Sayfa 1055/1312 İlkİlk ... 555559551005104510531054105510561057106511051155 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,433 - 8,440 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Farklı sokaklardaki aynı kat ve aynı m2 evlere farklı emlak vergisi ödüyorum.
    Sokak sokak rayiç bedeller değişiyor.
    Yani devlet her sokaktaki her evin değerini aşağı yukarı biliyor.
    O zaman kardeşim bu sokaktaki kiralık evlerin metrekaresine mesela 80-120 TL/m2 değer biç. Cephesine, katına, ve manzarasına göre 70m2 ev kirası minimum 5600 maksimum 8400 TL olsun.
    Ev sahibi 15 isteyemediği gibi, kiracı da 2 bin liraya eve çökemesin.

Ha diğer sokak daha kıymetli diyelim, oraya da 120-180 TL/m2 değer biç.
    Derenin dibindeki kör sokak da 50-75 TL/m2 olsun

Ama her yıl artış oranı memur maaş artışıyla veya asgari ücret zammıyla eşit olsun.
    Bir çalışanın maaşı 10 binden 20 bine çkıyorsa, kirası da 4 binden 8 bine otomatik çıksın.

Yapamazlar mı?
    İsteseler bal gibi yaparlar.
    Ama maksat soğan deposu basar gibi ev sahiplerini de kötü gidişin sorumlusu olarak göstermek ise, tabi ki yapmazlar.
    Ev sahibinin cebinden kiracıyı finanse etmekse, tabi ki yapmazlar.
    Orta kesimi alt kesime yedirerek günü kurtarmaksa, tabi ki yapmazlar.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Farklı sokaklardaki aynı kat ve aynı m2 evlere farklı emlak vergisi ödüyorum.
    Sokak sokak rayiç bedeller değişiyor.
    Yani devlet her sokaktaki her evin değerini aşağı yukarı biliyor.
    O zaman kardeşim bu sokaktaki kiralık evlerin metrekaresine mesela 80-120 TL/m2 değer biç. Cephesine, katına, ve manzarasına göre 70m2 ev kirası minimum 5600 maksimum 8400 TL olsun.
    Ev sahibi 15 isteyemediği gibi, kiracı da 2 bin liraya eve çökemesin.

Oda bişey mi
    Bizim evin birinde benim hisseme ödediğim vergi ile hanımın hissesine ödediğim vergide 4 kat fark var
    Gidipte ben niye yüksek ödüyorum benimkinide düşürün diyemiyorum
    Ya senin ki doğru eşininki yanlış diyip bide fark çıkarırlar korkusundan
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. Post

Komşuya sormadınız mı?
    Burada yazılan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan Seri:V, No:52 Sayılı Tebliğ çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır.

Alıntı Originally Posted by 3520 Yazıyı Oku
    Komşuya sormadınız mı?
    Bi tane bile tanıdığım yok o apartmqnda. Yatırım amaçlı aldık kiraya verdik evi sadece kiracı çıktıkça görüyorum. 10 yılda sadece 2 defa gördüm evi.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Bu evlere değer biçme olayını anlayamıyorum. Benim oturduğum eski sitede babamlara da başka bloktan bir ev almıştık. Evler aynı m2 özellikte. Ama benim blokta çoğu kiracı ve yönetim berbattı. Babamlara aldığımızda ise yönetim ve oturanlar gayet iyiydi. Hatta evi aldığımızda yönetim hesabında ciddi bir birikim oluşmuştu. Satarken ben evi zor ve düşük fiyata sattım. Diğer blokta ise fiyatlar daha yüksekti.

Yada aynı sokakta biri eski biri yeni bina var. Aynı m2 fiyatından mı kira değeri belirlenecek. veya aynı apartmanda 2 farklı daire var. Biri dökülüyor öteki yenilenmiş.

Piyasa rahat bırakılsa bence yönünü bulur. Yıllardır böyle bir sorun yoktu.

Asıl sorun plansız yerleşim. Ülkedeki her şeyin Marmara bölgesine toplanması. İstanbul en küçük illerimizden birisi ama nüfusu tam tersi. Doğal olarak arsa maliyetleri çok yüksek.

Kentsel dönüşümde de büyük hatalar yapıldı. Ada bazında değil, bina bazında dönüşüme gidildi.

Bu kirada %25 olayı devam ederse ortalık iyice karışır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

6. Tapu ve Belediye rayiç değerleri eşitlenecek. Alım satımda tek değer olacak.

Seçim dolayısı ile bunu ertelemişlerdi. Ancak bu aya hemen ilk iş çıkarsa şaşırmam.

Hazineye ek kaynak lazım.

https://www.dunya.com/sektorler/emla...-haberi-684330

7. Ayrıca üzerinde 2 den fazla konutu olana ek yüksek vergiler konusu da artık çıkar. Bunu da seçim sonrasına bırakmışlardı.

https://www.tgrthaber.com.tr/emlak/k...nerisi-2888516

8. Ben başlıktaki soruyu sormak istiyorum şu an ev almak mantıklı mı 1,29 ile

Sayfa 1055/1312 İlkİlk ... 555559551005104510531054105510561057106511051155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •