Sayfa 626/1312 İlkİlk ... 1265265766166246256266276286366767261126 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,001 - 5,008 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    2010 da 116K USD'ye aldığım ev şu anda 200K USD
    2020 de 72K USD'ye aldığım ev şu anda 140K USD
    2022 de 58K USD'ye aldığım ev şu anda 76K USD

Aldığınız yer, zamanlama, site v.s. bir çok özellik önemli. Evde alırken kazanmak lazım.

2010'da ev alımı tamamen şansa idi, 2020-2022 bilinçli idim.
    Alim zamani, lokasyon, proje vs hepsi onemli katiliyorum ama konut kesinlikle zarar ettirmez, alan kesin kazanir vs dogru olmadigini gostermek icin verdim yasadigim ornegi.

Ayrica bahsettiginiz karlar fiktif, yani realize degil. yoksa 50 bin dolara sattigim evin uzerine kredi cekip 135 bin dolara aldigim ev su an 300bin dolarmis(emlakci oyle soyluyor) gelip onu yazmamistim bilerek cunku henuz ortada gercek bir kar zarar yok.
    Ayrica son iki senede ne alirsaniz kazandiginiz ilginc bir donem oldu. elbet bu donem tersine donecektir. Tabi reel anlamda kastediyorum yoksa su an abd gercek enflasyonu %15-20, tr de ise %150 ona gore degerlendirip hesap yapmak lazim.

2. Tanistigimiz bir aile vardi ne zaman bir araya gelsek kadinin yuzunden dusen bin parca. Sonunda dayanamayip sordum neden diye

2014 te ellerindeki 1 milyon dolara yakin parayi TL ye cevirip bodrumdan yazlik almislar. Bunu soylediginde 2018 di. Simdi dedi o dolarlari bozmasaydim o yazliktan 3 tane alirdim.

Su anda 2022 deyiz ve eski mutsuzlugu gitmis. Yine sordum bodrumdaki villanin fiyati nasil diye? Hayatimin en iyi yatirimi oldu cok memnunum getirisinden dedi

4 sene once intihar edecekki gibi surati vardi oysa

Dolar gercek degerinde olmadigi icin simdi mutlu. Bekleyelim

3.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Alim zamani, lokasyon, proje vs hepsi onemli katiliyorum ama konut kesinlikle zarar ettirmez, alan kesin kazanir vs dogru olmadigini gostermek icin verdim yasadigim ornegi.

Ayrica bahsettiginiz karlar fiktif, yani realize degil. yoksa 50 bin dolara sattigim evin uzerine kredi cekip 135 bin dolara aldigim ev su an 300bin dolarmis(emlakci oyle soyluyor) gelip onu yazmamistim bilerek cunku henuz ortada gercek bir kar zarar yok.
    Ayrica son iki senede ne alirsaniz kazandiginiz ilginc bir donem oldu. elbet bu donem tersine donecektir. Tabi reel anlamda kastediyorum yoksa su an abd gercek enflasyonu %15-20, tr de ise %150 ona gore degerlendirip hesap yapmak lazim.
    Fiktif değil. 2010 yılında aldığım evi, Nisan ayında satışa çıkardım, 203K USD'ye 10 gün içinde, 3 kişi teklif verdi. (dolar 13.80 iken). ben de üzerine kredi çekip 240k USD 'ye yer alacaktım. 2 yer ile anlaştım. 1'isine kapora yollamama rağmen fiyatını 290K USD'ye çekti, diğeri de evi satıştan çekti. Ben de kendi evimi kiraya verdim.

Diğer evler ise, site içerisindeki gerçek alış satış fiyatlarından oluşuyor.

İddia ediyorum, alırken dikkatli titiz davranırsanız, ev dolar-altın-tl-borsa endeksi bakımından orta-uzun dönemli asla kaybettirmez. Kimisi az kazanır, kimisi çok kazanır... Şu anda ekstra kazandırmasının nedeni de tamamen siyasi iktidarın ekonomi ve göçmen politikası. Kaçak göçmenler geri yollanır ve faizler normalleşirse, ev fiyatları dolar bazında, ya da reel olarak duraksar ve belki de biraz düşer.

Ben bir bölgeden ev almadan önce, orayı en az 6-8 ay araştırıyorum. En az 20-30 daire geziyorum. Sonra daire alacağım siteyi belirliyorum. Sonra o sitedeki tüm ilandaki evleri geziyorum, ciddi ciddi kafa yoruyorum. Ama bazıları geliyor, "falanca arkadaşım buradan ev almış, ben de alayım" diyor. Araştırmadan alıyor.

4. 2016-2017 de burada ev alanlarla dalga geçip ben isyat alırım 5 yıl sonra satar senin evden 2 tane alırım diyen arkadaş kimdi acaba? Eskilerden hatırlayan var mı? O zaman isyat 0.29 usd idi şimdi 0.18.Benim ev usd 3x yaptı.Hiçbir zaman kesin konuşmamak gerek.

İyi kafa buluyordunuz ama buralarda....

5. Demek ki evi satıp isyat almak için doğru bir zaman şimdi

Benim kafa da böyle çalışıyor işte
     Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    2016-2017 de burada ev alanlarla dalga geçip ben isyat alırım 5 yıl sonra satar senin evden 2 tane alırım diyen arkadaş kimdi acaba? Eskilerden hatırlayan var mı? O zaman isyat 0.29 usd idi şimdi 0.18.Benim ev usd 3x yaptı.Hiçbir zaman kesin konuşmamak gerek.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Yasal düzenleme nedeniyle yüzde 25’in üzerinde zam yapamayan ev sahipleri dava yolunu seçti. 5 yılı dolduran kiracı için, tespit davaları açılarak ‘kira bedeli yeniden belirlensin’ deniliyor. Bugünlerde birçok kiracıya bu dava için ihtar çekiliyor ya da bilgi mesajı/maili yollanıyor.
    https://www.patronlardunyasi.com/hab...haklari/266191

Kanun koyucunun müdahaleleri, sorunu çözmüyor,sadece sorun büyüyerek öteleniyor.

7.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku

Konut fiyatlarınıda grafik olarak dolar bazında aylık en az 15-20 senelik bakmak lazım. Elbette bunun dibi var tepesi var. 2015 te aldığım konut 210bin dolardı. 2019 larda 100 bin dolara kadar fiyatı düştü. Aynı özellikte karşı daire 1 yıl boyunca satılmadı. Remaxa kadar her türlü emlakçı şansını denedi ama olmadı. 650-700bin tl gibi bir fiyatı vardı yanlış hatırlamıyorsam. Şuan ev 250bin dolar. Satamadığı için ev sahibi bayram ediyordur eminim.

Ben emlak yatırımının iyi bir yatırım olmadığını düşünüyorum halada aynı görüşteyim. 30 yıllık dolar bazlı bir dairenin fiyatına bakınca yön aşşağı yönlü duruyor.

Şaun grafikte tepe çalışması var. Ne kadar sürer bilemem. Belki dahada yukarı gidecek. Ancak uzun vadede aşağı yönlü anatrend bence bozulmaz.

Al sat yapmayı bilenlere, dibten alıp tepeten satmayı becerenlere, bölgenin kokusunu alıp gelişmeye müsait yerlerden iskontolu daire bulup kazananlara lafım yok. Onlar üstad olanlardır. Ben üstad değilim beceremiyorumda. Ortalama durumu söylüyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,654
     Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    2016-2017 de burada ev alanlarla dalga geçip ben isyat alırım 5 yıl sonra satar senin evden 2 tane alırım diyen arkadaş kimdi acaba? Eskilerden hatırlayan var mı? O zaman isyat 0.29 usd idi şimdi 0.18.Benim ev usd 3x yaptı.Hiçbir zaman kesin konuşmamak gerek.

iyi sıkmışsın.
    yani o zamanlar 400 bin tl'ye aldığın evin şimdi 5 milyon tl ettiğini mi iddia ediyorsun?

Sayfa 626/1312 İlkİlk ... 1265265766166246256266276286366767261126 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •