Sayfa 38/369 İlkİlk ... 2836373839404888138 ... SonSon
Arama sonucu : 2952 madde; 297 - 304 arası.

Konu: KOZAL - Koza Altın

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,968
     Alıntı Originally Posted by different Yazıyı Oku
    2019 yılının raporunu bugün yollamanın maksadı neydi,aradan geçmiş bir yıldan fazla zaman,bu sürede hiç bir çalışma hiç bir gelişme olmamış gibi resmen kafalar karışsın manasına gelebilecek işler,artniyetli olduğunu düşünüyorum,devlet gözetimindeki bir şirkete hiç yakışmadı,üstelik bunca küçük yatırımcı güvenmiş umudunu ve parasını bağlamışken
    Burda islem yapan bir fon 2 sene önce,
    seans bitmesine 30 dk kala ipeke kap bilgisi yolladi hisse alımı diye
    hisse %12 prim yapti
    sonra cakild
    çünkü yolladıkları gecmisteki bir islemdi

sonra bir aciklama geldi sehven yolladik o nu diye
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

2. Kozal 2020/9 aylık bilançoya baktığımda dönen varlık 6.1 milyar TL(5.5 milyar TL nakit,489 milyon stok, cari alacak) Duran varlıkta ise 260 milyon TL nakit ..stoktaki altında nakit gibi düşünülse 6.36 milyar TL gibi bir nakitten söz edilebilir. Öz kaynak 7.2 milyar TL..2020 son çeyrek kar da 500 milyon civarı tahmini gelse özkaynak 7.7 milyar TL civarında olma ihtimali bulunmakta. Bugün gelen kap haberinde 2019 yılı sonu itibariyle ölçülmüş ve belirlenmiş rezerv yaklaşık 3.1 milyon ons altın 2.3 milyon ons gümüş olduğu belirtilmiş .bu rezerv kesinleşmiş olduğundan altın ons yaklaşık 1800 dolardan hesaplarsak 5.5 milyar dolar yapar. Gümüşü ben hesaba koymadım, onu hesaplayanlar ilave edebilir. Bilançolardan dikkatimi çeken yapılan hasılatın yaklaşık yüzde 60 kar yüzde 40 maliyete gitmiş. eldeki kesin rezerv altın 5.5 milyar dolar yüzde 60' ı 3.3 milyar dolar ve kurda 7 olursa yaklaşık 23 milyar TL oluyor .özkaynak ve eldeki madenleri hepsini 1 yılda (yıllara dayanan üretim olduğunun farkındayım) çıkarsa yaklaşık 30 milyar gibi bir değere ulaşıyorum. Bugün oluşan fiyat ile piyasa değeri 20.86 milyar TL. Temel analizi iyi bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Eldeki verilerle ben nerede yanılıyorum veya eksik olan gördüğünüz durum neresidir.? yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Bilgisi olan ve tecrübeli arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

3. Bugün gelen kap haberinde potansiyel rezerv olarak 5.5 milyon ons altın rezerv bilgisi yer almakta. potansiyel rezervin önemli bir kısmıda Mollakara sahasına ait 3.8 milyon ons altını..burası henüz metalurjik test yapılıp ölçülmediğinden dolayı potansiyel rezervde bulunuyormuş. Burası potansiyelden ölçülmüş rezerve geçincemi değer artışı beklemeliyiz? ben böyle anladım...Bilgisi olanlardan yorum rica ediyorum? yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp , vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by COALX Yazıyı Oku
    Kozal 2020/9 aylık bilançoya baktığımda dönen varlık 6.1 milyar TL(5.5 milyar TL nakit,489 milyon stok, cari alacak) Duran varlıkta ise 260 milyon TL nakit ..stoktaki altında nakit gibi düşünülse 6.36 milyar TL gibi bir nakitten söz edilebilir. Öz kaynak 7.2 milyar TL..2020 son çeyrek kar da 500 milyon civarı tahmini gelse özkaynak 7.7 milyar TL civarında olma ihtimali bulunmakta. Bugün gelen kap haberinde 2019 yılı sonu itibariyle ölçülmüş ve belirlenmiş rezerv yaklaşık 3.1 milyon ons altın 2.3 milyon ons gümüş olduğu belirtilmiş .bu rezerv kesinleşmiş olduğundan altın ons yaklaşık 1800 dolardan hesaplarsak 5.5 milyar dolar yapar. Gümüşü ben hesaba koymadım, onu hesaplayanlar ilave edebilir. Bilançolardan dikkatimi çeken yapılan hasılatın yaklaşık yüzde 60 kar yüzde 40 maliyete gitmiş. eldeki kesin rezerv altın 5.5 milyar dolar yüzde 60' ı 3.3 milyar dolar ve kurda 7 olursa yaklaşık 23 milyar TL oluyor .özkaynak ve eldeki madenleri hepsini 1 yılda (yıllara dayanan üretim olduğunun farkındayım) çıkarsa yaklaşık 30 milyar gibi bir değere ulaşıyorum. Bugün oluşan fiyat ile piyasa değeri 20.86 milyar TL. Temel analizi iyi bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Eldeki verilerle ben nerede yanılıyorum veya eksik olan gördüğünüz durum neresidir.? yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Bilgisi olan ve tecrübeli arkadaşlardan yorum rica ediyorum.
    Bana göre, kesinleşmiş rezerv de olsa, rezervin değerini hesaplayıp aynı değeri şirketin değerine yansıtmak doğru bir yaklaşım olmaz.

Çünkü çok sınırlı bir rezerv. Şirket üretimini biraz yükseltse 7 yılda biter. 7 yıl sonra faaliyeti duracak bir şirkete, 7 yıl içinde çıkarabileceği altın rezervlerinin bütün değerini, bugün nakit olarak önceden öder misiniz? Çok yanlış. Önemli olan sürdürülebilirliktir. Güven çemberinin içinde kalmak için 20 yıllık rezerv, bugünkünün 3 katı hazır olmalı. O zaman, bir f/k hesabı yapılabilir. Eğer rezerv bulamazsa, bugünkü değeri dahi pahalı sayılır.

Diğer önemli husus... Şu eski ortaklar, yeni ortaklar meselesi en önemli sorun bana göre. Eski ortaklar hak iddia edemiyorsa, şu an elimizde tuttuğumuz lotlar ne anlama geliyor? Hisselerimizi, Çukurova-Kepez'deki yatırımcılara yaptıkları gibi sıfırlayıp, şirketi de %100 oranla başkasına devredebilirler mi, edemezler mi? Bunu hukukçulardan öğrenmek lazım. O ifadeler beni çok rahatsız etti. Yasa çıkacak lafına falan da güvenmeyin, Çukel-Kepez yatırımcıları neredeyse çeyrek asırdır yasa, kanun bekliyor. Gelmeyecek tabii ki. Şu an elimizdeki haklar neler, bunu anlamamız lazım. Bunu düzelteceğiz diye dile getirmeleri bile beni aşırı derecede rahatsız etti. Şunu da göz ardı etmemeli; borsanın b'sinden anlamayan adamların ağzında Kozal lafı dolaşıyor bütün piyasada. Bu son paragrafı da eksi hanesine eklemeli kağıdın ve araştırmalı. Devlet bu şirketle ne yapacak ve küçük yatırımcının haklarını yok saymak için elinde ne gibi imkanlar, haklar var?
    ...

5. Eğer küçük yatırımcının, halka açık lotların varlığı inkar edilmeyecekse, olumlu yanlar ise şunlar; altın üretiyor. Yeni rezervler muhakkak bulacaktır. Arkasında devletin desteği ve onayı olacaktır. Sahiplik davası sonuçlandıktan sonra acabalar kalkacaktır. Olur da yabancıya satılırsa, uzun yıllar elde tutulacak, yatırım olarak korunacak bir yatırım aracı olacaktır.

Zaman gösterecek. Sadece bahsettiğim konuları mevzuatı bilen arkadaşlar açığa kavuşturmalı. El konan şirketlerde, halka açık lotlara da mı el konmuş oluyor? Neden temettü alınamıyor? Bu ne tür bir engel? Daha önceki benzer durumlarda nasıl bir yol izlendi? Daha önce kaç defa el konulan ve sahibi değişen şirketlerdeki halka açık paylar sahiplerine geri iade edildi? Bir şirkete el konulurken, ana ortakların hisseleri el değiştirirken, neden halka açık kısım da otomatikman el değiştirmiş sayılmıyor? Bu yönde adım atılma ihtimali ne?
    ...

6.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bana göre, kesinleşmiş rezerv de olsa, rezervin değerini hesaplayıp aynı değeri şirketin değerine yansıtmak doğru bir yaklaşım olmaz.

Çünkü çok sınırlı bir rezerv. Şirket üretimini biraz yükseltse 7 yılda biter. 7 yıl sonra faaliyeti duracak bir şirkete, 7 yıl içinde çıkarabileceği altın rezervlerinin bütün değerini, bugün nakit olarak önceden öder misiniz? Çok yanlış. Önemli olan sürdürülebilirliktir. Güven çemberinin içinde kalmak için 20 yıllık rezerv, bugünkünün 3 katı hazır olmalı. O zaman, bir f/k hesabı yapılabilir. Eğer rezerv bulamazsa, bugünkü değeri dahi pahalı sayılır.

Diğer önemli husus... Şu eski ortaklar, yeni ortaklar meselesi en önemli sorun bana göre. Eski ortaklar hak iddia edemiyorsa, şu an elimizde tuttuğumuz lotlar ne anlama geliyor? Hisselerimizi, Çukurova-Kepez'deki yatırımcılara yaptıkları gibi sıfırlayıp, şirketi de %100 oranla başkasına devredebilirler mi, edemezler mi? Bunu hukukçulardan öğrenmek lazım. O ifadeler beni çok rahatsız etti. Yasa çıkacak lafına falan da güvenmeyin, Çukel-Kepez yatırımcıları neredeyse çeyrek asırdır yasa, kanun bekliyor. Gelmeyecek tabii ki. Şu an elimizdeki haklar neler, bunu anlamamız lazım. Bunu düzelteceğiz diye dile getirmeleri bile beni aşırı derecede rahatsız etti. Şunu da göz ardı etmemeli; borsanın b'sinden anlamayan adamların ağzında Kozal lafı dolaşıyor bütün piyasada. Bu son paragrafı da eksi hanesine eklemeli kağıdın ve araştırmalı. Devlet bu şirketle ne yapacak ve küçük yatırımcının haklarını yok saymak için elinde ne gibi imkanlar, haklar var?
    Devletin varlık fonuna geçirdiği hisse senetlerinin halka arz bölümünü varlık fonu yok mu sayıyor hepsi bana mı diyor kozalın %70fona %30 halka aittir yönetim kurulu belirlenir bedelsiz veya temettü hesaplanır bölünür yukarıda anlatılan gibi olma şansı sadece vesvesedir kahpelerin zamanında kasada 2mlyar vardı şimdi 7 mlyar çalsalar 7 olurmu yatırım tavsiyesi değildir

7.  Alıntı Originally Posted by ercan65 Yazıyı Oku
    Devletin varlık fonuna geçirdiği hisse senetlerinin halka arz bölümünü varlık fonu yok mu sayıyor hepsi bana mı diyor kozalın %70fona %30 halka aittir yönetim kurulu belirlenir bedelsiz veya temettü hesaplanır bölünür yukarıda anlatılan gibi olma şansı sadece vesvesedir kahpelerin zamanında kasada 2mlyar vardı şimdi 7 mlyar çalsalar 7 olurmu yatırım tavsiyesi değildir
    Açıklamada, eski ortaklar temettü alamıyor ve bu durumdan yatırımcı da kötü etkileniyor denmiş. Normalde etkilenmemeli. Sonuçta eski ortakların mallarına en konuldu ve yeni bir durum ortaya çıktı. Yatırımcı ise hisselerini elde tutuyorsa, bir sorun olmamalı. İkisi bir tutulmamalı. Ben de bunun kanundaki mevzuatını merak ediyorum.

Kahpeler dediğiniz kısmı bana anlatmanıza gerek yok. Popülasyonun büyük bölümü zamanında aşk yaşarken, biz tamamına meczup gözüyle bakardık. Hala daha öyle. Ben olumlu senaryoları biliyor, hesap ediyorum; ama olumsuzları da bilmek istiyorum. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirse iyi olacak. Dava sonuçlanıp, VF'ye devredildikten veya daha iyisi yabancı bir şirkete satıldıktan sonra, halka açık kısımdaki hisseler korunarak, yatırımcının bütün hakları aynen devam edecek mi, yani bu mahkeme kararı öncesinde yaşanan geçici bir süreç mi; bunlar anlaşılmalı.
    ...

8. Eğer firma satılır ise alan firma halka arz tarafına çağrı yapıp ister parasını öder .genellikle tahtadan olur .mevzuattaki yeri ise mecliste müsadere yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 38/369 İlkİlk ... 2836373839404888138 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •