Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 36 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Davranışsal Finans (Hisse senedi yatırımcılarının Davranışsal Finans Eğilimleri)

1. Piyasa psikolojisi çok hızlı değişebilmekte, geçen hafta birçok yatırımcı elde ettiği getirilerin bir kısmını silince psikolojik olarak olumsuz bir dönemin hakim olabileceği ile bilgi, haber ve görüş akışı oldukça yoğunlaşmaya başlamıştı. Fakat olumsuz havanın yerini olumlu havaya bırakmasının yada tam tersinin son dönemde çok daha hızlı olabildiğini görüyoruz. Bu durumun piyasadaki haber akışından çok insan psikolojisinin çok kolay manipüle edilebilmesine bağlamak doğru olacaktır. Yatırımcıların psikolojisinde pandemi dönemi farklı risk algıları, farklı yatırım tercihleri oluşturdu. Bana kalırsa kitlelerin birbirini etkileme gücü pandemi döneminde kesinlikle arttı. Bireyler finansal konulara çok daha fazla ilgi duymaya başladı ve bu ilgi İletişim teknolojilerindeki gelişmenin de yardımıyla etkileşim yoluyla belki de pandeminin yayılış hızından daha hızlı bir artış gösterdi. Çünkü bireyler her zaman kazançlarına en yüksek getiriyi sağlamak konusunda iştahlı. Siz de çevrenizde finansal konulara olan ilgideki değişim konusunda yorumlar yazarsanız sevinirim.

Ankete katılmayan arkadaşların katılımı da bekliyorum

https://forms.gle/bWr4LdqBwDBHMMDU7

2. Merhaba arkadaşlar anketimizde yer alan sorulara verilen cevaplarla ilgili bir kaç veri paylaşmak istiyorum. Henüz katılım 94 kişi en azından 150 kişi civarı bir katılım hedefliyoruz. katılmayan arkadaşlar linkten ankete katılırsa sevinirim.

Katılımcılara yıllık gelirinizin yüzde kaçını yatırım amacı ile kullanıyorsunuz sorusuna verilen cevaplar şöyle;

Yüzde 10 dan az % 8.5

Yüzde 10 -25 arası % 37:2

Yüzde 25- 40 arası % 18.1

Yüzde 40 - 60 arası % 13.8

Yüzde 60 dan fazla % 22.4

Katılımcılar içinde en yüksek oran yüzde 10-25 arası tasarruf edenler. Dikkat çekici olan ise katılımcıların %22.4 'ünün gelirinin yüzde 60 dan fazlasını tasarruf edebilmesi, bu durumda hisse senedi yatırımı yapanların tasaffur etmeye eğilimli oldukları net olarak gözüküyor aslında

3. Yatırımcılar borsada işlem yaparken, davranışsal finansın
    söylediği gibi psikolojik faktörlerin etkisi ile rasyonel davranamamakta, bazı irrasyonel
    ve hatalı davranışlar sergilemektedir. Konuya borsadaki fiyat dalgalanmaları açısından
    yaklaşıldığında; İMKB‟de özellikle son yirmi sene içerisinde yaşanan aşırı fiyat
    yükselişlerinin ve aşırı fiyat düşüşlerinin davranışsal finansın iddia ettiği gibi reel
    faktörlerden değil yatırımcıların irrasyonel davranışlarından kaynaklandığını söylemek
    doğru olacaktır. Çünkü; davranışsal finansın iddia ettiği gibi; aşırı fiyat hareketlerini
    gerektirecek düzeyde şirketlerin reel durumlarında değişiklikler yaşanmadığı halde hisse
    senetlerinde aşırı yükselişler ve düşüşler defalarca yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.
    Yapılan analizler ile (davranışsal finansın iddia ettiği gibi) yatırımcılarda aşırı güven,
    kendine atfetme, muhafazakarlık, temsililik, haber avcılığı ve momentum davranışları
    değişik oranlarda ancak kuvvetli şekilde etkili olmaktadır denilebilir.

Son dönemde yaşanan spekülatif yükselişleri anlamak için önemli bir tespit.

Kaynak: Faikoğlu, S. (2010), İMKB'de İşlem Yapan Bireysel
    Yatırımcıların Davranışsal Finans Açısında İncelenmesi, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensitütüsü Yayınlanmamış Doktora Tezi.

Online ankete Katılmayan arkadaşlar katımını bekliyorum. https://forms.gle/bWr4LdqBwDBHMMDU7

4. Yarın sabah BIST ile ilgili açılış tahmininiz nedir? Merkez bankası ile ilgili gelişmeler Bist ile ilgili yatırım kararlarınızı nasıl etkileyecek, bu başlık altında görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. Davranışsal finans ile ilgili online ankete katılmayı da atlamayalım lütfen

5. Son haftalarda, klasik hisse senedi piyasalarının bir alternatifi olarak sanal para piyasalarına ilginin arttığını görmekteyiz. Hatta bist in son haftalardaki kayıpları k. yatırımcının bist ten uzaklaşmaya başlamasına ve sanal para piyasalarında kolay kazanç peşine düşmelerine sebep oldu. Tabi ki yeterli uzmanlığa ve bilgiye sahip olmadan, sanal para piyasalarında verilen kararlarında oldukça riskli olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz sanal para piyasalarında var olmak gerekli mi, bu piyasalara girmeyenler biraz zamanın gerisinde mi kaldı ?

Online ankete katılmayanların katılımlarını bekliyorum.

6. https://dergipark.org.tr/tr/pub/sbed/issue/67654/988442

Merhaba arkadaşlar daha önce bu başlık altında gerçekleştirdiğimiz online anket çalışması ile sizlerden çeşitli veriler toplamıştık. Bu verileri kullanarak oluşturduğumuz akademik araştırma makalemizi linkte okuyup inceleyebilirsiniz. Destekleri için Hissenet forum yönetimine ve katılımları için forum üyelerine teşekkür ederim.

7.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    https://dergipark.org.tr/tr/pub/sbed/issue/67654/988442

Merhaba arkadaşlar daha önce bu başlık altında gerçekleştirdiğimiz online anket çalışması ile sizlerden çeşitli veriler toplamıştık. Bu verileri kullanarak oluşturduğumuz akademik araştırma makalemizi linkte okuyup inceleyebilirsiniz. Destekleri için Hissenet forum yönetimine ve katılımları için forum üyelerine teşekkür ederim.
    makalenizi okuyacagım cok degerlı bır calısma oldugunu düşünüyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    makalenizi okuyacagım cok degerlı bır calısma oldugunu düşünüyorum.
    İlginiz için teşekkür ederim. Uygulamaya da katkı sağlayacağını umuyorum.

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •