Sayfa 583/1312 İlkİlk ... 834835335735815825835845855936336831083 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,657 - 4,664 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Misal yaz gelmiş olmasına rağmen ilk defa Kuşadası'nda satılık ve kiralık afişleri görmüyorum. Normalde mayıs ayında satılık ilan afişleri artardı ama haziran geldi bir tane bile ilan olmaz mı?

Çok ilginç bir döneme girdik. Kimse malını satmıyor ve kimse evini kiraya da vermek istemiyor.
    bence bir çoğu şimdiden verdi kiraya
    ayvalıkta geçen sene 500 e verdiği yeri bizim akraba 10 ar günden ve günlüğü 1.500 tl den 2 dönem kiraya vermiş
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bence bir çoğu şimdiden verdi kiraya
    ayvalıkta geçen sene 500 e verdiği yeri bizim akraba 10 ar günden ve günlüğü 1.500 tl den 2 dönem kiraya vermiş
    Ayhan başkan 4 yıldır Kuşadası'nda yaşıyorum en azından satılık ilan olurdu. cıkssss yok... bir tane bile satılık ev yok bölgemde..

Normalde Yazın 2 milyona yakın yerli-yabancı turist gelir ve bunu fırsat bilen ev sahiplerinin bir çoğu evini satılığa çıkarırdı ama bu sene kimse malını satmıyor...

İlginç bir döneme girdik
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. Aynen serbest piyasaya mudahale
    Bende bugun ilanimi hem saridan hemde kirmizi dan kaldirdim ve ilani sildim.
    Artik dolasarak evin camindaki satilik ilanimi da ky alirlar
     Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Onu bunu bilmem de hükümetin son yaptığı fevri kararlar nedeniyle hem kiralık evler hem de satılık evler karaborsaya dönebilir.
    Birileri ya kasıtlı olarak ya da cehaletten hükümetin yanlış kararlar almasına neden oluyor.

Son çıkan yasalar gerçekten de uygulanırsa kiralık ve satılık ev bulmak imkansızlaşabilir.

Her ne kadar ekonomimiz kötü olsa da bir şekilde dünyada sokakta yaşayan evsiz sayısını baz aldığımızda bu sayı en az Türkiyeydi.
    Misal Güney Amerikada sokaklarda yaşayan birçok evsiz var. Rio'da, Sao Paulo'da insanların neredeyse yarısı sokaklarda çadırlarda yaşıyorlar. ABD'de bile birçok insan mecburen karavanda yaşıyor. Hal böyleyken kiralık ve satılık evler bu saçma kararlar nedeniyle karaborsaya düşer mi acaba.. diye şüphe duymaya başladım

Umarım yanılırım ama serbest piyasaya bu denli müdahale edilirse bir yerlerden patlak verir...
    M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

regnar16 Guest
    evim var kirada bende başka şehirde kiraciyim. Evlerindeki kiracilardan biri şef garson. İş yeri pandemide kapandı. Tam 4 ay gönüllü olarak kira almadım (zengin değilim sabit maasliyim) zekatima saydım, çocuğuna burs dedim ve 2020 böyle geçti. 2021 yılında 1200 TL olan kirayı 1300 TL ye çıkartalım dedim tam 20 dk telefonda 1300 değilde 1250 tl olsun diye pazarlık yaptı. Şuanda aynı mahallede muadili evler 2500 TL den aşağı kiralanmiyor. Bu temmuz ayı zam ayı ne olacak bakalım. Benim ev sahibim ise 1100 TL olan evi 1350 TL yaptı 4 ay sonra. Yil dolmasina 6 ay sonrada 1500 TL yaptı. Senelik %50. olaya her iki taraftan bakabiliyorum. Ev sahibim bana acımıyor, kiracim bana acımıyor peki ben yemeden içmeden birikim yaptım arabamı yenilemedim 15 senelik arabaya bindim tatile köyüme gittim otele gitmedim her hafta dışarıdan yemek yemedim çocuğuma lüks kıyafet almadım marka parfüm almadım açık parfüm aldım kemeri siktim risk aldım borclandim evim olsun diye suç mu işledim ? Ev almayıp araba alsam daha karliydim. 1300 TL kira alıyorum senede 1000 TL emlak vergisi + dask + konuta bunsene 1000 TL ettimi 2000 TL. Kombi bozulacak diye korkuyorum 10.000 TL olmuş. Demirbaş harcaması hariç senede 2 kira sigorta ve vergiye gidiyor. Sonuc itibari ile ev sahiplerini üzmemek lazım. Birileri bu cefaya girip ev almazsa kim verir şuanda 1.5 milyon TL ye evde 3000 TL ye evi kiraya verir ?

5.  Alıntı Originally Posted by regnar16 Yazıyı Oku
    evim var kirada bende başka şehirde kiraciyim. Evlerindeki kiracilardan biri şef garson. İş yeri pandemide kapandı. Tam 4 ay gönüllü olarak kira almadım (zengin değilim sabit maasliyim) zekatima saydım, çocuğuna burs dedim ve 2020 böyle geçti. 2021 yılında 1200 TL olan kirayı 1300 TL ye çıkartalım dedim tam 20 dk telefonda 1300 değilde 1250 tl olsun diye pazarlık yaptı. Şuanda aynı mahallede muadili evler 2500 TL den aşağı kiralanmiyor. Bu temmuz ayı zam ayı ne olacak bakalım. Benim ev sahibim ise 1100 TL olan evi 1350 TL yaptı 4 ay sonra. Yil dolmasina 6 ay sonrada 1500 TL yaptı. Senelik %50. olaya her iki taraftan bakabiliyorum. Ev sahibim bana acımıyor, kiracim bana acımıyor peki ben yemeden içmeden birikim yaptım arabamı yenilemedim 15 senelik arabaya bindim tatile köyüme gittim otele gitmedim her hafta dışarıdan yemek yemedim çocuğuma lüks kıyafet almadım marka parfüm almadım açık parfüm aldım kemeri siktim risk aldım borclandim evim olsun diye suç mu işledim ? Ev almayıp araba alsam daha karliydim. 1300 TL kira alıyorum senede 1000 TL emlak vergisi + dask + konuta bunsene 1000 TL ettimi 2000 TL. Kombi bozulacak diye korkuyorum 10.000 TL olmuş. Demirbaş harcaması hariç senede 2 kira sigorta ve vergiye gidiyor. Sonuc itibari ile ev sahiplerini üzmemek lazım. Birileri bu cefaya girip ev almazsa kim verir şuanda 1.5 milyon TL ye evde 3000 TL ye evi kiraya verir ?
    Evet...neden kiracıyla uğraşılmaz konusunun özeti olmuş...bu nedenle kesinlikle önermiyorum...kiracının ev sahibini, patron-zengin sanmasından sıkıldım...her yıl zam pazarlığından sıkıldım...üstelik bizim muhabbet 5 dk yı geçmez, hep makul rakamlar söyledim, hiç bir zaman yasal limit üstü zam önermedim...kendimce gayet iyi bir ev sahibiyim..Allah var, kiracım da fazla uzatmaz, ödemelerini aksatmaz..buna rağmen sıkıldım bu mevzulardan.

artık tüik in açıkladığı ve düşük gösterdiği enf. yasal olarak ne hakkın şu diyorsa(gerçekte bana haksızlık olsa da), onu isterim 1 tl altına inmem...işine geliyorsa devam eder, gelmiyorsa benim işime gelir, satar kurtulurum bu kiracı goy goyundan...zaten 15 yıl olmuş, vergi vs sıkıntısı yok...satarım ev+kira dan daha iyi bir getiri bulurum herhalde.

bir de ev sahibi arkadaşlara tavsiye...fazla iyilikten maraz doğar...adam belki de arkadan enayi diyor senin için...evin hakkı neyse, yasal hakkın neyse onu al..zammı ona göre yap...adamın çocuğu var, başka bir sıkıntısı var...her neyse, git kendin elindeki parayla burs ver, zekat ver...kime verirsen ver, ama hak edene ver. evini düşük kiradan kiralayıp kimseye iyilik yapma..iyilik ile enayiliği karıştırmamak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Babam cok iyi niyetli. Elektrik su bile kendi üstünde. Kirada evi var 800 TL idi gecen sene. Adam ocak ayında 1.500 TL elektri borcu taktı gitti babama. Babam naptı? Yeni kiracı ve yine 800 TL. 800 TL'ye ev mi kaldı ya?

Kayınpeder'in kiracısı 2.100 TL'de idi çıktı. Ev almış kendisine. Neyse, bizim bi arkadaş tutacak sizin evi dedi. Evin normal kirası 4.000-4.500 TL. Kayınpeder geldi, 2.400 TL'ye hemen verdim dedi. Baba naptın dedik. Uyardık. Babam uyanınca, adamlar cumartesi gecesi 23:00'de aradı, 2.500 TL Olsun madem diyor. Babamızı ikna ettik, Zorla fotoğrafsız ilan koyduk (içerideki eski kiracı daha cıkmamıştı, eve girmemize izin vermedi, foto bile çekemedik). Neden izin vermiyor? Çünkü onun yönlendirdiği kişiye evi kiralamadık. Neyse, 4.500 TL'ye ilana koyduk. Herkes aradı. Baba dedim, ver birisine 4.000 TL'ye.. Kıyamamış 3.500 TL'Ye vermiş. Şimdi fark ediyor ki, eski kiracı cıkarken hasarlı bırakmış, yeni kiracı ben boyle tutmam diyor.. Babamın evinde sineklik yok, kiracı sineklik takın eve diyor, duşakabin yerine küvet yapın diyor.. Babam da hayır diyemiyor. Neyse, araya girdik, 3-5 bin TL harcadı (bıraksak eve 20-30 bin masraf yaptıracaklar)... 3.500 TL'ye oturuyor. Evin değeri şimdi 5.000 TL. Babam diyor keşke 4.500 TL'ye verseydik damat diyor...

7. Kayınpeder'in başka evi var. Doğalgaz taktıracak eve, kiracı izin vermiyor. Evine doğalgaz taktıramadı adam...

8. Şimdi benim boş daire var. Kiracı ev aldı çıktı. Evin rayici 8-10K TL arasında kirası... Ama boş tutuyorum... 1 ay geçti... daha ilan koymadım...

Sayfa 583/1312 İlkİlk ... 834835335735815825835845855936336831083 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •