Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 36 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Davranışsal Finans (Hisse senedi yatırımcılarının Davranışsal Finans Eğilimleri)

1. Hisse senedi yatırımcıları hisse alımı ve satımı yönünde verecekleri kararlarda, her zaman maksimum kar hedeflemektedir. Belki bugün spekülatif hisselerdeki aşırı yükseliş, biraz da maksimum kar hedefleyen yatırımcıların risk iştahının artmasından ve verdikleri riskli kararların olumlu sonuçlarının pekişmesinden kaynaklanmaktadır. Mesela belirli bir süre önce spekülatif bir hisse senedinde riskli bir yatırım kararı veren bir yatırımcı güzel bir kazanç yakaladıysa bugün riskli bir hisseye yatırım yapma cesareti de pekismiş olacaktır. Dolayısı ile yatırım kararlarımızı etkileyen kriterler başarılı sonuçlarla karşılaşmamızı sağlar ise, o kriterlere daha fazla önem vermeye başlarız. Bu konulara yönelik anketimize aşağıdaki linkten katılabilirsiniz.

https://forms.gle/bWr4LdqBwDBHMMDU7

2. Resim yükleme kotam dolduğu için grafik paylaşamadım

Ankette katılımcılara yatırımlarını gözden geçirme sıklığını sorduk gelen cevaplar şöyle

%28,1 hergün

% 12,5 haftada birkaç defa

% 10, 9 her hafta

% 14.1 Ayda birkaç defa

% 10, 9 birkaç ayda bir

% 18.8 ise belirli bir sıklıkta değil cevabını vermiş.

Sizlerin de ankete katılımını bekliyorum.

3. Bazı sorular net değil
    Keşke numara yazılsa idi
    Atıf kolay olurdu

4.  Alıntı Originally Posted by rasit Yazıyı Oku
    Bazı sorular net değil
    Keşke numara yazılsa idi
    Atıf kolay olurdu
    Katkınız için teşekkürler, önerinizi dikkate alıp soru numarası ekleyeceğiz, davranışsal finans ifadeleri standart bir ölçekten alındığı için üzerinde oynama yapmadık, ama net anlaşılmayan bir ifade var ise onunla ilgili düzeltmede yaparım.

5. Davranışsal finans teorisi rasyonel karar vermeyi engelleyen psikolojik eğilimleri, verdikleri kararları ve bu kararların sonuçlarını inceleyen bir kavramsal çerçeve sunmaktadır. Yatırımcılar yatırım kararlarında psikolojik eğilim ve önyargıların, sosyal faktörlerin, kişilik özelliklerin, tecrübe ve alışkanlıkların etkisinde kalarak rasyonel olmayan, maksimum fayda yerine kişisel tatmini maksimize etmeyi amaçlayan kararlar verebilmektedir. Bu doğrultuda davranışsal finans bireysel yatırımcıların ve finansal piyasaların davranışlarının anlaşılması, psikolojik eğilimlerin belirlenmesi ve buna uygun yöntem ve kuramların oluşturulmasına ışık tutmaktadır. Davranışsal Finans teorisine göre hisse senedi yatırımcıları bir karar verme durumunda bir takım içsel güdülerin ve psikolojik eğilimlerin etkisi altında kalmaktadır. Bu etkiler yatırımcıların sürekli aynı davranışları sergilemelerine ve hataları yapmalarına yol açmaktadır. Bu noktada Bist İstanbul’da hisse senedi alım satımında bulunan yatırımcıların finansal profilinin ve davranışsal finans eğilimlerinin belirlenmesi önem arz etmektedir.

Davranışsal finans ile ilgili aşağıdaki linkte yer alan online ankete katılmayan arkadaşların katılımını bekliyorum.

6. Biraz da sohbet edelim, Hisse senedi seçiminizde dikkate aldığınız en önemli kriter nedir?

Önce kendim cevaplayarak başlayayım

1. kriterim şirketin kar ediyor olması, zarar eden bir şirketin hissesini almak beni rahatsız ediyor.

2. kriterim ise F/k oranının sektör ortalamasının altında olması,

3. kriter şirketin faaliyet gösterdiği sektörün Türkiye'deki potansiyeli ve dönemsel olarak potansiyeli

4. kriter şirket bilançosunun yıllıklandırılmış olarak önceki dönemden daha iyi bir kar oranına sahip olması,

5. kriter hisse fiyatının zirvesine ve gördüğü en düşük fiyata uzaklığı ve bu fiyatlara ne sıklıkla yaklaştığı

6. kriter şirketin haber akışı ve beklentileri

7. kriter teknik analiz olarak bir formasyon oluşup oluşmadığı,

8. kriter şirket sahibinin yada ortaklarının güvenilirliği, yönetiminin profesyonelliği

Not: Son 4 kriterin sıralaması hisseye göre ve benim motivasyonuma göre zaman zaman değişmekte

Sizde kendi hisse seçim kriterlerinizi yazarsanız güzel bir sohbet olur.

bu arada Davranışsal finans anketini doldurmayan arkadaşlar lütfen üç beş dakika ayırıp doldursunlar.

7.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Biraz da sohbet edelim, Hisse senedi seçiminizde dikkate aldığınız en önemli kriter nedir?

Önce kendim cevaplayarak başlayayım

1. kriterim şirketin kar ediyor olması, zarar eden bir şirketin hissesini almak beni rahatsız ediyor.

2. kriterim ise F/k oranının sektör ortalamasının altında olması,

3. kriter şirketin faaliyet gösterdiği sektörün Türkiye'deki potansiyeli ve dönemsel olarak potansiyeli

4. kriter şirket bilançosunun yıllıklandırılmış olarak önceki dönemden daha iyi bir kar oranına sahip olması,

5. kriter hisse fiyatının zirvesine ve gördüğü en düşük fiyata uzaklığı ve bu fiyatlara ne sıklıkla yaklaştığı

6. kriter şirketin haber akışı ve beklentileri

7. kriter teknik analiz olarak bir formasyon oluşup oluşmadığı,

8. kriter şirket sahibinin yada ortaklarının güvenilirliği, yönetiminin profesyonelliği

Not: Son 4 kriterin sıralaması hisseye göre ve benim motivasyonuma göre zaman zaman değişmekte

Sizde kendi hisse seçim kriterlerinizi yazarsanız güzel bir sohbet olur.

bu arada Davranışsal finans anketini doldurmayan arkadaşlar lütfen üç beş dakika ayırıp doldursunlar.

Buradaki kriterlere göre bir değerlendirme yaptığımda en çok dikkatimi çeken hisselerden birisi hdfgs, sizde kendi kriterlerinizi ve bu kriterlere göre en mantıklı gördüğünüz temel hissenizi bu başlık altında yazabilirsiniz. Ankete katılmayanların katılımını da bekliyorum.

8. Teknik analize göre; fiyatlar trend halinde hareket eder. Teknik analizin en
    önemli amacı, hiç şüphesiz trendi takip edebilmek ve sonraki safhada da trend
    değişimini önceden veya makul bir süre önce tespit ederek bu yönde pozisyon
    almaktır. Yönteme göre yatırımcı, yükseliş trendi başlama aşamasında herkesten önce
    alıma geçerek, düşme trendi başlama aşamasında da herkesten önce satarak kazanç
    sağlayabilecektir.
    Teknik Analiz tekniğinin temelinde bir takım varsayımlar bulunmaktadır. Bu
    varsayımlar şunlardır:
    - Piyasa değeri sadece arz ve talebin karşılıklı etkileşimi ile belirlenir.
    - Arz ve talep gerek rasyonel gerekse rasyonel olmayan bir çok faktör
    tarafından etkilenir.
    - Hisse senedi fiyatları yeterli zaman uzunluklarında, piyasadaki küçük
    dalgalanmaların etkileri dışında, trendler halinde hareket etme eğilimi gösterirler.
    - Arz ve talepteki kaymalar trendlerde değişmelere neden olur.
    - Nedeni ne olursa olsun arz ve talepteki kaymalar grafiklerde belirlenebilir.
    - Bazı grafik örnekleri tekrarlanma eğilimindedir ve bu tekrarlanan örnekler
    fiyat hareketlerini tahmin etmede kullanılabilir.

Kaynak: Mahmut Şahin, Borsada Teknik Analiz, Ästanbul 1992, s. 3.

Online ankete katılmayan arkadaşlar katılırsa sevinirim.

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •