Sayfa 1108/1312 İlkİlk ... 10860810081058109811061107110811091110111811581208 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,857 - 8,864 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Çorum'un Osmancık ilçesinde bir kaç saatlik mola verdik.
    Emlakçının önünden geçerken, eşim camdaki ilanlara baktı.
    3+1 dairelerde, 3 milyon TL ile 4 milyon TL arası 5-6 tane ilan vardı.
    Kızılırmak kenarında sitedeymiş.

Osmancık, göç almayan, bilakis göç veren küçük bir ilçe olduğuna göre, mülteci de olmadığına göre,
    yapacak bir şey yok.
    Millet ABD'deki gibi, karavanlarda yaşamaya alışacak.

Homeless dünyasına hoş geldiniz.

2. Fiyatın serbest piyasada belirlenmesi gerektiğini bilen, bunu idrak eden hiçkimse ev sahiplerini suçlamaz. Suçlayanlar ya cahildir yada iktidar yalakasıdır. Ev fiyatlarını satıcı değil alıcı belirler. Herşeyin fiyatını satıcı değil alıcı belirler. Bu iş bu kadar basittir. Ev fiyatları eskiden yerlerde sürünüyordu ev sahibi o zaman fiyatı yükseltip yüksekten satabiliyor muydu? Satamazdı çünkü fiyatı her zaman alıcı belirler.

Kul hakkı en büyük günahtır, iktidar ev sahiplerinin kirasına resmen çökmüştür. Çalışan ve emeklilere yapılan zamlar başka bir kul hakkıdır. Hak edene az ver az alana çok ver seyyanen yap kök aylığa ver diğerine verme. Kafana göre paraları paylaştır ama en ufak adalet hak emek gözetme. Bu kararları alan insanlarda en ufak bir vicdan adalet duygusu ahlak anlayışı yada Allah korkusu olduğunu zannetmiyorum. Ben ateistim cehenneme gideceğim ama şunu çok net söyleyeyim bu alınan kararları yapılan haksızlıkları gördükçe gerçekten için parçalanıyor vicdanım sızlıyor.

evet ev sahiplerinde acı var mı ? kiraya veremiyormusunuz

mezeyi kurduk.. telsiz.. pardon mikrofon sizde.

22 dairesi olan birinin milyonluk sorusu.

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

--dolar bazında antalyada en çok artan kasaba-semtlerden bir kaçı...3-4 aylık tatil için bu kadar para verilir mi?; aidatı var, bakımı var vs vs..

5. Merkez bankasındaki verilere göre son 10 yılda konut %1500 artmış.
    Pandemi dönemi olan son 4 yılda %750 artmış.
    Dolar ise son 10 yılda %1440 artmış,
    Son 4 yılda ise %477 artmış.

Aslında bakıldığında son 10 yılda dolar ile konut aynı oran değerlenmiş.
    2017 ile 2019 yılında konut fiyatlarının dolar karşısında değer kaybetmesiyle son 4 yılda çok fark varmış gibi duruyor.

Yani olay grafik karşılaştırmasını nereden başlatmasıyla alakalı.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merkez bankasındaki verilere göre son 10 yılda konut %1500 artmış.

2017 ile 2019 yılında konut fiyatlarının dolar karşısında değer kaybetmesiyle son 4 yılda çok fark varmış gibi duruyor.

herkesin derdi farklı işte..

kimi doları nerden referans alsam diye dertlenebiliyor.

1 dairesi olan adamın derdi farklı 22 olanınn derdi başka 1022 dairesi olanın derdi bambaşka.

kamlunbağın derdi bi başka.. nebula galaksisinde iki karadeliğin birbirini yutmasında oluşan olay ufkundaki tekilliğin derdi bambaşka.

mezeyi hazırlayıp insanların bu topice yazı yazarken aşşağılık kompeksine girmelerini izlemekten orgazm olanların derdi bambaşka

herkesin tuttuğu telsiz kendine.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

7. Arkadaşlar ben forumun bu tarafına yabancıyım. Bir ev sat-al operasyonu yapmam gerekince özellikle son sayfaları okumaya gayret ettim.

Ev fiyatları ile ilgili gözlemim (İzmir için) eski evlerin artışta baya geride kaldığı, nispeten yeni evlerin (illa 0 değil) ise artışa devam ettiğini görüyorum.
    Ben aileden kalan eski bir evi satıp, üstüne ekleyip daha genç bir evle değiştirmek istediğim için görüyorum ki, son 3 ayda bizim çok merkezi yerdeki eski evimiz anca %10 koyarken, izmir'in nispeten dışındaki site için evlerde %20 lere varan bir artış var.

O yüzden size danışmak istedim; ben bekledikçe bu işin zararı olacağını, arada ödemem gereken farkın artacağını düşünüyorum. Sizin yorumunuz olur mu bu konuda?

Bir de bu operasyon için 500-600 civarı bir mortgage çekmek istesem, tecrübe eden, yaşayan var mı, mortgage gerçekten bulunamıyor mu?
    Şimdiden tşkler.

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merkez bankasındaki verilere göre son 10 yılda konut %1500 artmış.

asıl sıkıntı insanların alım gücünün düşmesi . ev 3 milyon adamın maaşı 13 bin . kredi çekse 500 binin ödemesi bile maaşını geçiyor kaldı ki 2 milyon çekecek hiç ödenecek değil. benim kuzanim savcı . savcı bak ,önünde nereni ilikleyeceğini şaşırırsın . ev alayım dese adamın maaşı ev almaya yetmiyor . yani bu kadar da olmaması lazım .

birde barınma temel ihtiyaç bu kadar pahalı olması durumunda yarın öbür gün büyük şehirlerde rüşvetsiz iş yaptıramazsın. o verilmeyen maaş illa çıkacak bir yerden. dosyan sağa sola gider gider gelir. her lüks semtin okulu var ,çocuğunu veriyorsun . oradaki öğretmene 20 bin verirsen nerede oturacak bu adam ? 2 sene sonra tayini basar kaçar yozgata . sanılandan daha sıkıntılı bir durum aslında ama millet ayıkamadı.

Sayfa 1108/1312 İlkİlk ... 10860810081058109811061107110811091110111811581208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •