Sayfa 518/1312 İlkİlk ... 184184685085165175185195205285686181018 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,137 - 4,144 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Cezer Yazıyı Oku
    Yaşadığımız süreç tuhaf bir ekonomik model diye lanse edilen bir karmaşa, bu sürecin böyle gitmeyeceği bilimsel ekonomi yaklaşımıyla ifade ediliyor. Dolayısıyla sürecin nasıl biteceği ve yeni ekonominin ne olacağı yaşanmadan yapılan öngörülerde yanılma payı olması normaldir. Belki enflasyona endeksli bireysel tahvil veya enflasyondan daha yüksek oranlı bir enstrumanla mevcut veriler çok değişebilir. Ancak ben yarım asırlık hayatımda konut fiyatlarının nominal olarak düştüğü, istanbul depremi dışında hatırlamıyorum.
    Dedikleriniz dogru ama bu enflasyonist ortamda yorum yaparken nominal degerler artik hicbir anlam ifade etmiyor. Evet nominal olarak dusmez ama REEL olarak yani dolar bazli diyelim, dolar karsiligi dusebilir. Arjantin de Venezuela da boyle oldu ama Turkiyeden neden olmadi hala anlamadim

Dolar kuru firladikca arsa ve ev fiyatlari dolar cinsinden daha da artti. Resmen Harvard Case Study lik olay. Ben anlayamiyorum

2.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu piyasa herkesi tövbekar eder, konuta yönlendirir. O kadar şey araştırdım, yatırım yaptım. Kaldıraçlı piyasadan tahvile, oradan eurobondlar, yabancı hisseler. Hepsinde işlem yaparken döndük dolaştık kendimizi konut kredisi çekerken bulduk. Bu korkunç enflasyondan korunmak epey zor. Bir yandan bedava sayılacak kredi tahrik ediyordu. Kendi eşim bile dalga geçti bu nedenle. O kadar okudun ettin döndün dolaştın yine baban gibi konuta döndün diye. Eldeki tüm nakitle yine de ev alınmaz tabiki. Şeytan diyor eldeki nakitle de git bi tane güzel bir mercedes al. Bari zarar etsen de hiç değilse keyif alırsın.
    Iste biriler boyle dusunmeye basladiysa artik trendin sonlarina dogru geldigimizi gosteriyor durum.
    Nasil zamaninda btc her gun artarken basta uzak duranlar e yeter artik diyip tavana yakin fiyatlardan aldilarsa konutta da benzer bir durum yakindir.

Hic bir yatirim araci surekli kazandirmaz, piyasa bir sekilde dengeler, ucuz kalan seyleri degerlendirmek lazim.

3.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Dedikleriniz dogru ama bu enflasyonist ortamda yorum yaparken nominal degerler artik hicbir anlam ifade etmiyor. Evet nominal olarak dusmez ama REEL olarak yani dolar bazli diyelim, dolar karsiligi dusebilir. Arjantin de Venezuela da boyle oldu ama Turkiyeden neden olmadi hala anlamadim

Dolar kuru firladikca arsa ve ev fiyatlari dolar cinsinden daha da artti. Resmen Harvard Case Study lik olay. Ben anlayamiyorum
    Çünkü maaşlı çalışanın ücreti hariç herşey enflasyon oranından fazla arttı. Resmi enflasyondan az artan bişey varmı bildiğiniz benim yok, en az artan şey 1 yılda %100 artmış ev fiyatıda aşağı yukarı öyle gayet normal bence. Esnaf maliyeti aynen fiyata yansıttı kazançlarıda o oranda yansıttı bence burada tek kaybeden maaşlı çalışan bir kısım.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Iste biriler boyle dusunmeye basladiysa artik trendin sonlarina dogru geldigimizi gosteriyor durum.
    Nasil zamaninda btc her gun artarken basta uzak duranlar e yeter artik diyip tavana yakin fiyatlardan aldilarsa konutta da benzer bir durum yakindir.

Hic bir yatirim araci surekli kazandirmaz, piyasa bir sekilde dengeler, ucuz kalan seyleri degerlendirmek lazim.
    Dolar bazlı artışın muhtemelen sonuna geldik. Eurobond almak yerine konut alan biri 10 yıl vade sonunda üzülebilir. Hele eurobond faizleri 10 u geçerse, konut kazancı buna imkanı yok yetişemez. Ancak düşük maliyetli krediyle gidip eşşek alan bile kar eder diye düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Dolar bazlı artışın muhtemelen sonuna geldik. Eurobond almak yerine konut alan biri 10 yıl vade sonunda üzülebilir. Hele eurobond faizleri 10 u geçerse, konut kazancı buna imkanı yok yetişemez. Ancak düşük maliyetli krediyle gidip eşşek alan bile kar eder diye düşünüyorum.
    Eurobond un sahibi ulke yada sirket batarsa yada moratoryum ilan ederse ne olacak?

6.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Eurobond un sahibi ulke yada sirket batarsa yada moratoryum ilan ederse ne olacak?
    Devlet eurobondunda risk daha düşük ancak ona girmek için de henüz erken. ABD faiz artışlarını tamamlayıp Türkiyede de enflasyonda gerçek tepe değere ulaştığında girilebilir.

7. Antalya Konyaaltı bölgesinde ev fiyatları roketlemiş durumda ve satılıyor. Şehre yeni atanan bir memur maaşının büyük kısmını kiraya vermek durumunda.

Savaş etkisiyle yaşanan panik ve fırsatçılık da birleşince ortaya bu absürt durum çıktı. Şimdi insanlar Antalya'yı emsal gösterip diğer şehirler ucuz kaldı diyerek oralarda da artışa başladılar. Bu şekilde giderse evler yabancıların olacak tamamen, Türkler kiracı kalacak.

Seçimi iktidar da kazansa, muhalefet de kazansa muhtemelen yapacağı ilk iş faizi artışı yaptıktan sonra "merhaba imf, görüşmeyeli nasılsın?" demek olacak.

8.  Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    Antalya Konyaaltı bölgesinde ev fiyatları roketlemiş durumda ve satılıyor. Şehre yeni atanan bir memur maaşının büyük kısmını kiraya vermek durumunda.

Savaş etkisiyle yaşanan panik ve fırsatçılık da birleşince ortaya bu absürt durum çıktı. Şimdi insanlar Antalya'yı emsal gösterip diğer şehirler ucuz kaldı diyerek oralarda da artışa başladılar. Bu şekilde giderse evler yabancıların olacak tamamen, Türkler kiracı kalacak.

Seçimi iktidar da kazansa, muhalefet de kazansa muhtemelen yapacağı ilk iş faizi artışı yaptıktan sonra "merhaba imf, görüşmeyeli nasılsın?" demek olacak.
    Benim de takip ettiğim bir bölgeydi Konyaaltı 6 ay önce çok rahat alabileceğim evleri almak şimdi artık çok zor, Alanya da aynı şekilde çok artmış sadece kaleiçinin arka tarafları ve çevre yolu tarafı biraz daha ucuz kalmış, bu fiyatlardan alanlar genelde yabancılar veya dolar, faiz, altından ümidini kesen yatırıcılar herhalde ben de anlayamadım bu işi.

Sayfa 518/1312 İlkİlk ... 184184685085165175185195205285686181018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •