Sayfa 35/1312 İlkİlk ... 25333435363745851355351035 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 273 - 280 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hee paşa gönlüm.
    Yazılı rapor mu vereceğim sana?

Bahsettiğin semt senin şu emlak endeksine göre Türkiye genelinde en çok prim yapmış yerlerden biri olduğu halde altın karşısında zarar ettin mi? Ettin.
    FED ortalığa dolar saçmasaydı, dolar da bu günkü kadar düşük olmayacaktı, dolar üzerinden de zarar edecektin.
    Senin gazına gelip başka semtlerden ev alan kişiler, yine senin şu emlak endeksine bakıldığında senden çok daha fazla zarar edeceklerdi.
    Haklı çıkmışım, daha neyin analizi?
    Bak kardeşim eğer kişisel kazançlar söz konusu ise şimdi sana altından nasıl daha çok kazandığımı anlatacağım. Hem de dilersen, fatura, sözleşme ve banka hareketleri ile de ispat edeceğim. Lütfen otur ve düzgünce hesapla. Ama bu durumu ispatladığımda sen de artık birşey bilmediğini kabul edeceksin. 2018 kasım öncesini dahil etmiyorum. Ama istersen 15 Temmuzda 3 liradan aldığım dolarları 2018 eylülde 5.70 den bozdurduğumu da gösterebilirim. Ama orası değerlendirme dışı.

1.3 milyon nakit paradan yüzde 10 peşinat vererek toplam ödemem 1.2 milyon olacak şekilde ev aldım. Yine 475 bine nakite bir ev daha aldım.

Yani düz hesap 600.000 gayrimenkule yatırdım 700 bin elimde nakit kaldı. 700.000 nakiti 0 stopaj yüzde 25 ara dönem faiz ödemeli bankaya yatırdım. Aylık 14.500 TL faiz aldım. Nakit aldığım evi 2000 liraya kiraya verdim. Diğer evin rayiç kira bedeli ise aldığımda 4000 TL idi. Ne etti aylık 20500 TL. Aylık taksit ödemelerim 17400 TL. Bana aylık 3000 TL para bıraktı.

2. Sene yüzde 14 ile yine TL faize bağladım. O da bana aylık 8000 TL faiz getirdi. Kirayı 2300 TL yaptım, diğer ev de 4.600 olsun (kendim oturuyorum, şuan 6500 rayiç) etti mi sana 15.000. Geçen yıldan fazla kalan aylık 3000 lirayı da üzerine koyarak 2. Seneyi de geçirdim. 3. Sene kasımda bu sefer faizler yüzde 16 oldu. Yine çok rahat evler kendi borcunu öderken diğer evi 800.000 e sattım. Diğer evin de rayici 1.9 sen 1.75 de.

Oldu mu benim 1.5 milyon nakit para yüzde 18 faizde, 1.75 milyonluk evim ve 550 bin 2.5 sene vadeli borcum. Yani en kötü ihtimal nette 1.5 milyon nakit para ve 1.2 milyonluk ev oldu.

Şimdi 1.3 milyonu ben o tarihten bu tarihe 2.7 milyon yapmışım. Aynı tarihte altın alsam altın 211 TL. Şimdi 400 TL. Ne kazanmışsın yüzde 90. Ben peki? Yüzde 107.

Bu yatırımı böyle yaptığımı bugün uydurmadım, 2018 yılı postlarımda faiz arbitrajı nedir, nasıl yaptım, yüzde 10 sıfır faiz kampanyasını herkese de nasıl önerdim, dönüp dönüp okuyabilirsin.

Ek olarak bugün korona olmasaydı ben faizden daha çok para kazanacaktım, altın ise bu çıkışı hayalinde görürdü. Koronayı öngördüysen sana da helal olsun.

Artık sus başka birşey istemiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi.

2. Eh hadi yırttın, altının 500'den 400'e düşüşüne dua et.

Ve ben de rica edeceğim artık sen de sus.

Zira benim peşin parayla yaptığım hesap kredide nasıl değişiyorsa,
    senin X semt üzerinden yaptığın hesabın Y semtinde de Z semtinde de değişiyor.

Ortaya bir iddia attın, kaç gündür havanda su dövüyoruz senin yüzünden. Allah aşkına bitir!
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Türkiye’ de ev almak bence enayiliktir. Ankara piyasası için konuşacak olursak adam göksu parkı manzaralı evi 800 bine- 1 milyona satıyor. 1 milyonu sepet yapsa hisse senedi, altın, eurobond vs eğer 5 sene sonra en az 3 katına çıkar. Türkiye de çok paran varsa faize koy keyfine bak.

4. Bu başlığı kac yıldır takip ediyorum da sanırım bi bizim aldığımız evler dolar bazinda kar etmiyor. Abime 90 bin dolarlık ev aldık 2012 de. Şimdi satsak 70 bin dolara halay çekerek satarız. Babam 2017 de 110 bin dolara ev aldı şu an 100 bin dolar veren olsa hemen satarız. Ben aldım 2015 te 45 bin dolara sonra su bastı falan derken sattım 27 bin dolara. Arkadaşım 2016 da 73 bin dolara ev aldı şu an 55 bin dolar etmiyor. Burada dolar bazında kar edenleri hayretle seyrediyorum. Bu sattıklarımız dışında elde 8-10 mülk daha var da onlar da satsak zararda zaten. 2005 sonrası alınan tüm mülklerimiz döviz bazında zararda. bu evlerin hepsi izmir ve istanbuldaydi bu arada. Hele birisi 40 bin dolara alıp 400 bin dolara.satmış o evi çok merak ediyorum. Ülke küçülüp gelirler döviz bazında azalırken ev fiyatları döviz bazında artması için yabancı yatırımcı gelmesi lazim.

5. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu başlığı kac yıldır takip ediyorum da sanırım bi bizim aldığımız evler dolar bazinda kar etmiyor. Abime 90 bin dolarlık ev aldık 2012 de. Şimdi satsak 70 bin dolara halay çekerek satarız. Babam 2017 de 110 bin dolara ev aldı şu an 100 bin dolar veren olsa hemen satarız. Ben aldım 2015 te 45 bin dolara sonra su bastı falan derken sattım 27 bin dolara. Arkadaşım 2016 da 73 bin dolara ev aldı şu an 55 bin dolar etmiyor. Burada dolar bazında kar edenleri hayretle seyrediyorum. Bu sattıklarımız dışında elde 8-10 mülk daha var da onlar da satsak zararda zaten. 2005 sonrası alınan tüm mülklerimiz döviz bazında zararda. bu evlerin hepsi izmir ve istanbuldaydi bu arada. Hele birisi 40 bin dolara alıp 400 bin dolara.satmış o evi çok merak ediyorum. Ülke küçülüp gelirler döviz bazında azalırken ev fiyatları döviz bazında artması için yabancı yatırımcı gelmesi lazim.
    2012 de aldığınız ev 9 senede en azından yüzde 40 kira getirisi getirmiş olması gerekir. Yani şuan 70 bin dolar ediyorsa 35 bin dolar da kira aldınız 105 bin dolar yapar. Dolar bazında çok kötü durumda değilsiniz.

Doların çok hızlı olduğu 2014 sonrasında doların çok hızlı değerlendiği dönemlerin sonunda ev almak veya kredi ile ev almak dışında ev alıp dolarla aynı getiriyi almak çok kolay değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Dediklerinize katılıyorum.
    Bundan dolayı %25 peşin, %75 kredi ile konut alımı riski minimuma indirerek kazancı arttırır.
    Ayrıca 1 ev parasıyla 2 ev alma fırsatı sunar

Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu başlığı kac yıldır takip ediyorum da sanırım bi bizim aldığımız evler dolar bazinda kar etmiyor. Abime 90 bin dolarlık ev aldık 2012 de. Şimdi satsak 70 bin dolara halay çekerek satarız. Babam 2017 de 110 bin dolara ev aldı şu an 100 bin dolar veren olsa hemen satarız. Ben aldım 2015 te 45 bin dolara sonra su bastı falan derken sattım 27 bin dolara. Arkadaşım 2016 da 73 bin dolara ev aldı şu an 55 bin dolar etmiyor. Burada dolar bazında kar edenleri hayretle seyrediyorum. Bu sattıklarımız dışında elde 8-10 mülk daha var da onlar da satsak zararda zaten. 2005 sonrası alınan tüm mülklerimiz döviz bazında zararda. bu evlerin hepsi izmir ve istanbuldaydi bu arada. Hele birisi 40 bin dolara alıp 400 bin dolara.satmış o evi çok merak ediyorum. Ülke küçülüp gelirler döviz bazında azalırken ev fiyatları döviz bazında artması için yabancı yatırımcı gelmesi lazim.

7.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Siz burada her yazanı ciddiye almayın Burada herkes altın, dolar, ev, platin, kakao, uzay mekiği vs. alır ve hep karla satar.
    Klasik forum halleri.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Tabi yine de oturmak için ev almaya hala karşı değilim. Hele de ucuz kredi imkanı olursa 250 kira çarpanına razı olurum hiç kaçırmam. Hala güzel ev ilanları denk geldikçe takip ediyorum,olası kredi indiriminde fiyatlar yükselmeden almak lazım. Tabi belki bu iki yıl sonra olacak kısmet.

Sayfa 35/1312 İlkİlk ... 25333435363745851355351035 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •