Sayfa 660/1312 İlkİlk ... 1605606106506586596606616626707107601160 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,273 - 5,280 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Konut bu kadar canlı ve fiyatlar uçmuşken müteahhitler neden hırsla yeni projelere girmiyorlar diye düşündünüz mü? Girmiyorlar, çünkü :
    1. Ellerindeki stokları 2 yıldır devletin teşviği ile anca eritebildiler
    2. Bu piyasanın böyle devam etmeyeceğini en iyi onlar biliyor, yeni yapacakları konutu bu fiyatlara satamayacaklarını biliyorlar
    Şu an "uçuk kaçık" denen fiyatlar çıplak inşaat maliyetinin az üstünde. Hatta arsa değeri olmayan yerlerde inşaat maliyetine evler var.
    Girmeme sebepleri bence bu.
    Evler ucuz değil (çünkü maliyeti yüksek) ama bir kesimin zannettiği gibi "balon" hiç değil.
    Şu ya da bu sebepten arzın devam etmediğinde hemfikiriz sizinle. Zaten gelmek istediğim nokta buydu. Arz devam etmiyor.

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    İnsan davranışını belirleyen üretim ilişkileridir, onların doğuda veya batıda yaşıyor olmaları, gözlerinin çekik olup olmaması değildir. Bugün dünyada tek tip üretim modeli olduğundan ve ekonomilerin birbirine örümcek ağı gibi birbirine bağlı olduğundan Çin'deki insanlar hangi nedenle konut alıyorsa Amerika'daki, Rusya'daki, Türkiye'deki insanlar aynı nedenle konut alıyorlar.
    Aynı kanunlara tabi değiliz, aynı örf ve adetlere, aynı yaşam tarzlarına sahip değiliz.
    Rusyada ev sahibi evin her şeyine karışır, çat kapı girer çıkar, almanyada evde kaç kişinin kaldığına ev sahibi karışır, başka ülkelerde muhtemelen başka başka adetler vardır. Kira kısıtlamaları, vergilendirme, kiralık evlere talep, kiracı seçim kriterleri falan çok farklıdır. Ayrıca mesela Rusyada insanlar Almanyadakilerden daha fakir olduğu halde ev sahipliği oranı Almanyadan fazladır.
    Öte yandan kendi ülkemizin bile yasaları, insanların ev alma veya kiralama eğilimleri, kiracı profilleri, ev sahiplerinin istekleri falan yıldan yıla 180 derece değişebiliyorken, ülkeler arasında fark olmayacağını düşünmek, çok yanlış bir noktaya varmanıza sebep olur.
    Her ülkenin, her toplumun davranışları ve doğruları farklıdır. Ve her dönemin.

En bariz örnek, az önce yazdığım, ev alıp kenarda boş bekleten çinliler.
    Hangi ülkede aynı davranış var? Üç beş kişiden değil tabi "kitlesel" bir davranış şeklinden bahsediyorum.
    Son düzenleme : djoz; 18-07-2022 saat: 18:10.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Konut bu kadar canlı ve fiyatlar uçmuşken müteahhitler neden hırsla yeni projelere girmiyorlar diye düşündünüz mü? Girmiyorlar, çünkü :
    1. Ellerindeki stokları 2 yıldır devletin teşviği ile anca eritebildiler
    2. Bu piyasanın böyle devam etmeyeceğini en iyi onlar biliyor, yeni yapacakları konutu bu fiyatlara satamayacaklarını biliyorlar
    Tüik'in yayınladığı istatistiklerde açıklanan, "yapı ruhsatı verilen daire sayıları" bir fikir verebilir.

Bir konutun, ruhsat alındıktan sonra satışa çıkması 1-1,5 yıl alacağı düşünülürse 2019 yılındaki ruhsat alım sayısı azlığının 2021 yılına arz sıkıntısı olarak yansıdığı düşünülebilir:

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı:
    2019 yılında sadece 324.839
    2020 yılında 547.211
    2021 yılında 718.956

2023'ten itibaren arz fazlası olacağı düşünülebilir.
    2021 yılında 461bin adet sıfır konut satılmıştı. 2019 yılında alınan ruhsat sayısına bakılırsa arzın bu rakamın oldukça altında kaldığı görülüyor.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Tüik'in yayınladığı istatistiklerde açıklanan, "yapı ruhsatı verilen daire sayıları" bir fikir verebilir.

Bir konutun, ruhsat alındıktan sonra satışa çıkması 1-1,5 yıl alacağı düşünülürse 2019 yılındaki ruhsat alım sayısı azlığının 2021 yılına arz sıkıntısı olarak yansıdığı düşünülebilir:

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı:
    2019 yılında sadece 324.839
    2020 yılında 547.211
    2021 yılında 718.956

2023'ten itibaren arz fazlası olacağı düşünülebilir.
    2021 yılında 461bin adet sıfır konut satılmıştı. 2019 yılında alınan ruhsat sayısına bakılırsa arzın bu rakamın oldukça altında kaldığı görülüyor.
    istanbulu bilmiyorum ama izmir için konuşabilirim.. izmir depreminden sonra ..bir çok hasar kayıtlı bina yıkıldı..bunlarda oturanlar kiraya çıktılar..buda kiralık talebi yarattı..
    birde üstüne eski bina sahipleride korktukları için kentsel dönüşüm kararı aldı..sadece benim civarımdaki 4 sokakta yıkımı tamamlanmış 8 bina var.. ama inşaat başlamadı...sarı site de baktıgım zaman yine benim evimin civarında kentsel dönüşüm kararı alınmış...boşaltılmış..ama daha yıkılmamış bir sürü bina var..bornova tarafında manavkuyudan özkanlara dogru giderken yol boyunca halen daha yıkılmaya devam eden binalar görüyorum.. ama yapılan hiç bina yok neredeyse..bir şekilde bu binalar yapılırsa..burada oturan hak sahipleri evlerine geçtigi zaman ciddi bir kiralık ev açıga çıkacak...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    İbret verici...

Ev sahiplerinin 'yüksek kira' pişmanlığı... 'Ellerim kırılsaydı da evimi onlara vermeseydim!'

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/e...eb705dc33d66b1
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    İbret verici...

Ev sahiplerinin 'yüksek kira' pişmanlığı... 'Ellerim kırılsaydı da evimi onlara vermeseydim!'

Yalama basın kiraları böyle düşürme görevi mi üstlenmiş
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    İbret verici...

Hayatimda boyle kolpa kurgu bir metin gormedim, zuhaha ))

Hic gercek bir isim vs yok, emlak uzmani diye bir unvan var, resmen komedi. Tupcu medyasi aldigi kemigin hakkini vermek icin maskaraligin boyutunu iyice artirmis.

Forumda da var boyle bir kac ev sahibi dusmani acaba onlara mi yazdirildi bu metin

7. Yazmayacaktım ama , bazı kiracılar emsal alsın diye yazıyorum. geçen ay İstanbul Bakırköy de 1+1 öğrenci evinin kirasını ben %45 artırdığım halde ( kanun %25 dediği halde ) ev sahibi %100 zam istemişti. Bu zammı resmi isteyemediği için - Tahliye Taahhütnamesini - mahkemeye sunarak avukatı aracılığıyla Tahliye davası açmıştı. Ben davaya cevap dilekçesini kendim yazarak göndermiştim. Sonra düşündüm ve genç - yeni mezun - bir avukata vekalet vererek alacağım masrafı artırmak istedim. Genç avukata durumu söyledim ve sadece para kazanacağını taahhüt ettim.

Bugün , duruşmasız davanın reddine karar verilmiş. Kanuni dayanaktan yoksun olan talebin reddi.... Şimdi karar tebliğinden hemen sonra genç avukata verilmek üzere ev sahibine icra göndereceğim.

yani bu işler sakin ve kanuni haklarını bilerek usulüne göre yapılmalı. Öyle dağ başı gibi ; ben artık seni istemiyorum çık evimden muhabbeti boş muhabbettir. Ama kiracı da sorumluluğunu adam gibi yapacak . Misal ; konutun tüm bakımlarını özenle yapacak, hor kullanmayacak, komşularını rahatsız etmeyecek, kira ve aidatlarını zamanında ve tam yatıracak. Kontratta yazılı amaç dışında kullanmayacak ( günlük kira, başkasına devir vb. )

8.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Yazmayacaktım ama , bazı kiracılar emsal alsın diye yazıyorum. geçen ay İstanbul Bakırköy de 1+1 öğrenci evinin kirasını ben %45 artırdığım halde ( kanun %25 dediği halde ) ev sahibi %100 zam istemişti. Bu zammı resmi isteyemediği için - Tahliye Taahhütnamesini - mahkemeye sunarak avukatı aracılığıyla Tahliye davası açmıştı. Ben davaya cevap dilekçesini kendim yazarak göndermiştim. Sonra düşündüm ve genç - yeni mezun - bir avukata vekalet vererek alacağım masrafı artırmak istedim. Genç avukata durumu söyledim ve sadece para kazanacağını taahhüt ettim.

Bugün , duruşmasız davanın reddine karar verilmiş. Kanuni dayanaktan yoksun olan talebin reddi.... Şimdi karar tebliğinden hemen sonra genç avukata verilmek üzere ev sahibine icra göndereceğim.

yani bu işler sakin ve kanuni haklarını bilerek usulüne göre yapılmalı. Öyle dağ başı gibi ; ben artık seni istemiyorum çık evimden muhabbeti boş muhabbettir. Ama kiracı da sorumluluğunu adam gibi yapacak . Misal ; konutun tüm bakımlarını özenle yapacak, hor kullanmayacak, komşularını rahatsız etmeyecek, kira ve aidatlarını zamanında ve tam yatıracak. Kontratta yazılı amaç dışında kullanmayacak ( günlük kira, başkasına devir vb. )
    Tebrikler sayın ressam güzel bir örnek

Sayfa 660/1312 İlkİlk ... 1605606106506586596606616626707107601160 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •