Sayfa 469/1312 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569969 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,745 - 3,752 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Her şeyin fiyatı senkronize bir şekilde artarken, kiralar uçtu kaçtı diyenleri ben anlayamıyorum.
    15-20 Yıl önce benim semtimde karı koca çalışanlardan birinin maaşı komple kiraya giderdi.
    Şimdi depreme dayanıklı yepyeni evlerin kirası bir asgari ücret ya var ya yok. İnsanların derdi nedir anlamadım.

Pandemi süresince ev sahipleri zam yapmadığından, eski kiracılar 1800-2000 gibi beleş rakamlara fena alıştılar, 4 bin istenince zorlarına gidiyor.
    Oysa ki 2 bin lira dediğimiz para "4 kez market alışverişi" parası.
    Acıma yetime biner tepene demişler..
    Pandemi kiracıları çok şımarttı çok..

2. Konut kredisi faizinde 0,6'yı gördü bu ülke.
    İsteyen basbayağı ev sahibi olabilirdi.
    Kiracılık mecburiyet veya müşküliyet meselesi değil, zihniyet meselesidir.
    Ev fiyatları ve kiraları yüksekken ev sahiplerine söverler,
    kiralar ve fiyatlar düştüğünde ise "oh oh beton çöktü, biz kiracı olmakla çok akıllılık ettik, ev alanlar geri zekaIı" derler.
    Fiyatlar ve kiralar tekrar yükselince yine ev sahiplerine sövme faslı başlar.

Arada üç beş istisna varsa onlar üzerine alınmasın.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Konut kredisi faizinde 0,6'yı gördü bu ülke.
    kiralar ve fiyatlar düştüğünde ise "oh oh beton çöktü, biz kiracı olmakla çok akıllılık ettik, ev alanlar geri zekaIı" derler.

Son derece haklısınız. Serbest piyasaya müdahale edilen hiçbir yerde gelişim olmaz.

2015 de ev aldım 480bin tl ye 210bin dolar ediyordu. Şuanda ederi 3 milyon olması gerekirken 2,5milyon civarında seyrediyor. İnsanlar vay be 2,5milyon mu olmuş diyor. Yahu bişey olduğu yok fiyatı neyse ona gelmiş. 240 kira çarpanı üzerinden hesaplasan 2015de 2bin tl kirası varken şuanda 12bin tl kira getirisi olması lazım. Oysa şuan kiralar 7500-8bin civarı buralarda. Eski kiracılar şuan ihya oldular 3bin-4bine duranlar var.

Liberal ekonominin işlediği yerde piyasaya müdahale edemezsin etmemelisin. Yok kiralar enflasyon kadar artacak yok şu yok bu. Şu sosyalist ve komunist kafayı bir türlü atamıyoruz zihnimizden. Ülkeyi insanları geri götürmeketen tembelleştirmekten başka bişeye yaraman şu zırvalıktan kurtulamadık gitti. Not: Ülkemiz malesef liberal görünümlü yarı sosyalist ve komünist bir ülkedir.

4. İnşaat girdi maliyetleri artış oranları yeni konutlara henüz yansımadı.İki üç ay sonra yeni konut fiyatları en az %30 40 artacaktır.

5. Çok ama çok boş yazmışın 15-20 sene onceki kira ile şimdiyi kıyaslıyorsun konjektur degişiyor insanlar butcesinde artık gıda en oncelik li gider kalemi oldu kira arka planlarda eskiden satın almada gıda kalemi pek onemsenmezdi cok degil bundan 7-8 sene once 100 tl ye aylık pazar ihtiyacını karşılayabiliyordun maaşlar ortalama medyan olarak 3500 TL civarında idi kiralar ise ortalama 800-1500 civarında idi kira gider kalemi olarak cok yuksek ti ama geriye kalan gider kalemleri yine kurtarıyordu kendini şuan ulkede ortalama medyan maaş 6500-7000 civarında sen dersen ki kira 4000 TL olsun geriye kalanla geçinmek mumkun degil ilerde ne olur peki suriyeli ler gibi bir evde 2-3 aile yaşamaya başlar gidaşat da o zaten işsizlik de zaten hadsafhada bir ailede herkes çalışsın demek de kolay degil iş bulmak da zor
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Her şeyin fiyatı senkronize bir şekilde artarken, kiralar uçtu kaçtı diyenleri ben anlayamıyorum.
    15-20 Yıl önce benim semtimde karı koca çalışanlardan birinin maaşı komple kiraya giderdi.
    Şimdi depreme dayanıklı yepyeni evlerin kirası bir asgari ücret ya var ya yok. İnsanların derdi nedir anlamadım.

Pandemi süresince ev sahipleri zam yapmadığından, eski kiracılar 1800-2000 gibi beleş rakamlara fena alıştılar, 4 bin istenince zorlarına gidiyor.
    Oysa ki 2 bin lira dediğimiz para "4 kez market alışverişi" parası.
    Acıma yetime biner tepene demişler..
    Pandemi kiracıları çok şımarttı çok..
    PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Konut kredisi faizinde 0,6'yı gördü bu ülke.

Evet…kiralar düşük, ev alıp kiraya veren enayi..kiralar zıplayınca, bu sefer ev sahipleri kan emen, yamyam. Hep kabahatli olan ev sahibi.

Şu sözü hiç duymadınız mı? Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince karıncalar balıkları. Bu döngü sürekli tekrarlanır, ama sen ne balık, ne karıncasın; kafanı çalıştır, döngülerde doğru yerde ol.

Bundan 3-4 yıl önce ev almak enayilik olarak görülürken, kiracılık övülürken, bu hep böyle gitmeyecek,gün gelecek kiralar ev fiyatlarından da hızlı yükselecek diyordum. Kaç kişi hatırlıyor acaba, o zaman kaç kişi hak vermişti.

Bu inşaat maliyetleri ile konut yapım hızı düşük kalır. Yabancı ilgisi de bu kurlarla yüksek seyreder. Bir de Rus ve Ukrayna zenginlerinin ilgisi devam eder 1-2 yıl. Bu şartlarda kiralar enf. üzeri artmaya devam eder.

Ev sahipleriyle iyi geçinin, küçük hesaplar yapmayın, kimseyi salak yerine koymayın. Artık 12 aylık ort. TÜFE rakamları yüksek gelmeye başladı. %40-50 arası yasal artışlar yapma hakkı olacak ev sahiplerinin. Ortam kötü, şu bu diyip %30 a ikna etmeye çalışın, tatlı dil pek çok konuyu halleder.

Not: Ben yeterli parası olup, kendini çok akıllı sanıp kirada kalmayı tercih edenleri eleştiriyorum, yanlış anlama olmasın. Yoksa kıt kanaat geçinen, ev alma şansı pek de olmayan kesime diyecek bir lafım olamaz. Ayrıca ne olursa oksun ev alınmalı da demiyorum, aşırı borçlanma ile aşırı yük altına girmeyi de önermem. Alınan evin en az yarısı kadar birikim olmalı kenarda, max kredi çekilse de kenarda birikim olmalı mutlaka.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. İstanbul'daki kiralar neredeyse New York gibi bir şehre yaklaştı, Şişli Manhattan ile yarışır oldu, nereden bakarsanız bakın tutarlı bir durum değil, istediğiniz kadar yazı yazın ama bunun bir anomali olduğu gerçeği değişmez.

8. Şişli'nin Manhattan'dan eksiği yok fazlası var...
    Niye yarışmasın? Şaşkınlık niye?

Sayfa 469/1312 İlkİlk ... 369419459467468469470471479519569969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •