Sayfa 1290/1312 İlkİlk ... 290790119012401280128812891290129112921300 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,313 - 10,320 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

ne varsa ege de var demiştik..

bak . ege

herkes beğeniyor

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    1,20 ile konut kredisi almayı bekleyenler vardı.
    Beklemeye devam edebilirler.

Daha önce de yazmıştım.
    Fahiş fiyatların (ne olursa olsun, ister uçak bileti, ister konut, ister çikolata, ister muz, ister otomobil)
    tek ilacı FAİZdir. Gerçekçi, tasarrufları eritmeyen faiz.

2 yıl ebemizi bellediler ama serbest piyasa herkesi yola getirir. Hele de kasan tam takır kuru bakır ise.

3. https://x.com/piyasatahmin/status/16...jVyDeLD1bqGYBA

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    1,20 ile konut kredisi almayı bekleyenler vardı.
    Beklemeye devam edebilirler.

Daha önce de yazmıştım.
    Fahiş fiyatların (ne olursa olsun, ister uçak bileti, ister konut, ister çikolata, ister muz, ister otomobil)
    tek ilacı FAİZdir. Gerçekçi, tasarrufları eritmeyen faiz.

2 yıl ebemizi bellediler ama serbest piyasa herkesi yola getirir. Hele de kasan tam takır kuru bakır ise.

2023 ocak-temmuz arası 7 ayda borç stoku %45 artmış. Daha seçim çalışmaları yok.

Faizi değil 25, 75 yapsan ne enflasyonu ne de kuru durdurur.

5. İHTARNAME

İhtar Eden : Murat Koyar , Dümtek mah. davul sok. No:9 Daire : 18 Edremit / Balıkesir

Muhatap : Gülen Surat , Dümtek mah. davul sok. No:9 Daire : 10 Edremit / Balıkesir

Konusu : Ana gayrimenkul onarımı hakkında İhtarnamedir

Açıklamalar : Sayın Muhatap;
    Balıkesir İli, Edremit İlçesi, Dümtek Mahallesinde vaki ve kain tapunun, 61 Ada, 12 parselde bulunan taşınmaz üzerinde bulunan binanın temelinde su kaçağı başlamış bu nedenle bina asansörünün zemin elektrik donanımları zarar görmüştür.
    Ana gayrimenkulün çatısında bulunan mebran kaplamaların (Şıngıl) batı yönündeki bölümü komple sıyrılmış ve çatı korumasız kalmıştır. İlk yağmurlarla birlikte çok daha büyük zararların oluşacağı kesindir.
    Ayrıca, bina çatısında bulunan havalandırma- ışıklık düzeneği kırık olup rüzgarla sürekli çarparak ses yapmaktadır. Işıklık örtünün yenilenerek sağlam monte edilmesi gerekmektedir.
    İzah edilen tüm bu hususlar göz önüne alındığında, ortalama bir bina ömrü düşünüldüğünde söz konusu yapı iki yıllık bina olmasına rağmen bu haliyle ve ilerleyen yıllarda da telafisi güç zararlara sebep olacağı aşikardır. Taşınmazdaki bahsi geçen hata ve eksikler hayatın olağan akışına aykırı nitelikte olup, bu nedenle binayı yapan müteahhit firma sorumluluğu 5 yıldır. Taşınmazın 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu gereği gizli ayıplı mal niteliğinde olduğu her türlü izahtan varestedir.
    Borçlar kanunu ve 6502 sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun ilgili Maddeleri gereği söz konusu gizli ayıpların giderilmesini yüklenici firmaya ihtarla bildirerek 30 gün içerisinde gidermesini, aksi taktirde firma aleyhine yasal yollara müracaat edilmesini temin etmek Kat Mülkiyet kanunu 35.nci maddesinde belirtildiği üzere Bina yöneticisinin görevidir. Bu konu çok acil olup, her geçen gün zarar büyümektedir.
    Kat Mülkiyet kanununda yazılı görevleri yerine getirmeyen yöneticiye aynı kanunun 33 ncü maddesinde yazılı ceza uygulanır. Ayrıca tazminat hakkımız saklı olup, ivedi olarak üstlendiğiniz görevin gereklerini yapmanızı ihtaren bildiririm. 22.08.2023
    İhtar Eden

Murat Koyar
    18 nolu bağımsız bölüm maliki

YÖNETİCİ OLARAK ;
    Hiç zaman geçirmeden binayı yapan firmaya noterden ihtar çekerek 30 gün süre vermek. 30 gün içinde yapılmazsa bina adına bir avukata vekalet vererek dava açmasını ve tüm eksik işleri yaptırmasını sağlamak.
    Yok bu işlerle uğraşamam diyorsanız ; hemen Kat malikleri genel kurulunu ( Apt. toplantısı ) olağanüstü toplantıya çağırarak, yeni yönetici seçilmesini veya profesyonel yönetim şirketine bırakmayı sağlamalısınız. Aksi taktirde bilerek işleri oyalamış ve zararın büyümesine yol açmış olacaksınız.

Eğer yöneticiliğe devam edecekseniz size hukuki yardım sağlayacağımı bilmenizi isterim. İlk yapılacak iş , çatı için usta çağırarak fiyat teklifi – maliyet tespiti yaptırmaktır. Çıkacak maliyeti binadaki bağımsız bölüm sayısına yani 18 daire + 4 dükkana toplam 22 ye böleceğiz. Mesela 50 bin liralık masraf olacaksa 50 bini 22 ye bölerek her tapu sahibinden 2275 tl. toplamanız gerekir.
    Bu parayı toplayabilmek için İŞLETME PROJESİ dedikleri bir evrak hazırlamak ve her tapu sahibine bu evrağı imza karşılığı vermek ( tebliğ etmek ) şarttır. Yoksa ödemeyenleri icraya veremeyiz. Ama bu imzalar elinizde olursa ödemeyene direkt icra gönderebiliriz. İcra işi çok basittir. Avukat masrafını da icra dosyasına ekleyebiliyoruz.
    Kocaman bina da çıkan arızalar anında giderilmezse sonra masraf büyür ve insanlar ödemekte zorlanır. Malzeme fiyatları sürekli artıyor. Mesela çatıda şu anda 50 metrekarelik bir bölüm tamir edilecekken belki 20-30 gün sonra daha büyük bir alan daha uçacak. O nedenle acilen onarılması lazım.

2 gün önce gönderdiğim ptt iadeli taahhütlü yazıyı alan yönetici soluğu müteahhitin yanında almış. Beni görünce yolunu değiştiren müteahhit Abi abi illa bir çay içelim- konuşalım . Konuştuk. Yönetici istifa etti. Şirkete verilecek. Müteahhit yarından itibaren eksik- hatalı işleri yapmaya başlayacak.

6. iyi de bize bundan ne.

bu konu ile alakası ne?

pazardan domates aldım çürük çıktı, pazarcıya ihtarname gönderdim seve seve ödeyecek.

7.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    iyi de bize bundan ne.

bu konu ile alakası ne?

pazardan domates aldım çürük çıktı, pazarcıya ihtarname gönderdim seve seve ödeyecek.
    Müteahhitsen alınman normal. Ama çoğu konut edinen vatandaş haklarını bilmiyor. Örnek olsun istedim. Okumayıp geçersiniz. 1-2 kişi faydalansa yeter.

8.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Müteahhitsen alınman normal. Ama çoğu konut edinen vatandaş haklarını bilmiyor. Örnek olsun istedim. Okumayıp geçersiniz. 1-2 kişi faydalansa yeter.
    Tam aksine çok yararlı bir bilgi. Boş boş hiç tutmayan konut piyasası tahmini yapmaktan iyidir.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Sayfa 1290/1312 İlkİlk ... 290790119012401280128812891290129112921300 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •