Sayfa 640/1312 İlkİlk ... 1405405906306386396406416426506907401140 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,113 - 5,120 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Bundan 15-20 yıl önce kira çarpanına göre ev fiyatını belirlemek kolaydı yani kiralar bu denli baskı altında olmadığı için bir katsayı belirlerdiniz ona göre evin fiyatı en fazla X kadar olmalı derdiniz ve piyasada da aşağı yukarı o fiyatlar olurdu. Ama özellikle bu hükümet döneminde enflasyon rakamlarından tutun da birçok belirteç fiyatlar o kadar çok altüst edildi ki son yıllarda kira çarpanı ile ev fiyatını belirleme metodu tamamen çöptür.

İlla ki ben kira çarpanına göre fiyat belirleyeceğim diyenler varsa da mevcut ilanda olan kiralık fiyatlarla belirlemeli. Yani atıyorum bir evin şu an ilandaki kirası 10 bin tl ise 330 ile çarpmalı yani 3.300.000 TL o evin değeridir bana göre eski kiracının oturduğu kiraya bakarsak bu oran 1000 lere bile çıkabileceği dönemler anormal değildir. Çünkü yıllarca hep kiracı korundu ve hep kiralık fiyatları bastırıldı.

Ama bu gidişatın sonu pek hayırlı değil korkarım ki kiralık evler uygulanan yanlış politikalar yüzünden 2 yıl içinde maalesef karaborsaya düşeebilir. İzleyelim görelim umarım yanılırım ama bu denli piyasaya müdahalenin sonu hep karaborsa olmuştur.

----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    Son düzenleme : vivatrader; 06-07-2022 saat: 13:24.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2. Ayrıca arkadaşlar şu kira olayını da çok büyütmeyin bankadaki altınınıza yada kasadaki dolarınıza kira alabiliyor musunuz? ev boş durduğunda bile enflasyonun çok üzerinde getiri elde etme potansiyeli yüksek bir döneme girdiğini düşünüyorum. Adam diyor ki madem kiraya verince kar edemiyorum o zaman satarım. İyi de satınca ne alacaksın? Her yıl %10 değer yitiren dolar mı? ya da yıllardır malum küreselcilerin kağıt ve türev enstrümanlarda bastırıldığı altın mı? ya da bir gecede %80 değer yitirebilen bitcoin mi? ya da küresel kriz çıktığında %70 den fazla fiyatı düşebilen temettü hisseleri mi?

Bence konuta alternatifin olmadığı uzunca bir döneme girdik. O yüzden aman kira alamıyorum, armudun sapı üzümün çöpü muhabbeti bence doğru değil. Hatta boş duran ev bence daha değerli olacak

-----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. Ayrıca seçim sonucunda akp devrildiğinde seçim gecesi döviz fiyatlarının bir anda %50 düşmeyeceğinin bir garantisi var mı? yani yabancı sermaye dostu bir hükümetin seçimi kazandığını bir düşünün. Burayı 2002-2012 arası gibi dövize boğabilirler. Öyle bir durumda sattığınız evin parasını dövize ve altına yatırdığınızda evin yarısını bile alamama riski hiç de düşük değil bence. Ama gayrimenkul fiyatları kolay kolay o tarz hareketler yapmaz hatta seçim sonucu ne olursa olsun yükselme ihtimalini yüksek görüyorum.

Her türlü seçim sonucu pozisyonlara dikkat etmek gerekir. Benim gayrimenkul yatırımlarımdaki en büyük nedenlerden biri de bu sayılır.

-----

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Bu dediğiniz maaşlar1 in 4 ündeki memurlar için. Bu rakamlar o ünvandaki en üst alınacak rakamlar. Daha düşükte alan çoktur.
    Yoksa yeni başlayan memurun maaşı 9 un 1 inde başlıyorsa 9.500 civarıdır.
    Verileri aldığım kaynak demek ki farklı bir intiba bırakmak istemiş. Durum dediğiniz gibi.

Maaşlar çok detaylı hesaplanıyormuş, merak eden inceleyebilir:

https://www.memurlar.net/maas/
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
     Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ayrıca seçim sonucunda akp devrildiğinde seçim gecesi döviz fiyatlarının bir anda %50 düşmeyeceğinin bir garantisi var mı? yani yabancı sermaye dostu bir hükümetin seçimi kazandığını bir düşünün. Burayı 2002-2012 arası gibi dövize boğabilirler. Öyle bir durumda sattığınız evin parasını dövize ve altına yatırdığınızda evin yarısını bile alamama riski hiç de düşük değil bence. Ama gayrimenkul fiyatları kolay kolay o tarz hareketler yapmaz hatta seçim sonucu ne olursa olsun yükselme ihtimalini yüksek görüyorum.

Her türlü seçim sonucu pozisyonlara dikkat etmek gerekir. Benim gayrimenkul yatırımlarımdaki en büyük nedenlerden biri de bu sayılır.

-----
    Ülkemiz,yol geçen hanı, mülteci çiftliği olmaktan çıksın,siz o zaman görün evlerin durumu ne oluyor..
    Bugünkü ücretlerin- maaşların - karşılığı olan herşeyin fiyatı abartılı..

6.  Alıntı Originally Posted by pisyedili01 Yazıyı Oku
    Şile nin yüzde 79 u ormandır.istanbul un toplamda ormanlık alanı yüzde 49 dur.

Ben şile nin bir köyündenim 7 göbek .yaş 49.
    Benim zamanımda taşdelen e gelmeden başlardı şile ormanları.(şile ye giderken)
    Çoğunlukla azar azar bazı yıllar hoyratca kesilerek maşallah ömerli ye kadar geldi şehirliler.

Birde diğer çelişki .... ömerli de lüx konut alınıyor.ikamet ediliyor.Sohbetelrde yok ağaç böyle yok yeşil mahvoldu.Yeşili düşünen lütfen o arazilerin 30 yıl önceki fotoğraflarına lütfen baksın.

O ağaç ı zamanında kesen tarla açanla - ormaniçi projelerde sorgulamadan yer alanları bir tutamam tabiki ama yinede az çok payları var gibi

Neyse aynen devam. kesilsin ormanlar belki bir nebze metrekare birim fiyatlarını düşürürsünüz.

not:Yeşil sever( doğa beni aşar) olarak her bulduğum yerde yazıyorum kusuruma bakmayınız. Rahatsız ettim özür dilerim.

y.t.d
    Sonuna kadar haklısın...tatlısu milliyetçileri gibi, aynı çeşit çevreciler de var...birazcık tutarlı birisi, ev alacağı yerin 20 yıl önce ne durumda olduğunu araştırır, ona göre alıp almamaya karar verir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Ülkemiz,yol geçen hanı, mülteci çiftliği olmaktan çıksın,siz o zaman görün evlerin durumu ne oluyor..
    Bugünkü ücretlerin- maaşların - karşılığı olan herşeyin fiyatı abartılı..
    Yabancı sermaye dostu hükümet geldiğinde mültecilerin ülkeden gönderileceğini düşünecek kadar saf olmamak gerekir bence. Ayrıca ev fiyatlarıyla mülteciler arasında yüksek korelasyon kuranlar bence büyük yanılgı içinde. Evet etkisi var ama özellikle z kuşağından oy alamayan akp ye hizmet ettiğini düşündüğüm zafer partisinin bu denli abarttığı kadar yüksek bir korelasyon yok.

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    En düşük maaşlar şöyle oldu:
    Öğretmen maaşı 12.276TL
    Genel müdür 29.804TL
    Uzman doktor 18.853TL (nöbetler ve döner sermaye ile 25binleri bulur)
    Hemşire 11.828TL
    Avukat 15.485TL
    Polis memuru 13.747TL
    Memur emeklisi(en düşük) 6.078TL

Özel sektör maaşları da bu zamları takip edecektir.

Enflasyonist ortamda, enflasyonsuz ortama göre hane gelirinin daha fazlası kiraya gider. Zamanla herkes alışacak yüksek kiralara.
     Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Verileri aldığım kaynak demek ki farklı bir intiba bırakmak istemiş. Durum dediğiniz gibi.

Maaşlar çok detaylı hesaplanıyormuş, merak eden inceleyebilir:

https://www.memurlar.net/maas/

Memurlar netteki sistemde tüm geliri vergi dışı yapmışlar
    Ben ilk dilimde olduklarını varsayıp %15vergiden hesapladığımda 3 yıllık 1 öğretmen yaklaşık10.000 tl 3 yıllık bi avukat yaklaşık 13.500tl alır
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 640/1312 İlkİlk ... 1405405906306386396406416426506907401140 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •