Sayfa 780/1312 İlkİlk ... 2806807307707787797807817827908308801280 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 6,233 - 6,240 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by kaiserx Yazıyı Oku
    z...

Ev alıp kira getirisi beklemek o kadar yanlış ki... Bunu elinde ekonomik bir gücü olan insan niye neden yapar hala anlamıyorum.
    .

"ev sahibi zengin, kiracı fakir."

bu ancak eski türk filmlerinde olabilecek genelleme, hele hele istanbul'un merkezi yerlerinde böyle bir denklemi kesinlikle kuramazsınız. kiraya çıkmak fakirlik ya da ev sahibi olmak zenginlik göstergesi değildir.

2. Vehbi Koç'un "Arsa altındır, Ev yaparsın gümüş olur, İçine kiracı alırsın teneke olur" lafını örnek veriyorlar ancak Türkiyedeki bütün zenginlerin zenginlik harçlarında gayrimenkul vardır. Vehbi Koç'un hayat hikayesini kendi ağzından dinleyin. Orada zenginliğin temelini müteahhitlikle attığını göreceksiniz. Örneğin Sabancı ailesi 90lı yıllarda topladığı yalılardan, yaptığı işlerden daha fazla oransal kar etmiştir.
    Bende bu konuda çok hikaye dinledim yok gayrimenkul çökecek, Yok Amerikada evler 6bin dolara düşmüş bizde 6bin doları geçemez. Yok Miamide bu kadarmış İstanbulda nasıl daha yüksek olabilir vs. Gayrimenkulde ülkenin gerçeklerini göz önüne almadan Batı ekomomik sistemine göre yapılan her yorum bizi yanlış yönlendirecektir.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    bele ( böyle ) magazinde falan da görürsünüz ... iki tane sosyetik veya iş insanı karşı karşıya gelir ... birisi diğerine evini kiraya vermiştir. ya kirayı alamaz , ya kiracı tüymüştür , tüyerken de evin içine etmiştir falan... var böyle magazin haberleri...
    mesela tamamen hayal ürünü bi hikaye anlatayım : en son istanbul bebekte eski bir reklamcı yurt paydaşımız ile sosyeteye enjeksiyonla sonradan dahil olan ( sosyetemsi ) bir kafeci ablamız arasında geçmişti hikaye. falan yani . falan filan şantirifinton.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

5 yilini dolduran kiraci yuzde 25 yapip oturabilir. Mülk sahibi böyle bir durumda kira tespit davası acabilir. Sanirim bunu kabul etmek istemiyorsunuz ama kural bu sayin djoz
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    5 yılı dolduran kiracı 6. yıl için % 25 yapıp oturamaz.
    %25 uygulaması diğer yıllar için geçerli olan TÜFE uygulamasının yerine geldi, 6. yıldaki güncellemeyi kapsamıyor.
    10 yılı dolduran kiracı da gerekçesiz çıkartılabilir.
    M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Oturdugun evi almak da kötü yatırım ama açıklanabilir diyelim.İkinci ve daha fazlası ev almak mantıksız ev parasını katlayanıyor ev fiyatlarını geçemiyor oluş ise başka bir şey.Ev vb fiyatların kiracı kira meselesinin yatırımsal doğrulugunu göstermez.Yatırımcının becerisinin azlığına işaret eder.
    Barınma vb temel gereksinimler yatırım aracı değildir dünyanın her yerinde.Sabancılar yatırım olsun diye yalı alıp diğer yatırımlarını geçen varlık elde etmişlerse o onların beceriksizliğidir.
    Syg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

6. Gayrimenkul bir yatırım aracıdır. Portföy dağılımınız buna müsait ise ve avantajlı bir yer bulursanız alınır.

Toptan genel bir hüküm vermek, bir kavram olarak alınır ya da alınmaz demek sağlıklı değil. Kişinin ihtiyacı ve spesifik fırsat bazında karar vermek lazım. Ucuz dönemleri bitti maalesef ve artık ulaşmak daha zor. Ama bu alınmaz demek değil. Altı ay önce fırsat yer olduğunu düşündüğüm bir yer denk geldi, aldım. İyi mi yaptım kötü mü yaptım, bunu görmek için henüz erken ama pişman değilim. Şehir merkezi ve Kira çarpanı 130, bence bu alınabilir bir örnek mesela.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

7. Şehir merkezinde 130 çarpanlı yer almışsınız ve iyi mi yaptım kötü mü yaptım diyorsunuz? Şaka mı bu

Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Gayrimenkul bir yatırım aracıdır. Portföy dağılımınız buna müsait ise ve avantajlı bir yer bulursanız alınır.

Toptan genel bir hüküm vermek, bir kavram olarak alınır ya da alınmaz demek sağlıklı değil. Kişinin ihtiyacı ve spesifik fırsat bazında karar vermek lazım. Ucuz dönemleri bitti maalesef ve artık ulaşmak daha zor. Ama bu alınmaz demek değil. Altı ay önce fırsat yer olduğunu düşündüğüm bir yer denk geldi, aldım. İyi mi yaptım kötü mü yaptım, bunu görmek için henüz erken ama pişman değilim. Şehir merkezi ve Kira çarpanı 130, bence bu alınabilir bir örnek mesela.

8.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Kiracımın çıkıp gitmesini dört gözle bekliyorum. Reis sağolsun kiracılara yaptığı kıyaktan sonra kavga etmekten yoruldum.
    Belirli bir süre kiraya vermeyi düşünmüyorum.
    Bizimkinin de pek çıkacağı yok.
    Kanunlara göre satsan bile evde oturma hakkı ona ait...
    Kiranız çok düşükse kendim oturacağım deyip ihtar çekin
    Çıkınca güncel fiyattan kiraya verin
    Gidip şikayetçi olsa bile mahkemenin ödeteceği para yeni kiradan en dazla 3 ay da ödersiniz, 9 ay da size kar
    Şu an kiradayım, ev sahibine ben ne zam alırsam sizin kirayıda ona uygun artırırım, civarda kiralar beyse onada bakarız, eski kiracı indirimini yaparız ama aldığım zammın hepsini size de veremem dedim, üfeyi tüfeyi devletin belirlediği oranı bilmem dedim, ev sahibi tamam sizde mağdur olmayın benide mağdur etmeyin dedi, bu kadar olay bitti
    Bu konuda ev sahibi kiracıyı kaz yerine koymayacak, kiracıda ev sahibini keriz yerine koymayacak, herkes kendine yontup karşı tarafı yolmaya çalışmayacak, vicdan ve inssf ölçüsünde kimse mağdur olmamalı

Sayfa 780/1312 İlkİlk ... 2806807307707787797807817827908308801280 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •