Sayfa 715/1312 İlkİlk ... 2156156657057137147157167177257658151215 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,713 - 5,720 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    Daha geçen sene o binadaki ilanda istenen rakam 15.000 tl idi...
    Bir senede ne oldu da kira 15'ten 40'a çıktı...
    Ülkedeki üç haneli enflasyondan dolayı önce 15'ten 30'a çıkmıştır.
    Gelecek yıl yapılacak zam enflasyonun çok çok altında olacağı için de "tedbiren" 30'u 40 yapmışlardır.
    Çünkü seneye de enflasyon üç haneli olursa 30'u 60 yapmalarına kanunlar izin vermeyecek. Adam da şimdiden 40 isteyerek adaleti sağlamış.

Şaşıracak bir şey yok. Hesap kitap ortada. Gayet normal bir istek.

Eğer o evi tutacak gelir grubundaki kişilere o rakamlar mantıksız gelirse tutmayıverirler.
    Kimse kimseye zorla ev vermiyor. Herkes bütçesine göre yerde otursun.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Iyi bi emlakciya verin, sartlarinizi net olarak soyleyin onlar sizin sormaya cekindiginiz sorulari catir catir sorar, begenmedigini size iletmez bile.

Mutlaka usulune uygun ve bos tarihli tahliye tahahutnamesi alin. Ayrica findeks raporu, bordro ve kefil isteyin.
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Ben son 12 senedir tüm evlerimi bir emlakçı ile veriyorum. Adam daha tek bir tane çürük kiracı getirmedi. Önce kendi eliyor sonra benle yüzyüze görüştürüyor. Hiç yanılmadı.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ayhan beye katılıyorum. Mutlaka iyi bir emlakçı edinmelisiniz.

-Siz insanlara "benim kriterlerime uymuyorsun" diyemezsiniz, ama emlakçı sizin kriterlerinize uymayan kişiyle sizi zaten görüştürmez.
    -İyi bir emlakçı, tahliye taahhütnamesi gibi önemli detayları kusursuz hazırlar.
    -Evi emlakçıdan arayan, yani komisyon ödemeyi umursamayan kişinin bütçesi iyidir. Zam zamanı geldiğinde bütçesi iyi olanlar da pazarlık yapar, ama bir dairemizi emlakçıdan değil de sahibinden tutan kiracımız "indirim" istiyordu. Emlakçıdan ve sahibinden tutan arasındaki fark böyle bir şey yani.

Ha tabi kimsenin alnında "bu iyi emlakçı" yazmaz.
    Kötü bir emlakçı sizin kriterlerinize uymayan kişiye önceden sufle vererek sanki kriterlere uyuyormuş gibi rol yaptırabilir. Ya da istemediğiniz kişilerle sizi görüştürüp, sizi ikna etmeye çalışabilir. Genelev işletecek tipleri size "iki bekar mühendis bayan" diye kakalamaya çalışabilir. Tahliye taahhütnamesi gibi detayları hiç bilmeyebilir veya karışmayabilir.

Yani iyi emlakçıyı bulmak da, iyi kiracıyı bulmak kadar zor bir süreç.
    Yine de insanların yüzüne karşı "benim kriterlerime uymuyorsunuz" demek kadar zor olamaz.

Özellikle şu ortamda kiralık ev ilanınıza atlayacak ıvır zıvır çer çöp tipler çok fazla olacaktır. Düzgün ve kaliteli birini bulana kadar çer çöp tiplerin hepsini tek tek reddetmeye bıkacaksınız.

Ha bu arada 1 yıllık peşin istemeyi unutmayın.
    Çevreden duyuyoruz, evi tutarken kirada zerre indirim istemeyip (bonkör görünüp) , sonra daha ikinci ayda ödemeyi kesen, ve ev sahibinin yüzüne karşı "zaten fahiş kira istiyorsun, ödemiyorum, git istediğin yere şikayet et" diyen tipler varmış.
    Medyada sürekli fahiş kira fahiş kira denmesi, bu eşkiya tiplerin de yaptıkları "GASP"ta kendilerini haklı görmelerine sebep oldu.
    1 yıllık peşin alın, sonrası Allah kerim.
    Teşekkürler valla fikir sormak iyi oldu yarın emlakcıya ileteyim şartları. Yalnız ben evi kiralayan olsan bir yıl peşin vs gibi şartı sunan ev sahibi istemezdim. İstemeyen bir çok başka ev bulurdum şartlar değişmediyse Ben kiralarken 1kira peşin 2depozito 1 komisyon son 2 3ay bordo şirket yazısı sicil kaydı istenmişti.

Max 2/3kira peşin 1.5/2kira depozito kira x2.5 3 bordro sicil kaydı 2+1 olduğundan max 3kişi ve tahliye taahhütnamesi istemek mantıklı geldi

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bir evin üstünde ev sahibinin muhtemelen 30-40 yıllık emeği vardır.
    Peki "hem güncel rakamı ödemem, hem de çıkmam" diyen kiracının o mal üzerinde ne gibi bir emeği veya hakkı var?

Yıllar öncenin rakamlarıyla 1 yıllık bir anlaşma yapıp oturmuş. Zaman içinde ödediği kira küçüle küçüle kuşa dönmüş. Daha da aynı şartlarda oturmak isteyen kiracının o ev üzerinde ne gibi bir hakkı olabilir?

Oturmak istiyorsan güncel rakamı ödeyip otur kardeşim, kimse seni zorla kovmuyor.
    Ama piyasa 5-6 ise ısrarla ve çirkefleşerek 1-2 ödemek nedir?
    Karşı tarafın rızası olmadan malına ucuza konmak EŞKİYALIK değilse nedir?

Bir markete gittiğinizde "ben buranın 3 yıllık müşterisiyim" gerekçesiyle 3 yıl öncenin fiyatlarıyla alışveriş yapabiliyor musunuz?
    Güncel fiyat neyse odur.
    Bahsettiğiniz bir eşkiya da annemin başında var. Rahmetli babamı bir şekilde kandırmayı başardığı için, defalarca param yok diye kira ödememeyi kabul ettirmişti. Şimdi annem çık diyince yaşlı kadının üzerine yürümüş falan filan. 12 yıldır oturuyor ve 3500 kirası olan evde 900 TL'ye oturuyor, kira artışı da yapmıyor. Evi kendimiz yazlık olarak kullanmak istiyoruz ama adam,mahkemede görüşürüz diyor.
    Biraz araştırdım, kendi evimiz olduğu için, evden çık çocuklarım yazlık olarak kullanacak diyemiyoruz.
    Kira artış davası açsak, en az 15000 TL masrafı olacak, kira artış davası 5 yılda bir açılabiliyor. Seneye yine arttırmayacak. Zaten saldırgan davranışı ve evi kullanmak istediğimiz için, kira artışı değil çıkmasını istiyoruz.
    10 yılı geçtiği için dava açsak, 10 yıl boyunca her yıl ihtarname çekilmiş olması gerektiği gibi bir kanun karşıma çıkıyor.
    Emekli olduğu için hiçbir davanın masrafını alma şansı yok, emekli maaşına icra konulamıyor.
    Tahliye davası açılsa, kazanılsa dahi, dava masrafları ve kira kaybı 40-50 bin lirayı bulacak 1- 1.5 yıl sürecek.
    Abonelikler kiracı üzerine değil,abonelikleri kapatsak, gider mührü söker kaçak kullanır. Kaçak kullandığı takdirde, kaçak kullanımın bedelini yine mal sahibinden alıyorlar. Kaçak kullanım sonrası açtırmak istesen, sen borcu öde sonra git, sorumlusuna sen dava aç diyorlar, Elektrik su kurumları kiracının peşine düşmüyor.
    Evi satışa çıkarsak, kiracılı evlerin anca 75 belki 100 bin TL gibi bir indirimle ancak satılabileceğini söylüyorlar. Neticede yeni ev sahibi de aynı dava masrafları, 1.5 yıl evi kullanamama gibi sorunları yaşayacak.
    Avukata verince, 10 yıl sebebiyle kesin tahliye ettirip ettiremeyeceğini bilmiyoruz, bir de dava kaybedilirse, hem zaman kaybı hem dava masrafları çöp olacak.
    Kiracı emekli olduğunda hiçbir icra konamayacağı için, bu kanunlarla, evi çok düşük bir bedele, kiracıya hibe etmiş oluyorsun. Kendi malını kullanamıyorsun. Eşkiyalık hafif bir tabir kalıyor.
    10 yıl üzerindeki kiracı için tahliye davası kesin olarak kazanılır mı? Tecrübesi olan cevaplarsa sevinirim.

Kardeş devlet kiraciyi malın ortağı yapmis tamam ama sen olayi fazla abarttin.
    neredeyse kiracinin ev sahibini yere yatirmadigi kalmisti senin dediğin gibi olsaydi.
    Adam 10 yilini gecmis hemen ihtarnameni cek ardindan tahliye davasini ac. Mahkeme masrafları kiraciya kalir
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Bahsettiğiniz bir eşkiya da annemin başında var. Rahmetli babamı bir şekilde kandırmayı başardığı için, defalarca param yok diye kira ödememeyi kabul ettirmişti. Şimdi annem çık diyince yaşlı kadının üzerine yürümüş falan filan. 12 yıldır oturuyor ve 3500 kirası olan evde 900 TL'ye oturuyor, kira artışı da yapmıyor. Evi kendimiz yazlık olarak kullanmak istiyoruz ama adam,mahkemede görüşürüz diyor.
    Biraz araştırdım, kendi evimiz olduğu için, evden çık çocuklarım yazlık olarak kullanacak diyemiyoruz.
    Kira artış davası açsak, en az 15000 TL masrafı olacak, kira artış davası 5 yılda bir açılabiliyor. Seneye yine arttırmayacak. Zaten saldırgan davranışı ve evi kullanmak istediğimiz için, kira artışı değil çıkmasını istiyoruz.
    10 yılı geçtiği için dava açsak, 10 yıl boyunca her yıl ihtarname çekilmiş olması gerektiği gibi bir kanun karşıma çıkıyor.
    Emekli olduğu için hiçbir davanın masrafını alma şansı yok, emekli maaşına icra konulamıyor.
    Tahliye davası açılsa, kazanılsa dahi, dava masrafları ve kira kaybı 40-50 bin lirayı bulacak 1- 1.5 yıl sürecek.
    Abonelikler kiracı üzerine değil,abonelikleri kapatsak, gider mührü söker kaçak kullanır. Kaçak kullandığı takdirde, kaçak kullanımın bedelini yine mal sahibinden alıyorlar. Kaçak kullanım sonrası açtırmak istesen, sen borcu öde sonra git, sorumlusuna sen dava aç diyorlar, Elektrik su kurumları kiracının peşine düşmüyor.
    Evi satışa çıkarsak, kiracılı evlerin anca 75 belki 100 bin TL gibi bir indirimle ancak satılabileceğini söylüyorlar. Neticede yeni ev sahibi de aynı dava masrafları, 1.5 yıl evi kullanamama gibi sorunları yaşayacak.
    Avukata verince, 10 yıl sebebiyle kesin tahliye ettirip ettiremeyeceğini bilmiyoruz, bir de dava kaybedilirse, hem zaman kaybı hem dava masrafları çöp olacak.
    Kiracı emekli olduğunda hiçbir icra konamayacağı için, bu kanunlarla, evi çok düşük bir bedele, kiracıya hibe etmiş oluyorsun. Kendi malını kullanamıyorsun. Eşkiyalık hafif bir tabir kalıyor.
    10 yıl üzerindeki kiracı için tahliye davası kesin olarak kazanılır mı? Tecrübesi olan cevaplarsa sevinirim.
    M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Sayın cunartesi71 mahallenin itibar ettiği lafı dinlenen (!) bir ağır abi gitsin bir konuşsun, yaptığının yanlış olduğunu pandomim eşliğinde ifade etsin.

Alıntı Originally Posted by Cezer Yazıyı Oku
    Sayın cunartesi71 mahallenin itibar ettiği lafı dinlenen (!) bir ağır abi gitsin bir konuşsun, yaptığının yanlış olduğunu pandomim eşliğinde ifade etsin.
    Zamanla kiracı evsahibi ilişkilerini bu abiler çözecek bu gidişle
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7. Kontratı kocasıyla yapılan bir sözleşme .

Eşi öldüğü için yeni kontrat yapmayarak tahliye edebilir miyiz .

Eşi çalışmıyor oğlu bankada müdür ama zam 2 senede %10 zam yapmış toplamda .

Ne gibi yol izlemek gerekiyor bu durumla karşılaşan varsa tavsiyesini öğrenmek isterim

8. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Güzel olmuş başka eve bakmak isteyenlerle nasıl tecrübe oldu ? Benimde aldığım ev boşaldı taşınsammı kirayamı versem diye düşünüyorum. içimdenilana ver 2 hafta dursun iyi biri gelirse ver yoksa taşınmak var. Tel etti diyelim adamın maaşı(3x kira) işi ev nufus sayısı vs sorulup beğenmezsem ev size göre değilmi diyoruz yoksa bir üslübü bir yol yordamı var mı acaba
    Mevcut şartlarda vermeyin siz oturun derim.
    Ülkede herkesin subjektif değerlendirmelerine bağlı ( işine geldiği gibi) doğruları var. Ortada da hakem yok. Dolayısıyla zor işler. Mecburiyetten bende ev kiraya vereceğim. Bu mevcut düzende doğru insanı nereden bulacam bende bilemiyorum.
    Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Son düzenleme : Westwind; 13-08-2022 saat: 12:44.

Sayfa 715/1312 İlkİlk ... 2156156657057137147157167177257658151215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •