Sayfa 1109/1312 İlkİlk ... 10960910091059109911071108110911101111111911591209 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,865 - 8,872 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Alım gücü ile ilgili şöyle bir veri paylaşayım.
    Son 10 yılda asgari ücret %1400 artmış

Aslına bakarsanız çok fark yok.
    Bu son 10 yılın içinde konut almanın nispeten karlı yada zararlı olduğu dönemler var.
    2017 de alıp 2019da satan biri dolar karşısında zararlı.
    2020de alıp 2023 de satan biri dolar karşısında karlı.
    Maalesef genelde hesaplamalar 2019-2020ye göre yapıldığı için yanıltıcı sonuç çıkıyor.

Aslına bakarsanız 10 yıl önce de ev almak zahmetli idi.
    Bugünde öyle.
    Burada çoğu kişi için öncelikler ve tercihler öne çıkıyor.

Alıntı Originally Posted by parmenidesxenophanes Yazıyı Oku
    asıl sıkıntı insanların alım gücünün düşmesi . ev 3 milyon adamın maaşı 13 bin . kredi çekse 500 binin ödemesi bile maaşını geçiyor kaldı ki 2 milyon çekecek hiç ödenecek değil. benim kuzanim savcı . savcı bak ,önünde nereni ilikleyeceğini şaşırırsın . ev alayım dese adamın maaşı ev almaya yetmiyor . yani bu kadar da olmaması lazım .

birde barınma temel ihtiyaç bu kadar pahalı olması durumunda yarın öbür gün büyük şehirlerde rüşvetsiz iş yaptıramazsın. o verilmeyen maaş illa çıkacak bir yerden. dosyan sağa sola gider gider gelir. her lüks semtin okulu var ,çocuğunu veriyorsun . oradaki öğretmene 20 bin verirsen nerede oturacak bu adam ? 2 sene sonra tayini basar kaçar yozgata . sanılandan daha sıkıntılı bir durum aslında ama millet ayıkamadı.

2.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Valla bu arkadaş yıllardır bakıyor.
    Neye baktığını ben bir türlü çözemedim.
    Ben pazardan, marketten bile bir mali 5 farkli yerden-fiyattan bakmadan almam )

Para kolay kazanilmiyor, kolayda kaptirmamak lazim betonculara...

Gerci artik İstanbulu size ve arap kardeşlerimize birakmaya karar verdim, iyi günlerde yaşayin beraberce inşallah ))

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benzine bi gecede 6 tl sokuyorlar burada birileri halen konut fiyatları şişti dolar bazlımdüşecek euro bazlı ölecek diye saçmalıyor
    La manyakmısınız.
    Bu ülkede benzine bi gecede %20 zam geliyo siz konut fiyatları düşecek diyorsunuz. Konutunuz yoksa gidin bi bardak soğuk su için. Bu yaşa kadar neden salak kaldım neden konut fiyatları şişik diye ortalıkta dolandım şimdi neden elim böğrümde geziyorum diye ağlaşın.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Benzine bi gecede 6 tl sokuyorlar burada birileri halen konut fiyatları şişti dolar bazlımdüşecek euro bazlı ölecek diye saçmalıyor
    La manyakmısınız.
    Bu ülkede benzine bi gecede %20 zam geliyo siz konut fiyatları düşecek diyorsunuz. Konutunuz yoksa gidin bi bardak soğuk su için. Bu yaşa kadar neden salak kaldım neden konut fiyatları şişik diye ortalıkta dolandım şimdi neden elim böğrümde geziyorum diye ağlaşın.
    Kızdırmışlar Ayhan bey sizi, gecmiş zamanda faiz indi diye konutlara sokuşturulan %20 30 luk zamlarda da aynı tepkiyi verdiginiz icin, sizin isyaninizi hakli buluyorum....

Lakin bu ülke, sokuşturanin hakli oldugu bir ülke oldugu icin bu isyanlar pek işe yaramiyor malesef...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Yıl başında baktığım 1+1 85000 dolar ediyordu, Mart'ta 83bin dolar iken şu an 72500 dolar civarında fiyatı. Trend aşağı.

ytd

6.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Çorum'un Osmancık ilçesinde bir kaç saatlik mola verdik.
    Emlakçının önünden geçerken, eşim camdaki ilanlara baktı.
    3+1 dairelerde, 3 milyon TL ile 4 milyon TL arası 5-6 tane ilan vardı.
    Kızılırmak kenarında sitedeymiş.

Osmancık, göç almayan, bilakis göç veren küçük bir ilçe olduğuna göre, mülteci de olmadığına göre,
    yapacak bir şey yok.
    Millet ABD'deki gibi, karavanlarda yaşamaya alışacak.

Homeless dünyasına hoş geldiniz.
    Ben de yazın genelde Rize’deyim. Burada kirada bir evim var, onu satıp yeni bir ev alma niyetim var. Bu yüzden konut piyasasını yakın takip ediyorum.

Baktığım sıfır evler 3-4 milyon arası. Bana pahalı geliyor. İstanbul’da benzer bir evde oturuyorum, 5 milyon filan, sadece ev 15 yıllık. Yine de göreceli olarak Rize’de 4 milyona ev bana pahalı geliyor, ya istteki 5 milyon ucuz, ya da Rize’deki 4 milyon pahalı.

Sanırım büyükşehirlerden küçük şehirlere doğru kayan bir talep var. Eskiden emlak hareketi 2-3 yılda Anadolu’daki küçük şehirlere yayılırdı. Şimdi anında hareket yansıyor.

Ancak şurası net, şehir farketmiyor, büyük, küçük, orta her yerde konut arz eksiği var. Sonuçta 10-15 milyon göçmen bir yerde barınıyor. Son 5 yılda 10 milyon kayıtlı-kayıtsız göçmen geldi, bu ilave talebe karşılık; konut üretim hızı yatı yarıya azaldı. Özetle barınma konusu giderek daha vahim bir hal alıyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Annem Rize’de TOKİ konutlarında kalıyor, yeni binalar, site yeni olduğu için pek çok sıkıntı var. Kiracılar sürekli dert yanıyor, temizlik vs, aidatlar yetmiyor filan.

Annemin bir komşusu polis, 3500 e oturuyordu, ev sahibi 7 istemiş, 6000 e zor anlaşmışlar. İşin komiği bir sürü sıkıntı var, sma millet Whatsapp grubunda kiralık ev var mı diye soruluyor. Yani küçük bir şehirde 6-7 bine pek çok sorunu olan sitede millet yine kiralık ev arıyor. Durum hakkaten vahim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. Rize'ye dünyanın hiçbir yerinden göç olmaz kendimizi kandırmayalım. Bazen gerçek kabak gibi gözümüzün önündedir. Evin fiyatı kazıktır...

Sayfa 1109/1312 İlkİlk ... 10960910091059109911071108110911101111111911591209 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •