Sayfa 1047/1312 İlkİlk ... 47547947997103710451046104710481049105710971147 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,369 - 8,376 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by SelvanBurhan Yazıyı Oku
    Bu ülkede kirada oturmak hep avantajlı oldu. Bundan sonrada böyle olmaması için sebep yok ki
    Kirada oturmak için önce kiralık ev bulmanız gerekiyor.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    tweet
    İstanbulun göbeğindeki bir "evi değil müstakil arsayı" kalkıp detroit ile kıyasladığına göre, tivit atan kişinin hedef kitlesi epey cahil olmalı.

Hani istanbuldaki "fiyatı abartılı" bir daireyi miami ile kıyaslamak bir derece anlaşılabilir de, detroit ne abi?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Ya yeni bir yasa şart herkes kurtulur. Bütün evlere el koysun devlet versin kiracılara bu sancılı süreçte biter. Millet boşuna ev vergisinde vermez. Şu model bu model diyerek iyice milleti bezdirdiler. Enflasyon yokmuş niye yılda 3 defa asgari ücret iyileştiriliyor? Herşey almış başını gitmiş. Yine yıkılan evlerdeki günah keçisi mütahit gibi ev sahipleri fırsatçı olmuş. Belçika modeli bilmem ne modeli o ülkelerde enflasyon kaç bizde kaç. Zaten siyasilerin vaadleri hep avantacılara hizmet ediyor. Krizin zirve yaptığı dönemlerde malesef ahlakın çöküşü hızlanır. Millet ve bu döngüde rol alanlar nasıl bu kul haklarının vebalini öderler tabi bilincindelerse….
    Millet yakında kiralık ev bulamazsa ağlamasın. Heryer kiracı ev sahibi problemleri. Adam ömrünü vermiş bi ev almış biri malına çökmüş sefasını sürüyor. Varsa problem çözüm ev sahibi değil devlettir. Eyt çıkaracağına kur bi gelire göre kira yardım fonu model aldıkları ülkelerde sosyal yardımlar basılmış onlardan bahsedilsin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2014 yılında istanbulda yeni yapılan önceki referansları iyi lüx denen bir siteden 1-1 aldım.3te 1i peşin kalan kısmına 10 yıl kredi kullandım. Emekli olunca çevremdekilerin emekli aylıkları eridiğinden, kira devamlı artar emekli maaşı ile dengeler diye düşündüm. Ancak kiralar sahte enflasyon oranında arttığından kredi aylık taksitlerinin büyük kısmını maaşımdan ödedim.

3 sene kadar önce kiracı çıktı. Yeni giren aynı sitede oturan oğlunun çocuklarına bakmak için tutan yaşlı bir hanımdı. Hep oğlu ile konuştuk. İlk sene tüfe oranın açıklanınca bana bir şey demeden mevcut kira üzerinden oluşan tutarı direkt yatırmış. Hatta misal 1786 tl gibi küsuratlı bir tutardı bir şey demedim. En son geçen sene %25 zam sınırı gelince, ev değeri kira oranı 100 seneyi geçti bende satmaya karar verdim. %25 zamla kira ancak krediyi öder hale geldi. yeni kiralalık ilanları 13-14 bin iken kiracı 3000e oturuyordu. Almak için eve gelenlerede kadın ben çıkmam diyip duruyor, ayrıca evin fiyatına göre kirası çok az olduğundan bir türlü satamadım. Satamadıkça dolar bazında da değeri düştü. En son seçimden önce biri çıktı %10 daha ucuza sattım.

Oturan kiracının başka yerde kirada evi var. Sonuçta burası lüks bir site. Yani imkanı olmayan daha mütevazi bir yerde oturur. Burada zorla kimse oturtulmuyor. Aidatı 1300 tl, kira ise 3000. Seneye %25 zamla 3750 olur ama aidat sanırım 2000i geçer.

Ben bu evi alırken maketten bakan başka birisi 65 adet 1-1 almıştı. Haksızlıklar ve saçmalıklar ülkesinde uzun vadeli plan yapmak imkansız hale geldi. Belki sattığım ev seneye 2 katına çıkacak. Ama bir daha kira vs işine bulaşmam.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

5. Sayın duck wing duck, verdiğiniz peşinatı ve ödediğiniz taksitleri her ayın dolar kuruna göre hesaplayıp, aldığınız kiraları da yine ay ay dolar kuruna göre hesaplayıp, şu anki sattığınız rakamla kıyasladınız mı?
    Karda mısınız yoksa zararda mı?

-------

Detroitten ev alanlar ne kadar kazandı, onu da merak etmiyor değilim.

Merhaba Dolar bazında kardayım. Ama kredi almasaydım aldığım günkü dolar fiyatına satmıştım. Karda olmayacaktım.
    Dolar bazında kardayım derken enflasyon dolar faizi ,ödediiğim vergi ve sigortalar gibi şeyleri dahil etmiyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

7. Reis kazandığına göre ,
    MB para basmaya devam edecek ,
    yabancılar türkiyede gayrımenkul almaya devem edecek,
    ama onların yüzünden ne avrupa nede abd türkiye pasaportu taşıyanlara vize mize vermeyecek...

8. Anayasanın temel haklarından olan mülkiyet hakkına çöken bir sistemde, kiracı ve evsahibi arasında arabulucular(!) sorunu çözmeyi talep etmeye başlayacaklardır. Zaten makul kiracı ve makul ev sahibi aralarında uzlaşarak problemi aşıyorlar. Eve çöken kiracılar ise arabulucuyu hak ediyorlar bence.

Sayfa 1047/1312 İlkİlk ... 47547947997103710451046104710481049105710971147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •