Sayfa 730/1312 İlkİlk ... 2306306807207287297307317327407808301230 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,833 - 5,840 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku

Konutta arz sorunu yok. İstedikleri fiyata konut satabileceğini bilsin, müteahhitler konuta boğar ülkeyi. Hem de isteseler 1 yıldan kısa sürede 10 katlı binayı yapar bitirirler.
    Arsa filan da problem olmaz, geçmişte olmadı, şimdi de olmaz. Satabileceklerini bilsinler 10 katlı eski binayı yıkıp yerine 50 katlı bina dikerler.

Konutta talep sorunu var. Çünkü konut fiyatları normal orta sınıfın alabileceği fiyatları çoktan geçti. Çalışan sınıfın alım gücü çok düşürüldü.

Evlenen sayısı, boşanan sayısı, nüfus diye bir konut ihtiyacı belirlenemez. İnsanların alım gücü varsa ayrı eve çıkar yoksa ailesi ile oturur, gelin kaynana beraber oturur geçmişte olduğu gibi
    .

Bence de Türkiye'deki konut arz talebini tam olarak anlatmış.
    Yok 2'den fazla evi olanlara vergi getirilir ise konut fiyatları düşermiş.
    Yok yabancı talebi nedeniyle konut alamıyormuş.
    Sanki alacak parası var da satın alacak konut bulamıyor.

Ülkemizde şu an maliyet fiyatına % 10 kar marjı ilave edecek şekilde paran var ise müteahhitlik sektörü sana 10 ayda binlerce daireyi her türlü teslim eder.
    Ama sende daire bedelinin % 20 si bile yok.
    mevcut faiz oranlarından 120 ay vade ile ödeyecek sabit bir gelirin de yok.

Hükümet ister tek dairesi olanlara,
    ister birden fazla dairesi olanlara vergi uygulasın,
    ister yabancıya konut satışını sınırlasın,
    ister Alanya'da almanların
    Marmaris'te ingilizlerin
    diğer her yerde arapların
    konut alımını ve kiralamasını yasaklasın;
    sen daire falan satın alamazsın.

Ki; sen zaten bundan 3-4 yıl önce konut sektörü krizde iken %0,70 faiz oranları ve maliyet bedelinin %35-50 altında bedellerle ev sahibi olma fırsatını ıskaladın ise; sen ömrünün sonuna kadar oturacağın evin sahibi olamazsın bence!!!!!!(Bu son cümle kendime yönelik, üstünüze alınmayın lütfen.)
    akıl! akıl!!
    Gel kafama takıl!!!

2. Titiz olan, işi bilen ( yani sorumluluk duyan ) son 10 yıldır konut almıyor . Evet çok şahane kazançları kaçırdılar almayanlar ama kafaları sağlam ! Misal , dünya parayı betona bağlayıp içine dert bir kiracı koyan '' paramla ateşe atladım '' diyor. Aslında kiraya verirken şartların değişmeyeceğini düşünmüştü.

Konumunu çok beğendiği, dış makyajı mükemmel ama aslında bünyesi ( ana yapı ) çürük bir yapıdan reklamlara kanarak milyonlar yatıran birisi binayla ilgili sorunlar çıktıkça , karşısında muhatap bulamadıkça sinir krizleri geçiriyor.

Bir de birden fazla kişiye satılan dairelere denk gelenleri düşünün .....

3. Edremit merkezde oğluma aldığım 1 yaşında 4 katlı binanın en üst katındaki dairenin boş arsaya bakan cephesinden yağmur suyu çekiyor. Müteahhit yapacağını söylediği için ihtar çekmedim. Aradan 6 ay geçti. İlkokul mezunu şark kurnazı mütait sanırım benim için '' bu çokbilmişi atlatırım , olmadı en son şirretlik yaparım '' düşüncesine girmiş. Dün şiddetli yağan yağmurda odaların duvarları ıslanınca binanın alt katında dükkanında oturan mütaite '' gel bak hemşerim, yaptığın eserle gurur duyacaksın . Sen yerlilere silah falan çekerek şirretlikle işlerini götürüyormuşsun ama beni atlatman mümkün değil. '' dedim.

Adam anında çirkinleşti. Bugün noter getirdim, tespit yaptırdım. Bürosundan görmüş çıkışta notere soruyor. Sonra beni arıyor '' Yaa abi , sen ne acelesin yapacağım dedimya '' diyor. Artık kendisiyle selamlaşmak bile istemediğimi, avukat- noter- mahkeme masraflarıyla birlikte en iyi izolasyonu yaptıracağımı ve mesleğinde ilk dersini almanı sağlayacağımı söyledim.

İlk fırsatta daireyi satıp, parasını eurobonda yatıracağım. Oğlum ömür boyu dertsiz bankadan parasını çeksin....

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Arsa benim zaten
    ben de He-MAN
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Meksikada yabancilar arsa alamiyor

ancak 50 yil kiralayabiliyorsun
    yol yordam bilmezsen öyle. orası meksika. her şeyin bi usulü vardır.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

6. Konutlarda oda oda kiralama dönemi başladı

https://www.patronlardunyasi.com/hab...basladi/268678

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Konutlarda oda oda kiralama dönemi başladı

https://www.patronlardunyasi.com/hab...basladi/268678
    Herkes memleketinde yaşasaydı Türkiye'nin en kalabalık ili neresi olurdu?

https://www.gazetevatan.com/galeri/h...niz-2058370/11

Sayfa 730/1312 İlkİlk ... 2306306807207287297307317327407808301230 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •