Sayfa 548/1312 İlkİlk ... 484484985385465475485495505585986481048 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,377 - 4,384 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by hepsilin Yazıyı Oku
    gecen gün 12 yaşındaki kızım okul cıkışı baya söğleniyordu ne oldu dedim okulda ikindi kahvaltısında cıkılatalı ekmek dağıtmışlar " baba bir cocugun elinde 5 dilim gördum önümdeki 3 dilim aldı sıra bana geldiğinde ekmekler bitti bu haksızlık.. " dedi (evde istediği kadar yer ama okuldakinin tadı farklı ve düştüğü hayal kırıklığının) yanı sosyal adalet olayını 12 yaşında anlamış i ama burda ki büyük büyük abileri, amcaları anlamamış.
    Sizin de anlayamadığınız kısımlar var.
    Evler bizlere çikiletalı ekmek gibi bedava dağıtılmadı. Fark orada.
    Biz bir çikiletalı ekmek için ömrümüzü harcarken, "benim payımı devlet ayağıma getirsin" diyenler de var, "devlet müdahale etsin de başkasının elindeki ekmeğe ben 5 kuruşa ortak olayım" diyen de.

Diyorum ya. İnsanlar kendi seviyesindekilerin çalışıp çabalayarak aldığı mala göz dikiyor.
    Egede koy satın alanların, veya londrada sokak satın alanların malına değil.

2. Orada da devletin önceliği mal sahibine dokunmak olmaz ama çaresiz kalırsa da acımaz. Hisse sahibine de arsa sahibine de döviz sahibine de ev sahibine de vurabilir kime vuracağı belli olmaz. Oy hesabı var getiri götürü hesabı var var oğlu var.

Osmanlı'nın bi bildiği vardır diye çok güzel bi laf var. Tutunamayanlar'da okumuştum. Ne bildiğini kendi bile bilmese, Osmanlı'nın bir bildiği vardır dermiş Osmanlı vatandaşları eskiden. Öyle yani bizim devletin bi bildiği illa vardır.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Çok haklısınız. "Çağıranlara" o yüzden kızıyorum.
    Devlet kendi uygun görürse hadi neyse de,
    durup dururken komşusunun 2. dairesine kafayı takıp, kendi yaşadığı ekonomik sıkıntıdan yine kendi gibi sıradan vatandaşları sorumlu tutarak çığırtkanlık yapanlar can sıkıyor.

Devletin uygun gördüğü tüfe oranı zaten yeterince sopalıyor bizi..
    Ama ev almayan kesime bu yetmiyor. İstiyorlar ki hep biz kaybedelim..

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Daha küçücük bir çocukken fark etmiştim. İnsanlar Koç'u Sabancı'yı hiç kıskanmıyorlar, ama kendisi şahin kullanırken komşusu doğan SLX alsa birdenbire çıldırıyorlar.
    Zamanla gördüm ki tüm toplum böyle.

Evi olmayan, 2-3 evi olanı suçlayıp onu kendi seviyesine çekmeye çalışıyor.
    Çekse rahatlayacak.
    Bu arada halkın hakkını yiyerek dudak uçuklatacak servete sahip olanları falan hiç görmezler.
    Görseler bile onlarla mücadele edecek güçleri yoktur.
    Sonuç olarak derler ki "zenginin ve güçlünün sofrasındaki kuzu çevirmedeki hakkımı almam zaten imkansız, ben en iyisi bağırıp çağırıp yanımdaki diğer fakiri suçlayayım da onun elindeki kuru ekmeğin yarısını bölüp bana versinler".
    Korku ve Yalan Imparatorlugu...Tum dunya boyle.

Bence devamı şöyle; bu adına sosyal yarış denilen kölelik düzeninde, toplum; yolsuzluk, hirsizlik, yalan her şeyi affedebilmektedir(sosyal yarışın icinde oldugun muddettce).
    Bu toplum sadece bir tek seyi affetmez: Yarışmaktan vazgecip, kenara cekilmek. Vaz gecmek, digerlerinin ne yaptigi umurunda olmamak.

Derhal dislanirsin. Aciz olarak nitelendirilirsin.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sizin de anlayamadığınız kısımlar var.
    Evler bizlere çikiletalı ekmek gibi bedava dağıtılmadı. Fark orada.
    Biz bir çikiletalı ekmek için ömrümüzü harcarken, "benim payımı devlet ayağıma getirsin" diyenler de var, "devlet müdahale etsin de başkasının elindeki ekmeğe ben 5 kuruşa ortak olayım" diyen de.

Diyorum ya. İnsanlar kendi seviyesindekilerin çalışıp çabalayarak aldığı mala göz dikiyor.
    Egede koy satın alanların, veya londrada sokak satın alanların malına değil.
    uzun bir cevap yazmıştım ama sonra sildim fazla söze gerek yok ev sahibi kiracı tartışmasına dönüyor konu, kalın sağlıcakla.

5. Ev sayısına sınırlama da mantıklı değil. Çünkü evden eve fark var. İzmirde bile varoş yer de olsa 4 katlı komple bina var 1 milyona.Bir yandan da tek bir daire 15 milyon olabiliyor kolayca. Böyle sınırlamalar ev satışına hareketlilik getirir anca. İnsanlar da kendi bütçesine göre ucuz ve az kira getireni satıp iki tane pahalı yüksek kira getiren ev alır. Hele ticari yapilarda fiyatta üst limit yok adeta.

sebepler belli sonuçlar belli
    muhtemelen sayfada herşey tartışılmıştır zaten yeryüzünde söylenebilecek tüm sözler de söylenmiş ... konut hakkında benim söylemek istediğim ise biraz barınma ihtiyacı ile ilgili... ikinci evi bilmiyorum ama ilk evin artık şart olduğunu düşünüyorum... bunu çok geç anladım... sonuçta ömür boyu sürecek bir ihtiyaç en azından sabit bir kredi ile bu ihtiyaca ayrılan bütçe sabitlenebilir ve bu tasarruftan diğer nesil de yararlanabilir ... ev eskirse yenisi için altlık yapılacak bir değer de oluşacaktır ..
    tabi burda toplu paradan değil krediden bahsediyoruz... ona ulaşmak da kolay olmuyor malesef... internette videolarda falan yorum yapılırken 3lira koyup 10 liralık bir değer almanın avantajı atlanıyor bence... o noktadan sonra yüzde 10 luk bir enflasyon 10 liraya 1 lira getirirken, elinizdeki 3 liraya 0.3 getiriyor hadi çok iyi yatırım yapıp 0.6 kazandınız diyelim, yine 10 lira değerindeki malın sadece enflasyonla göreceği artışın yarısından biraz fazla ... konutta da baz alınan tutar çok yüksek olduğundan (en az 200-300binden bahsediyoruz sonuçta) 2x yapması çok büyük fark yapıyor, şimdi bu aradaki farka birinin para biriktirerek ulaşması mümkün değil malesef.. 0.64 oranlarla kredi verilen dönemde evlerin 650bin tlden 700-750 bandına gelmesi üzerine sinirlenip bakmayı bırakmıştık ... şimdi o evlere en az 2m civarı fiyat isteniyor düşününce beyaz peynir de 3 e katlamıştır herhalde 2 yılda ama ilk tutar yüksek olduğundan fark da yüksek oluyor
    bir de ben yanılıyor muyum bilmiyorum ama çok ciddi kiralık ev sıkıntısı olduğunu düşünüyorum geçen arkadaş için izmitten kiralık ev baktık 350 civarı ilan vardı bu şehirde 350bin kişinin yaşadığını düşünürsek 350 kiralık ilan bana mı çok az geliyor anlamıyorum... yani adam gibi oturulabilecek muhitte oda sayısında filitre yaptığınız zaman zaten çok farklı bir tablo ortaya çıkıyor... kiralar katlanıyor ... parasını vereceğim deseniz de kiralık ev çıkmıyor çıkan da uçuk fiyatlı
    kanaatime göre konut fiyatlarındaki artışın temel sebeplerinde balonu büyüten düşük faiz politikası , maliyet artışları ve mülteciler nedeniyle arzın yetmemesi var ... sebepler değişmedikçe farklı sonuçlar beklemiyorum
    bazen internete ekşide vb görüyorum istanbulda bazı yerlerde fiyatlar manhattanda daire parası seviyesine gelmiş insan gerçekten hayret ediyor, bir balon var ama bilmiyorum ne zaman patlar nasıl patlar.. almaya niyet olursa temmuz ayındaki zamla birlikte ödenebilecek kira, bu kiranın 250-300 katı vb düşünülüp hesap edilip ucuz pahalı ayrımı yapılabilir belki ... veya zamdan krediye ayrılabilecek tutarla hesap yapılabilir
    kendinin olsun kira olsun inşallah herkesin evinde huzurlu olur, arayanlar gönlüne göre bir konut bulabilir inşallah
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7.  Alıntı Originally Posted by ata_306 Yazıyı Oku
    kendi değirmenlerine stop koymazlar yazılır çizilir kalır
    Ben de uygulanabilirliğini merak ediyorum.Söylendiği gibi olursa piyasa allak bullak olur.

Bu konu hakkında konut forumunda sizden başka bir yorum olmaması da ilginç geldi bana.

Sayfa 548/1312 İlkİlk ... 484484985385465475485495505585986481048 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •