Sayfa 568/1312 İlkİlk ... 684685185585665675685695705786186681068 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,537 - 4,544 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. pandemi öncesinde tüfe kadar zam yapamıyordu ev sahipleri...hatta pandemi döneminde hiç zam yapamayanlar oldu...hatta bu dönemde zam yaparsan taşınırım diye ev sahibini tehdit eden kiracılar oldu...şimdi bu tipler ay,uy diyor, devletten destek bekliyor...hiç seslerini çıkarmasınlar...tüfe kadar artış yapıp, gerekirse mahkeme yoluyla haklarını savunsunlar.

bu başlıkta ev sahibi olmayı enayilik olarak görenler(parası olduğu halde kirada olmayı tercih edenler) bik bik ötüyordu o zamanlar...ben de meşhur lafı hatırlatıyordum, sular yükselince balıklar karıncaları yiyecek, fazla ötmeyin diyordum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Bu arada ev sahipliğinden, yılda bir kere bile olsa kiracıyla zam muhabbeti yapmaktan nefret ettim...kendim de 4 yıl kadar kirada oturdum, 2004 te şu an oturduğum evi aldım...yani kiracılığı da az çok biliyorum.

ev sahibine zengin, kiracıya gariban pozu yakıştırılması tam saçmalık...neden hep fedakarlık ev sahibinden bekleniyor. aileden 10 larca evi olan, ya da bir şekilde gecekondu vs ile 3-5 ev elde etmiş kesimi bilemem...ama tasarruflarıyla, pek çok fedakarlık yaparak 1-2 ev almış kimse, kesinlikle kiracıya karşı fedakarlık yapmak zorunda değil.

bu nedenle kimseye kira için mülk edinmeyi tavsiye etmem...devlet ve yasalar zaten her zaman kiracıdan yana...işler kötüyken enf. kadar zam yapamazsın, pşyasaya iyiyken en fazla ort. enf. kadar yaparsın..vergisi vs ayrı dert....bunları 14 yıldır aynı kiracıyla devam eden, ödemelerde hiç bir sıkıntı yaşamayan, kiracısıyla iyi bir diyaloğu olan biri olarak söylüyorum..buna rağmen kira getirisi için ev önermem kimseye.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Orta ve üst yaş grubuna üzülmem...o kesim eğer çok düşük ücretlerle çalışmıyorsa, bu zamana kadar pek çok kez uygun fiyata ev alma fırsatı geçti eline...hele 99-2005 arası, hele istte, bedava sayılabilecek fiyatlara evler alındı...sonra 2010-11...en son da 2015-17 dönemi...ister döviz, ister tüfe bazlı bakın, güzel fırsatlar vardı.

ama yaşı 30 altında olan 3-5 yıllık çalışma hayatı olan nispeten yeni hayata atılmış arkadaşlar için çok üzgünüm...reel gelirlerin eridiği, hayat pahalılığı nedeniyle tasarruf edilen miktarın çok çok azaldığı bu dönem...alın-beyin teri ile çalışıp ücret geliriyle evlenip-yuva kurmaya çalışan kesim için çok çok zor bir dönem oldu. karı koca çalışan bir öğretmen ya da doktor çift bile olsanız...düğün masrafları, çocuk varsa çocuğun giderleri derken...bir araba alacak birikim bile yapmak zor...ev zaten hayal noktasında.

gerek forumda, gerekse twitter da bu nedenle yazıyorum zaten...derdim bu gençlere yol göstermeye çalışmak...yoksa yaşı 40 a yaklaşmış 15-20 yıldır iş hayatında olan hemen herkes, kendi tercihlerinin sonucunu yaşıyor. hele 3-5 yıl öncesine kadar ev almayı enayilik olarak görenlere zerre empati duymam...zaten onların da son aylarda hemen hiç sesi çıkmıyor.
    Kendi çevremden örnek vereyim, Yeni evli bir çiftin ilk önceliği lüks araç mıdır? Veya lüks tatil mi? Şimdi çocukta var, yaşta 30ların başında ve oturduğu yer bahçeşehir. Zamanın da biraz dişini sıksa maaşıyla kredi taksitlerini ödeyebilirdi kendi evinde oturabilirdi ama şimdi bahçeşehirde daire fiyatları uçtu gitti, maaşıyla imkanı yok taksit ödeyemez.
    Ev sahibi çık derse nasıl yeniden ev bulucam derdine düştü.

30 yaş altındakiler de sadece bir iş ile yetiniyorlar hocam, sadece para yetmiyor diye dert yanıyorlar, Şuan için hayat koşullarına göre hareket etmek lazım değil mi? Mesela sosyal medyada şuan iyi para var. Ek iş olarak sayfa,grup yapsalar, hem eğlenir hemde ek gelir elde ederler. Meslek olarak hiç birşey bilmeyen insanlar tanıyorum bu yoldan evini geçindiriyor.

4.  Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku
    Kendi çevremden örnek vereyim, Yeni evli bir çiftin ilk önceliği lüks araç mıdır? Veya lüks tatil mi? Şimdi çocukta var, yaşta 30ların başında ve oturduğu yer bahçeşehir. Zamanın da biraz dişini sıksa maaşıyla kredi taksitlerini ödeyebilirdi kendi evinde oturabilirdi ama şimdi bahçeşehirde daire fiyatları uçtu gitti, maaşıyla imkanı yok taksit ödeyemez.
    Ev sahibi çık derse nasıl yeniden ev bulucam derdine düştü.

30 yaş altındakiler de sadece bir iş ile yetiniyorlar hocam, sadece para yetmiyor diye dert yanıyorlar, Şuan için hayat koşullarına göre hareket etmek lazım değil mi? Mesela sosyal medyada şuan iyi para var. Ek iş olarak sayfa,grup yapsalar, hem eğlenir hemde ek gelir elde ederler. Meslek olarak hiç birşey bilmeyen insanlar tanıyorum bu yoldan evini geçindiriyor.
    sosyal medya, grup yapsalar filan

valla ben de o işlerdeb pek anlamam..30 yaş altındakilere tek tavsiyem kendilerini geliştirmeleri, hep böyle devam etmez..ileride illa ki fırsatlar gelecektir...bu fırsatı değerlendirmek için de tasarruf ve doğru yatırım şart(ne kadar olabiliyorsa, az çok demeden tasarruf etmeye çalışmalı).

99 da işe girdim..2004 de fazla borçlanmadan ev aldım(2000 de ikinci el araba almıştım, onu da satmıştım ev alırken)..tamam o zamanlar gelirler iyiydi, tasarruf şansı daha yüksekti bir beyaz yaka için..ama o dönemlerde bile ilk 5-6 sene hemen hiç birikim yapmayan arkadaşlarım vardı..ev almayı 10 sene sonra düşünenler oldu..demem o ki, o zamanlarda da yeterli birikimi olmayan güzel fırsatlar kaçırdı..şimdi de günümüz şartlarına bakıp karamsarlığa kapılmamalı gençler, işinde iyi olup, mümkün olduğunca birikim yapmaya çalışmalı..ileride şans gelince, hazırlıklı olanlar bu şansı değerlendirir..hazırlığı olmayanlar, fırsatlar gelse de değerlendiremez.

5. ben de 1 aydır ev almak için uğraşıyorum Halkbank'tan illallah ettim bir daha kapısından içeri girmem.
    Normalde alacağınız evin üzerinde ev sahibine ait konut kredisi varsa bankalar arası Fey yazısı dedikleri bir yazı ile tapu devrinde ipoteği kaldırıyorlar. Ancak sevgili Halkbank Ticari ipoteğin Fey yazısını kabul etmiyor ve kredi vermiyor. Bu yüzden kaporam yandı.
    Bu uygulama bankadan bankaya değişiyormuş. Özel bankalar Ticari Krediye ait fey yazısını kabul ediyor dediler.
    Ev alırken tapu üzerinden hangi ipotekler var, bunları kendi bankanız kabul ediyor mu diye iyice araştırın öyle yola devam edin.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    djoz agresif bir tarzın var. Powerpc zamanında da böyleydin...hatta 10 bin usd ye istte ev alacağım derken de, ne diyor bu diyordum..bir pozisyon alıyorsun, sonra o doğrultuda, görüşünü desteklemek adına agresif yazıyorsun.

haa, son dönemlerde yazdıklarının hemen hepsine katılıyorum.
    Diğer mesajlarınızda da gördüğüm kadarıyla aynı fikirdeyiz.
    10 bin dolar sanırım powerPC'nin hedefiydi.
    O biraz BOSPOROS gibi abartılı yazıyordu.
    Benim hedefim ekonominin ilk yokuş aşağı döndüğü yıllarda 30 bin dolara alt katımdaki daireyi almaktı. Olmadı.
    Satış 100 bin doladan başladı, 55 bin dolara başkasına yar oldu.
    Şimdi de fiyatlar uçmuş kaçmış sayılmaz aslında.
    Fed para tabanının 4 trilyon olduğu dönemde 55 bin dolar olan ev, şimdi 7 trilyon dolarla kıyasladığımızda 96 bin dolar bile etse "yerinde saymış" diyebiliriz.

Agresif yazmaya biraz da mecbur kaldım aslında.

"Zalım ev sahibi - mağdur kiracı" saçmalığı yeniden sahnelenirken, sosyal medyada yapılan organize çığırtkanlığa ev sahipleri sessiz kalmştı.
    Sanırım kiracılardan bu kadar güçlü bir tepki aldıkları için afallayıp, kendilerini gerçekten haksız sandılar.
    Ben günlerimi saatlerimi harcayıp birçok platformu mesaj yağmuruna tuttum.
    Ev sahiplerine ilk gazı veren benim.
    Şimdi yeni yeni "karşı atağa" geçtiler.
    Ekonomi iyiyken kiracılar bizden çok yesin içsin, ekonomi bozulunca kimin malı varsa hesabı o ödesin.
    Bu haksızlığa seyirci kalamazdım.

Aslında üç günlük dünyada boşuna kendimi yoruyorum.
    Şeytan diyor çoğunu sat, kredi furyasını değerlendir.
    Malınla dertli olma.

İhtiyar adam ve deniz hikayesindeki gibi, bizim emeklerimizi köpek balıkları yiyor.

https://youtu.be/NNCxNntn2yc

7. Konutta ticari kredi nasıl olabiliyor?
    Konut kredisiyle taşıt almak gibi muğlak birşey değil mi
     Alıntı Originally Posted by Yatirmci Yazıyı Oku
    ben de 1 aydır ev almak için uğraşıyorum Halkbank'tan illallah ettim bir daha kapısından içeri girmem.
    Normalde alacağınız evin üzerinde ev sahibine ait konut kredisi varsa bankalar arası Fey yazısı dedikleri bir yazı ile tapu devrinde ipoteği kaldırıyorlar. Ancak sevgili Halkbank Ticari ipoteğin Fey yazısını kabul etmiyor ve kredi vermiyor. Bu yüzden kaporam yandı.
    Bu uygulama bankadan bankaya değişiyormuş. Özel bankalar Ticari Krediye ait fey yazısını kabul ediyor dediler.
    Ev alırken tapu üzerinden hangi ipotekler var, bunları kendi bankanız kabul ediyor mu diye iyice araştırın öyle yola devam edin.

8.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Konutta ticari kredi nasıl olabiliyor?
    Konut kredisiyle taşıt almak gibi muğlak birşey değil mi
    olabilirliğini bilmiyorum ama tapuda hem konut kredisi hem de ticari kredi ipoteği vardı. ihtarnamelerle uğraşıyorum ben vazgeçmişim gibi bir de cayma parası talep ediyorlar

Sayfa 568/1312 İlkİlk ... 684685185585665675685695705786186681068 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •