Sayfa 1139/1312 İlkİlk ... 13963910391089112911371138113911401141114911891239 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 9,105 - 9,112 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Turizm icin bildigim kadariyla bu sene Bodrum basta olmak uzere ege cok iyi degil fakat Antalya ve akdenizde isler gayet iyi. O yuzden nereden baktiginiza gore degisiyor.
    yabancı turist çeken yerler çok iyi
    yerli antalyadada çok yok
    bu sene sorun yerlide
    ayvalık erdek burhaniye dikili mordoğan ören akçay urla hepsi %50 altı
    orta ve alt düzey gelir grubunun tatil yaptığı yerleri buralar
    alt düzey çok çıkamadı orta düzeydende kayıp var
    çeşme ve bodrum nispeten iyi ama oralardada çok paralılar var orta düzey yerli oraya gidemedi
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    "Vicdanım el vermiyor" derken... Biz vicdansız mıyız? Anlamadım....

Konutta long pozisyonu alanları vicdansız şeklinde ima etmişsiniz. (Bilmeyen olabilir bir piyasada alım yönünde pozisyon almaya long pozisyon almak denir)
    Ama tarlalarda long pozisyonu normalize etmişsiniz

Şimdi gelelim vicdan konusuna. Burada konut pozisyonu alan hemen herkes enflasyon oranında kendindi korumak için alıyorlar. Ama çakma enflasyon oranı değil, gerçekten et-süt-yumurta peynir, ilaç vb temel enflasyon oranına göre satılık konut fiyatlarının aynı oranda artmasını istiyoruz.

Kiraya veren ev sahibi de kira fiyatlarının gerçek ENAG vb. enflasyon oranında artmasını istiyorlar. En kötü ihtimalle de asgari ücret ne kadar arttıysa onunla aynı oranda artmasını istiyorlar.

Ben veya ailemden biri kanser vb hasta olduğumda tedavi masraflarımı siz mi karşılayacaksınız? Tabii ki ben konutlarımı satıp öyle masraflarımı karşılayacağım. Bu durumda doğal olarak ilaç gıda vb oranda konut fiyatları artması lazım ki ben de ailemi koruyabileyim. Bu durumda görüldüğü üzere konutta long olmak vicdansızlık değil.
    Mesela ben Enag enflasyonu kadar konut portföyümün artmasını isterim.. Yani hiperenflasyondan korunmak istiyoruz, vicdansız, açgözlü değiliz. Sosyal medyada bu algıyı görmekten tiksindim bu forumda da aynı algıyı görmek istemiyorum.

Şimdi gelelim tarlalarda fiyat artışının olmasını istemenizi normalize etmenize.
    Sizin gibi tarla spekülasyonu yapanlar yüzünden şehirdeki fakir insanlara çıkış kapısı kalmadı.
    Neden mi? “Madem Ev fiyatları arttı o zaman köye göç edeyim†diyenler şu an hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çünkü tarla fiyatları konuttan daha çok arttı 5-10 bin liralık tarlalar milyonlarla konuşulmaya başlandı.

Ayrıca tarla fiyatları artarsa hemen akabinde arsa fiyatları da artar, Arsa fiyatları artarsa da Konutun yarı maliyeti arsa olduğundan Konut fiyatları da artar. Gördüğünüz üzere farkında olmadan tarlada aldığınız long pozisyonu dolaylı yoldan da olsa konut fiyatlarını da arttırıyor. Şimdi sorarım size O zaman siz de tarlada aldığınız long pozisyonu nedeniyle bu durumda vicdanınız el veriyor mu?

----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    sayın viva
    siz ev aldığınız için yarattığınız talepten dolayı ihtiyacı olan birinin almasına engel oluyorsunuz.
    burada ev sahibi emlakçı tutturduğu fiyattan satmayı hakkı görüyor.
    devlet taksiciye tarife uyguluyor. KAldırılsın devlet taksicilere karısmasın o zaman
    marketler geçen sene cam cerceveleri indiriyorlardı.marketler istediği fiyatı koyabiliyor mu artık.devlet marketlere karısmasın o zaman
    eczacıya kafasına koyduğu kurda yüzde otuz zam.devlet eczanelere karısmasın.
    kullandığım cep telefonu tarifem 51 tl idi internet kotam arttı 62 tl ödüyorum.devlet operatörlere karısmasın o zaman
    fırınlar halk ekmekler nedeniyle ekmeğe istediği zammı koyamıyor.halk ekmekler ekmeğin fiyatının artmasını önlüyor.devlet fırıncılara karısmasın.
    kredi kartına tavan faiz uyguluyor bankalar istediği faizi uygulamıyor.O zaman devlet BAnkalara karısmasın.
    daha sayarım da
    tipik yurdum insanısınız. Uygulama sizin cebinize dokundu mu serbest piyasacı dokunmadı mı sosyalist.
    Bu gün Türkiye kim kafasına göre fiyat belirleyebiliyor ki?
    ama size sorsam taksi tarifesini,halk ekmeği,KK ya tavan faizini,Cep Telefonu tarfelerine enflasyon altı zammı,eczanede euronun 14 tl kabul edilmesi gibi uygulamaları desteklersiniz. Çünkü sizin cebinize dokunmuyor.
    ama kiraya tavan geldi birden adam simitten fazla serbest piyasacı oldunuz.

3.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    sayın viva
    siz ev aldığınız için yarattığınız talepten dolayı ihtiyacı olan birinin almasına engel oluyorsunuz.
    devlet taksiciye tarife uyguluyor. KAldırılsın devlet taksicilere karısmasın o zaman
    marketler geçen sene cam cerceveleri indiriyorlardı.marketler istediği fiyatı koyabiliyor mu artık.devlet marketlere karısmasın o zaman
    kullandığım cep telefonu tarifem 51 tl idi internet kotam arttı 62 tl ödüyorum.devlet operatörlere karısmasın o zaman
    fırınlar halk ekmekler nedeniyle ekmeğe istediği zammı koyamıyor.halk ekmekler ekmeğin fiyatının artmasını önlüyor.devlet fırıncılara karısmasın.
    kredi kartına tavan faiz uyguluyor bankalar istediği faizi uygulamıyor.O zaman devlet BAnkalara karısmasın.
    daha sayarım da
    tipik yurdum insanısınız. Uygulama sizin cebinize dokundu mu serbest piyasacı dokunmadı mı sosyalist.
    ama size sorsam taksi tarifesini,halk ekmeği,KK ya tavan faizini,Cep Telefonu tarfelerine enflasyon altı zammı,eczanede euronun 14 tl kabul edilmesi gibi uygulamaları desteklersiniz. Çünkü sizin cebinize dokunmuyor.
    hocam kendi açından güzel düşünüyorsun da sn viva vb biri almasa evler boş mu kalacak, muhtemelen yabancının teki alacak o hiç kiraya vermeyecek.

ülkenin ana sıkıntısı yönetimin müsrif ve hırsız olması.

ülkeye döviz lazım seve seve evi de arsaları da tarlaları da gavura araplara vs satacaksın.

onlar da evi ister kullanır ister kullanmaz vergi vs diğer tutturursan satar ışık hızı ile başka ülkeye geçer.

devletin sağlıklı rekabet ve üretim ortamını sağlamaktır onu sağlarsa yazdığınız düzenlemelerin birçoğuna gerek kalmaz.

örneğin takside tavan fiyat niye var çünkü taksi sayısı sınırlı, isteyen herkes taksicilik yapsın gör bak bugünkü fiyatın yarısına bir ayda düşüyor mu?

bu 25% vb goygoylar istanbul dan belli insan grubunun ayrılma sürecini uzatma oyunları.

bir binada yeni giren kiracı 20 ey giriyorsa artık fiyat odur, aksi yönde olması için ya aşırı bir nufus azalması ya da aşırı bir konut üretimi lazım ki İstanbul özelinde ikisi de imkansız ötesi.

yavaş yavaş eski kiracılar ayrılacak ve en kötü evin kirası bile asgari ücret civarına gelecek.

bunları yazmak hoşuma gitmiyor ama süreci yaşayan ilk biz değiliz.

4.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Emeklileri İstanbul dan sürüyorlar ki yerlerine Araplar vs gelsin. Mülksüzleştirme planı tam gaz devrede.

İstanbul da hayat o kadar pahalılaşacak ki, bunların sözde teşviklerine kanmayıp kalmak isteyenler bile mecburen gidecek.
    bir sonraki depremde araplardan komple kurtuluruz . bence iyi gelişme . allah korusun bir depremde istanbuldakiler kimse kurtaramaz.

5.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    sayın viva
    Siz ve bir kesim zannediyor ki, birileri o evi 3 milyona almadığı zaman sizlere 300 bin liraya satılacak.
    Oysa ki gerçek şu, birileri o evleri 3 milyona almazsa o inşaat hiç yapılmayacak.

6. An itibariyle biraz evvel Kuşadası Limanından çektiğim fotoğraf

Bununla birlikte bugün yan yana 4 tane dev cruise gemisi geldi. her biri yüzen kasaba gibi. 3-4 bin kişilik dev gemiler.

Her gün geliyorlar. Cruise gemisi turisti Antalya'ya gelen ucuz Rus turisti gibi değildir.
    Hepsi Kanada, ABD, İngiltere, İsviçre vb ülkelerin zengin turistleri. Mykonos ile birlikte 2. durakları Kuşadası oluyor. Kuşadasında çarşıyı, plajları gezdikten sonra; Efes, Meryem ana kilisesi , Apollon tapınağı vb yerlere gidiyorlar.

Esnafın yüzü gülüyor...

-----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    sayın viva
    daha sayarım da
    Bey efendi beni tanımadan bol keseden sallamış, niyet okuması yapmışsınız.
    Öncelikle ben 2 konu haricinde Ayn Rand benzeri %100 liberteryen görüşü savunurum. Ama 2 konuda sosyalistim.
    Sosyalist olduğum 1. konu Eğitim. Aslında görüş olarak okulsuzluk felsefesini savunsam da illa ki zorunlu eğitim olacaksa bunda %100 devlet okullarının olması gerektiğini savunuyorum Evet Özel okullar yasaklanmalı çünkü zengin çocukla fakir çocuk arasında en azından eğitimde eşitlik ilkesi olmalı bunun da tek yolu özel okulların yasaklanması gerektiğidir. Zaten fakir çocuklar hayata 10-0 geride başlıyorlar en azından eşit eğitim sağlayıp onlara da fırsat eşitliği yaratmalıyız. İşte vicdan budur..

2. sosyalist olduğum konu ise Sağlıktır. Kesinlikle özel hastaneler yasaklanmalı.. Sadece Devlet hastaneleri olmalı. Ama ilaç ve eczacılık işine devlet kesinlikle müdahale etmemeli. Misal geçtiğimiz yıllarda kanser vb ilaçları parayla bile bulamadınız çünkü piyasaya sabit kur diye şirketlere dayatma yapınca ilaç şirketleri maliyeti kurtarmadığı için pahalı ilaçları piyasaya sürmedi.
    Ama Özel hastaneler kesinlikle yasaklanmalı ve devlet hastanelerinde doktorlara şimdikinin en az 3 katı maaş verilmeli.

Zaten Atatürk de anayasayı hazırlarken Sosyal devlet tanımında Eğitimde ve sağlıkta eşitlik ilkesinden bahsetmiştir. Ve mevcut durumumuz da Anayasanın sosyal devlet ilkesine de aykırıdır.

Bu arada prensiplerime uymak için çocuğumu devlet okuluna gönderiyorum. Zaten mevcut eğitime inanmıyorum evde ben ve annesi ayrıca eğitim veriyoruz. Mesela okullarda anlatılmayan para nedir? Nasıl yatırım yapılır? onu da öğretiyorum. İngilizcenin yanında İspanyolca da öğreniyor. Öğrenmeyi öğreniyor... Özel okullardaki gibi müşteri muamelesi görmüyor...

Mümkün olduğu sürece özel hastanelerin kapısına bile uğramıyorum Özel hastanelerde başıma gelmeyen şey kalmadı. Güvenmiyorum.

Bunların dışında kalan tüm konularda "Laissez faire" diyor ve diğer tüm konularda %100 serbest piyasayı savunuyorum. Misal devlet bankaları kesinlikle kapatılmalı.
    Devlet her şeyden elini eteğini çekmeli. İşte o zaman gerçek hırsızlık olan ENFLASYON sıfıra yakın olur. En büyük soygun Enflasyondur. Devlet müdahale etmezse piyasaya güven gelir paranız itibar görür, Ülkeye yatırım gelir halk müreffeh olur. Sizin savunduğunuz şeyler şuan venezuela'da uygulanan şeyler durum ortada maalesef bizdeki gidişat da hiç hoş değil..

Diğer konuları da zaten diğer arkadaşlar cevaplamış tekrara düşmeye gerek yok.

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : vivatrader; 24-07-2023 saat: 18:30.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam kendi açından güzel düşünüyorsun da sn viva vb biri almasa evler boş mu kalacak, muhtemelen yabancının teki alacak o hiç kiraya vermeyecek.

ülkenin ana sıkıntısı yönetimin müsrif ve hırsız olması.

ülkeye döviz lazım seve seve evi de arsaları da tarlaları da gavura araplara vs satacaksın.

onlar da evi ister kullanır ister kullanmaz vergi vs diğer tutturursan satar ışık hızı ile başka ülkeye geçer.

devletin sağlıklı rekabet ve üretim ortamını sağlamaktır onu sağlarsa yazdığınız düzenlemelerin birçoğuna gerek kalmaz.

örneğin takside tavan fiyat niye var çünkü taksi sayısı sınırlı, isteyen herkes taksicilik yapsın gör bak bugünkü fiyatın yarısına bir ayda düşüyor mu?

bu 25% vb goygoylar istanbul dan belli insan grubunun ayrılma sürecini uzatma oyunları.

bir binada yeni giren kiracı 20 ey giriyorsa artık fiyat odur, aksi yönde olması için ya aşırı bir nufus azalması ya da aşırı bir konut üretimi lazım ki İstanbul özelinde ikisi de imkansız ötesi.

yavaş yavaş eski kiracılar ayrılacak ve en kötü evin kirası bile asgari ücret civarına gelecek.

bunları yazmak hoşuma gitmiyor ama süreci yaşayan ilk biz değiliz.

Bu kadar konut sıkıntısı varken bir de özel üniversiteleri İstanbul da açmanın mantığı nedir? Türkiye 7 coğrafi bölge. Hepsini Marmara ya yıkmanın mantığı nedir?

Sayfa 1139/1312 İlkİlk ... 13963910391089112911371138113911401141114911891239 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •