Sayfa 517/1312 İlkİlk ... 174174675075155165175185195275676171017 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,129 - 4,136 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Antalya da yasayan uzaktan bir akrabam var. Kiz belediyede is buldum diye seviniyordu 2 sene once. O zaman gittiklerinde ev alsaydi olurdu ama kirada kaldilar ve simdi kiralarda firlamis ev fiyatlarida firlamis. Kiralar maasima yaklasti bu durumda Antalyayi birakip tekrar Izmire donucez dedi

Kici kirik Antalya adam oldu elin Rus ve Ukraynalisi yuzunden. Bir gun olacakti zaten ama sebepler farkli oldu.

2. Bu piyasa herkesi tövbekar eder, konuta yönlendirir. O kadar şey araştırdım, yatırım yaptım. Kaldıraçlı piyasadan tahvile, oradan eurobondlar, yabancı hisseler. Hepsinde işlem yaparken döndük dolaştık kendimizi konut kredisi çekerken bulduk. Bu korkunç enflasyondan korunmak epey zor. Bir yandan bedava sayılacak kredi tahrik ediyordu. Kendi eşim bile dalga geçti bu nedenle. O kadar okudun ettin döndün dolaştın yine baban gibi konuta döndün diye. Eldeki tüm nakitle yine de ev alınmaz tabiki. Şeytan diyor eldeki nakitle de git bi tane güzel bir mercedes al. Bari zarar etsen de hiç değilse keyif alırsın.

3.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu piyasa herkesi tövbekar eder, konuta yönlendirir. O kadar şey araştırdım, yatırım yaptım. Kaldıraçlı piyasadan tahvile, oradan eurobondlar, yabancı hisseler. Hepsinde işlem yaparken döndük dolaştık kendimizi konut kredisi çekerken bulduk. Bu korkunç enflasyondan korunmak epey zor. Bir yandan bedava sayılacak kredi tahrik ediyordu. Kendi eşim bile dalga geçti bu nedenle. O kadar okudun ettin döndün dolaştın yine baban gibi konuta döndün diye. Eldeki tüm nakitle yine de ev alınmaz tabiki. Şeytan diyor eldeki nakitle de git bi tane güzel bir mercedes al. Bari zarar etsen de hiç değilse keyif alırsın.
    sanki aklimdan gecenleri yazmissin. Benimde baba meslegi muteahhitlik. Bizde o kadar finans MBA istatistik okuduk vefat etmeden once anneminde sabah aksam soyledigi arsa alin ev alin idi. Bende dalga gecerdim. Eski kafa geleneksel kafa diye

Simdi sabah aksam konut arsa maliyet kira oranlari hesaplari yapiyorum. Ama takdir edersinizki tarihte daha once olmayan bir sey bu. Kimin aklina gelirdi. Esas beni sok eden olay eskiden dolar firladimi herseyin fiyati dolar cinsinden duserdi sonra yakalardi. Simdi dolar artiyor gayrimenkul ondan daha fazla artiyor. Sacma sapan isler.

4. En azından bizden sonraki nesillere ibretlik hikaye kazandırdık. Ekonomi alanında doktora yapan varsa daha iyi bilir ancak böyle bir ekonomik model deneyen başka bir devlet oldu mu acaba. Benim tüm bilgim doğal olarak geleneksel mantık çerçevesinde işleyen normal piyasalara göreydi ve her yıl gayet iyi kazanarak ilerliyordum. Şu an bir akıl hastanesine poker oynuyor gibi hissediyorum. Elimde royal flush var ama kaybediyorum çünkü kurpiyer deli. Sinek ikilisi, karo on tüm her şeyi alır diyor. Kardeş bu pişti değil diyorum ama dinleyen kim. Diğer oynayanlar da kurpiyerden beter, ona hak veriyor.

5. Size tanıyıp ona göre muamele etmek için mesleğini soran esnaf kesiminin alayına ya çalışmıyorum derim, yada "o kadar çok iş yaptım ki hangi birini söyleyim" derim. Ondan sonra ne muamele yapacağını şaşırır. Ahaha
     Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    O emlakçı dangalakmış... Nereden biliyor başka gelirleri olup olmadığını.. Mesela benim ticari faaliyetim kadar kira gelirimde var.. Biz ülke olarak sonuna kadar dinlemeyi sevmiyoruz galiba.. Profesyonel bir emlakçı karşısındaki aba ile gelse bile kişiye not vermemeli.. Para iman meselesi.

6. Yaşadığımız süreç tuhaf bir ekonomik model diye lanse edilen bir karmaşa, bu sürecin böyle gitmeyeceği bilimsel ekonomi yaklaşımıyla ifade ediliyor. Dolayısıyla sürecin nasıl biteceği ve yeni ekonominin ne olacağı yaşanmadan yapılan öngörülerde yanılma payı olması normaldir. Belki enflasyona endeksli bireysel tahvil veya enflasyondan daha yüksek oranlı bir enstrumanla mevcut veriler çok değişebilir. Ancak ben yarım asırlık hayatımda konut fiyatlarının nominal olarak düştüğü, istanbul depremi dışında hatırlamıyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu piyasa herkesi tövbekar eder, konuta yönlendirir. O kadar şey araştırdım, yatırım yaptım. Kaldıraçlı piyasadan tahvile, oradan eurobondlar, yabancı hisseler. Hepsinde işlem yaparken döndük dolaştık kendimizi konut kredisi çekerken bulduk. Bu korkunç enflasyondan korunmak epey zor. Bir yandan bedava sayılacak kredi tahrik ediyordu. Kendi eşim bile dalga geçti bu nedenle. O kadar okudun ettin döndün dolaştın yine baban gibi konuta döndün diye. Eldeki tüm nakitle yine de ev alınmaz tabiki. Şeytan diyor eldeki nakitle de git bi tane güzel bir mercedes al. Bari zarar etsen de hiç değilse keyif alırsın.
    Aynen ben de 6-7 ay önce konut almadığıma çok pişmanım, orası mı, burası mı diye bir karar verene kadar fiyatlar uçtu gitti, biz de fondu, bitcoindi, dolardı, altındı derken yerimizde saydık hatta ana paradan zarar ettik. Bundan sonra almak akıllıca olur mu, yoksa bu fiyatlardan almak enayilik mi olur şimdi de onu düşünüp duruyorum.

8. Multeci ve yanacilarin yogun yasadigi kent yada mahallelerde ne kira nede alim satim fiyatlarinda bir standart kaldi.

Ozellikle kiralamalarda yabancilar yada siginmacilar iki kat fiyat veriyorlar. Artik ev sahipleride bu durumu biliyorlar.

Ucra bir ilce olan Sarigazi de ancak 3-4 bin tl edecek dairesini adam 7.200 TL ye siginmacilara vermis.

Yine Beylikduzu bolgesinde Esenyurt ilce sinirlari dahilinde bulunan 3+1 daireyi adam siginmacilara 14.000 tl kiraya vermis. Bu ekonomik krizde herkes artik paraya bakiyor.
    Siginmacilar 5-6 kisi hatta daha kalabalik sayida evi ortak kiraladiklari icin kirayi odeyebiluyorlar.

Olan TC vatandaslarina oluyor. Istanbula atanan bir memur artik tum maasi ile bile kiralik ev bulmasi zor.

Birde isin siyasi, kulturel ve demografik boyutu var. o daha da buyuk bir felakete dogru gidiyor zaten.
    Halk bu siginmaci politikasinin siyasi faturasini iktidara cok agir bir sekilde kesecektir. Iktidar bu defa kendi eli kendi sonunu hazirladi.

Ayrica sunuda ekleyeyim. Nerde Turkiye Cumhuriyeti dusmani yada disardan saglanan fonlarla beslenen yikici, ayrilikci, ozerkci, cozucu olusum, parti, dernek, siyasetci, gazeteci, aydin gecinen cop artigi varsa humanizm, liberalizm ve hos goru safsatasi adi altinda bu yikici siginmaci politikasini tum gucleri ile destek veriyorlar.

Buda ulke bekasi adina vehametin boyutu acisindan bize bu politikanin yikici bir emperyalist proje oldugunu acikca ortaya kouyor zaten.

HERKESIN RAMAZAN BAYRAMI KUTLU, HAYIRLI OLSUN.

Sayfa 517/1312 İlkİlk ... 174174675075155165175185195275676171017 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •