Sayfa 592/1312 İlkİlk ... 924925425825905915925935946026426921092 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,729 - 4,736 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Dün emlakçı arkadaş ile oturdum
    Piyasa yalan dolan, dükkanda oturuyoruz ev alan kimse yok piyasa ölü dedi
    Satanlarda artiş var, ama alanlarda çok büyük düşüş var, bu fiyatlardan normal vatandaşın ev alma şansı kalmadı diyor.
    Normal vatandaş, normal eve faizi 0,99 değil 0,01 yapsan yine ödeyemez.
    Yukardaki yazıları okudum mantıklı, 2-3 milyona ev almak yerine tarla daha cazip.
    Temettüsü iyi hisseler daha cazip
    KKM daha cazip

Kısacası bu fiyatlardan ev almak yerine para daha iyi yerlerde kullanılabilir, hele hele 30-40-50 yıllık binalara o paraları vermek şu an için bildiğin enayilik

2. Maliye korkusu! 10 binden fazla emlak ilanı silindi
    İnternette gayrimenkul satışı veya kiralama yapılması durumunda Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirim yapılması gerekecek.

nternete menkul ya da gayrimenkulünü satmak ya da kiralamak için ilan verenlerin tüm kimlik bilgileri ile satılması halinde gerçek satış tutarları bir ay içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB)bildirilecek. Bu düzenlemeden sonra internet üzerinde verilen satılık ve kiralık binlerce ilan maliye korkusu ile silindi.

Yeni düzenleme internetten gayrimenkul satış piyasasını altüst etti. İnternetteki binlerce konut satışı ilandan çekildi. Düzenlemenin konut fiyatlarında yeni bir zam dalgası yaratmasından endişe ediliyor.

tarla çok

kaç tapu var sayısını bile bilmiyorum bizim ailenin

mevki çankırı

ne yetişir ne ekilir hiç bilmem ama zamanında çok kumpir ekmiş dedelerimiz.

arsa bedava ama suya sabuna dokunmadan ekilip biçilecek desek anlaşılan pek elde birşey kalmıyor

%25 komik adam adam bunlar
    ben enflasyon oranı yazmışım sen beni sınırlıyacaksın öylemi
    kaybımı kim karşılayacak
    2 senedir pandemi dolayısıyla neredeyse zam yapmadım toplasan 3. seneye geliyoruz %15 zam ya yaptım ya yapmadım
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

5. Adalet Bakanı Bozdağ: "Konut kiralarında, 1 yıl süreyle, bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecek, üzerindeki artışlar geçerli olmayacak" -AA
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Evet tahmin edildigi uzere secime kadar kira artislarina%25 tavan geldi.

Zaten mevcut kira artis oranlari nedeniyle kiraci ev sahibi anlasmazliklari varken simdi seyreyleyin kavgalari.

Bu noktadan sonra bos tahliye tahahutnamesi almadan evini kiralayan ev sahibi net enayidir. Bir sene bos kalsin daha iyi.

7. Evimi kiraya verecektim bu ay... Muhtemelen 1 Temmuz sonrası kiraya veririm En azından seneye rahat edelim...

Ben de kiracıyım. Ev sahibim, biraz arttıralım arayı bulalım dedi. Tamam dedim %60 yapacaktım zammı. Şimdi %25 desem adama ayıp yahu... Koca dairede 2200 TL'ye oturuyorum. %25 zam 2.750 TL yapar. Apartmanda 4.000 TL'ye girdi 2-3 ay önce birisi. Ben de %60 arttırarak, 3.500 TL yapmayı planlıyordum.

Bu arada 4.000 TL de baya uygun, civarda 5.000 TL'den başlıyor muadil evler... Muhtemelen diğer ev sahibi de anlayışlı davrandı falan.

8. İrlanda modeli h.o
    3aylık 3aylık airbnb üzerinden kiralamalar başlar sahibindende de ülke geneli max 5 6 bin adet kiralık ilan olur

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    İrlanda'da 2016'da bir kira artış sistemi getirmişler bazı bölgeleri kapsayan rent pressure zone diye belirttikler, ya enflasyon, enflasyonu geçerse %2 yapıyormussun. şuan %8
    bunun sonucu ortalama yılın bir zamanı bizdeki sahibindenin irlanda versiyonunda 9bin olan kiralık konut mayısta ülke geneli 851'ye düşmüş.
    https://ww1.daft.ie/report?d_rd=1

bu sırada airbnb'de kiralık ilan sayısı 18bine çıkmış
    https://extra.ie/2022/05/18/property...p-home-rentals

Sayfa 592/1312 İlkİlk ... 924925425825905915925935946026426921092 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •