Sayfa 569/1312 İlkİlk ... 694695195595675685695705715796196691069 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,545 - 4,552 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Konutta ticari kredi nasıl olabiliyor?
    Konut kredisiyle taşıt almak gibi muğlak birşey değil mi
    adam ticari kredi alıyor işi için, evini de ipotek gösteriyor.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    sosyal medya, grup yapsalar filan

valla ben de o işlerdeb pek anlamam..30 yaş altındakilere tek tavsiyem kendilerini geliştirmeleri, hep böyle devam etmez..ileride illa ki fırsatlar gelecektir...bu fırsatı değerlendirmek için de tasarruf ve doğru yatırım şart(ne kadar olabiliyorsa, az çok demeden tasarruf etmeye çalışmalı).

99 da işe girdim..2004 de fazla borçlanmadan ev aldım(2000 de ikinci el araba almıştım, onu da satmıştım ev alırken)..tamam o zamanlar gelirler iyiydi, tasarruf şansı daha yüksekti bir beyaz yaka için..ama o dönemlerde bile ilk 5-6 sene hemen hiç birikim yapmayan arkadaşlarım vardı..ev almayı 10 sene sonra düşünenler oldu..demem o ki, o zamanlarda da yeterli birikimi olmayan güzel fırsatlar kaçırdı..şimdi de günümüz şartlarına bakıp karamsarlığa kapılmamalı gençler, işinde iyi olup, mümkün olduğunca birikim yapmaya çalışmalı..ileride şans gelince, hazırlıklı olanlar bu şansı değerlendirir..hazırlığı olmayanlar, fırsatlar gelse de değerlendiremez.
    37 yaşındayım ve her zaman nasıl birikim yaparım mantığıyla hareket ettim.
    30 yaş altındakiler nasıl tasarruf ederim para biriktiririm derdinde değiller. Kripto paralar ile nasıl kısayoldan zengin olurum havasındalar. Mesela eline geçen maaşı pul olmadan 6 taksitle işçiliksiz altın alıp kenara atsalar, hem yavaş yavaş birikim yaparlar hemde ileride elinde peşin parası olur. Ben şuan enflasyondan korunmak için vade farksız 6 taksitle altın alıp kenara atıyorum. Ay başı elime geçecek para erimeden yatırıma çeviriyorum. İlk taksidi ödemeden kara geçiyorum

Ben ilk dairemi istanbulda 28(2014)yaşında aldım, büyük bölümü nakit gerisi kredi ile ve bende arabayı satmıştım. Seçim arifesiydi ve yine ev fiyatları çok uçtu dedikleri bir zamandı. Ben hiç aldırış etmeden dedim ki, bugünün pahalısı yarının ucuzudur deyip aldım.

Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku
    37 yaşındayım ve her zaman nasıl birikim yaparım mantığıyla hareket ettim.
    30 yaş altındakiler nasıl tasarruf ederim para biriktiririm derdinde değiller. Kripto paralar ile nasıl kısayoldan zengin olurum havasındalar. Mesela eline geçen maaşı pul olmadan 6 taksitle işçiliksiz altın alıp kenara atsalar, hem yavaş yavaş birikim yaparlar hemde ileride elinde peşin parası olur. Ben şuan enflasyondan korunmak için vade farksız 6 taksitle altın alıp kenara atıyorum. Ay başı elime geçecek para erimeden yatırıma çeviriyorum. İlk taksidi ödemeden kara geçiyorum

Ben ilk dairemi istanbulda 28(2014)yaşında aldım, büyük bölümü nakit gerisi kredi ile ve bende arabayı satmıştım. Seçim arifesiydi ve yine ev fiyatları çok uçtu dedikleri bir zamandı. Ben hiç aldırış etmeden dedim ki, bugünün pahalısı yarının ucuzudur deyip aldım.
    6 taksit altını şuan nerden alıyorsunuz? Söyleyin bizde alalım.

4. Bir kuyumcunun işçiliksiz altın satması kanunen suç ve yasaktır 805 e göre matrahına göre mutlaka işçiliğini kesmesi gerekir . 24 ayar altın faturası kesemez hiçbir kuyumcu 1 ci tertip döviz lisansı olan kesebilir sadece .

Ayrıca gram altın çeyrek altın işçiliği düşük olan anında para çevrilebilecek kıymet gereği BDDK kapsamınca taksit yapılması suçtur .

Sadece mücevherde taksit vardır onunda sayısı üçtür .
    Son düzenleme : Pscyokinesis; 27-05-2022 saat: 23:36.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sizin dairenin kirası üzerinden yaptığım hesabı okumadınız mı?
    5 dairesi olan "zengin" adam 4 ünü kiraya verse, asgari ücretli ile aynı seviyede geçinir.
    Marketler kiracıya pahalı da bize ucuz mu?

Siz o evin ev sahibi değil de kiracısısınız bence.
    Yoksa bir insan kendi çoluğunun çocuğunun rızkını başkasına yedirmeyi böyle ısrarla savunamaz.

--1100, 1200, 1400, 1650 (halen), ekimde yeni dönem...

--ne yapmamı öneririsin?
    Son düzenleme : ft-2; 28-05-2022 saat: 00:12.

6. Vade farksız 6 taksit olmaz, tek çekimde bile yüzde 2-3 kesiyorlar. Ki komisyon hariç o parasını ertesi gün alır zaten isterse bankadan.

Yalnız Sn Pscyokinesis' in saydıklarını 'yapmayanı' da görmedim şimdiye kadar. Düşünün 40 bin kuyumcu var ülkede.

O yüzden devlet nerden kıstırmışsa ordan çakıyor, GSM, cep telefonu, akaryakıt, otomobil ve KDV. (Tapu, oto alım satımı v.s. v.s.)

Vergi adaletsizliği de buradan başlıyor, o da gelir dağılımındaki adaletsizliğe yol açıyor, GİNİ katsayısıyla ölçüyorlar, açın bakın vergi-gelir adaleti dengesine, her ülkede resim kabak gibi belli.

7. Son 1 haftayı okudum. Korkunç şeyler yazılmış.
    Ev konusundaki görüşümde yanıldım.
    Normalde yatırım için ev almaya karşıyım ama ev sahiplerine karşı bu kadar kin korkunç. Gelinen durumun sorumlusu kesinlikle ev sahipleri değil. Durumun sorumlusu olanlardan çözüm bekleniyor. İşin ilginci bu çözümü her iki tarafta bekliyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,659
     Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    https://eksisozluk.com/img/o14v4pp5

benzersiz bir milletiz.
    bu mentalitede tiplere para kazandıracağıma gider eurobond alır ömür boyu kiracı olurum. hiç problem değil.
    zaten çok bi zaman kalmadı. 2023 yılı çok öğretici bir yıl olacak halkımız için. finansal okur yazarlığı tke tke öğtecekler
    1,5 yıldır evi satamayan bu kendini akıllı sanan vatandaş evin fiyatını 1,850'den 2,250'ye çıkarmış şimdi de 1,5 yılda 635 bin'den 2,250'ye. çok güzel bir simülasyonun içinde yaşıyoruz. yalnız bu simülasyonda dolar kuru üzerindeki kontrol kaybolmaya başlamak üzere. o yüzden bu işin sonu 40'larda bir dolar kuru ve kaçınılmaz yüksek bir faiz artışı ve resesyon.

Sayfa 569/1312 İlkİlk ... 694695195595675685695705715796196691069 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •