Sayfa 994/1044 İlkİlk ... 4948949449849929939949959961004 ... SonSon
Arama sonucu : 8351 madde; 7,945 - 7,952 arası.

Konu: Sistem Takibi - II

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,966
     Alıntı Originally Posted by MR&MRS Yazıyı Oku
    selim can,dandan abi,üstat bu soru sizlere
    faiz hakkında ne düşünüyorsunuz canlar
    geçmişteki gibi bankalar neyim batar mı yoksa
    bu para trafiğini yönetip karlılıklar artar mı
    ben o %100 faizli zamanlarda kısa paca donlan geziyordum
    teçrübeli abilerden birikimlerini aktarmalarını isterim

Sevgili beyaz atlım, Ankara dan yeni döndüm istabul' a. Hanımın akrabalarından birine son görevimizi yapmaya gitmiştim. Yol yorgunuyum. Senin mesajını da yeni farkettim. Ama acilinden bir yorum yapayım. Belki dağınık olabilir ama ana hatlarıyla yazayım.

Şahsi fikrimdir;
    Şu andaki yani 30-35 bandındaki faiz buradan yani borsadan yatırımcıların kaçmasına yetecek kadar yüksek bir faiz değil kanımca. Daha cazip olabilmeli ki, mesela ben hisselerimi satayımda gidip dertsiz tasasız kemiksiz para alayım diye oraya geçeyim. Ancak bu benim için geçerli şart. Yani ben borsadan bir senede faiz üstü getiri elde ediyorsam bunu neden yapayım. Benim için minimum rakam olabilir diye düşündüm şimdi sen bahsedince sanırım yüzde 50 üzeri net getiri beni belki biraz ikna edebilir. Yani uzun vade olarak elimde tuttuğum ya da hikayesi olan hissemin dışında olan abuk subuk dandik dundik şirketleri portföyden silmeme sebep olabilir. Ama şu bir gerçek, bana kalırsa borsa her zaman faiz ve dolardan daha yüksek getiri getirmeli. Getircekte. Bu elimizde olan varlıkların tutma süresi ile orantılı olarak değişir. Mesela Lütfü abinin hesabı doğru. Ama diğer yandan benim hesabımda doğru. İş burada elimizde tuttuğumuz varlıkların hikayesi ve fiyat dengesi açısından ele alınmalı. Mesela FRİGO açısından bakarsak sence sen kar da mısın? aldığın tarihteki döviz fiyatı ile şu anki fiyatın karşılığı olan döviz fiyatını karşılaştırmak lazım. Hisse fiyatı yükseldi. Sonra bölündü. fiyat düştü. Sonra tekrar düştüğü yerin üzerine çıktı. O süreçte dolar yükselmedi, yada yatay kaldı diyelim. O zaman sen karda oluyorsun.
    Aslında burada sorunun cevabı hisseye göre değişiyor beyaz atlım.
    Genel açısından bakarsak eğer; bu işlere hiç bulaşmamış buradan para kazanmamış yada bir sebeple kazananamış biri için bu oranlar yeterli bir faiz mi ?
    Sanmam.
    En dandik hisse bile 2 ya da 3 gün tavan yapsa bir senede alacağı kadar faizi gelirine ulaşır . Bence bu oranlarda faiz borsadan geçişlere imkan vermez. Yani borsadan çıkıp faize gitmez diye düşünüyorum.
    Ancak şu bir gerçek. Bu faiz oranları ile işlem yapan tahtacı yada piyasa adamı diye tabir ettiğimiz kitleyi olumsuz yönde etkiler. Genelde bu kitle pek mal taşıma heveslisi olmaz ve malı taşıması için KY ye ve Yatırımcıya ihtiyaç duyar. Onların bu malı alıp taşımasını ister. Kendi eli boş kalsın her çiçekten bal alsın ister. İşte borsanın motoru olan bu kitle ise bu kadar yüksek oranlarda borçlanmaz. Hemen neden diyeceksin? Çünkü bu zat-ı muhteremler aracı kurumun parasını kullanır. Kurum ise bunlara şu anda olan mevcut faizin üzerinde bir oranla borçlanma imkanı tanır. Yani yaklaşık olarak diyeyim Yüzde 50-60 oranlarında. Belki daha fazla da olabilir. Şimdi bu şartlar altında borsanın motoru olan grup eğer elini taşın altına sokup hissede trend oluşturmaz ise ?
    Bizi başka açmaza götürecek bu durumda faiz .
    İşin her iki tarafından baktık. Yani yatırımcı ve trade tarafından.
    Bunun bir de sanayi tarafı var.
    Faiz = maliyet
    ürün fiyatına yansıyacak olan maliyet artışı, zaten ite kaka giden ticaretin nasıl bir hal almasına sebep olur sence?
    O yüzden ekonomiyi soğutma modeli üzerinden gidiyor konu.
    Sanayici bankadan kredi alır. Aldığı krediyi ürün fiyatına yansıtır. Sattığı ürünle işyeri kirası, işçi ücreti öder falan filan.
    Ya ödeyemez ise.
    Yeterli sayıda ürün satamaz ise.
    bunu ilerleyen süreçte hep birlikte göreceğiz. Buna dair fikrimi daha önce yazmıştım. Yüksek enflasyon içinde durgunluk adı verilen bu durum başka sorunlara yolaçar. İşsizlik gibi. Anormal yükselen Konut ve araç fiyatları balonunun sönmesine sebep olur. Daha birçok şeyi etkiler tabi . Yani biraz zaman vermek lazım.
    Ama asıl mesele şu:

2023 Q3 bilançoları
    Önceki çeyreklerden yüksek gelebilme ihtimali olan sektörlerde canlılığın ve hareketin devamını sağlar.
    aşırı yükselmiş enerji hisseleri nden uzak dururum (Kendime not. Alıp satmak dışında taşıma işine bulaşmam)
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

2. Benim şahsi fikrim beyaz atlım, faiz oranları enflasyon altı kaldıkça borsa devam.
    Benim bir tanıdığım vardı faiz oranlarının çok yüksek olduğu dönemde bankaya bir miktar para yatırmış her ay bir asgari ücret kadar faiz alıp geçiniyor du.Tabi sonra faizler düşünce ağlama duvarı oldu o başka.
    Bankalar batmaz bddk sıkı denetliyor bunları hükümette nasla destek atıyor.
    Karları azalır mı azalabilir ama onu da başka taraftan çıkartırlar.
    Enflasyon muhasebesi veya ödemeler dengesinde oluşabilecek riskler gibi durumlarda bir kriz ortamı oluşursa zaten her şey bundan etkilenecektir.

Alıntı Originally Posted by MR&MRS Yazıyı Oku
    selim can,dandan abi,üstat bu soru sizlere
    faiz hakkında ne düşünüyorsunuz canlar
    geçmişteki gibi bankalar neyim batar mı yoksa
    bu para trafiğini yönetip karlılıklar artar mı
    ben o %100 faizli zamanlarda kısa paca donlan geziyordum
    teçrübeli abilerden birikimlerini aktarmalarını isterim
    Geçmişte olan durum;

- Faizler yüksekken borsanın da sürekli yükseldiği yönündedir. Özal 'lı yılları bilenler hatırlarlar. Faizler %70-80 ve borsalar rekor üstüne rekor kırardı...

Şirketler bu arada mâli yapıları güçlü ise büyüme eğilime girebilirler...

Esas sıkıntı bizden değil de yurt dışından gelebilir. O nedenle tehlike yine dışarıdan gelecektir. Bu bizi onlardan daha çok etkileyecektir. Bu hep böyle olmuştur. Ukrayna savaşında biz dahil olmasak da, enflasyon ve ekonomik kriz olarak en çok bizi etkiledi...!!!

Öte yandan faiz isterse %1.000 olsun işim olmadığı için benim açımdan borsa her zaman 1 numaradır. Biraz emlak, biraz da altın...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    6,160
    tecrübeleriniz için teşekkür ederim ... emekliler

bende yaşlanınca bildiklerimi gençlere aktaracam
    Bir Anda Sabah Olmaz Ebeda
    :

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    6,160
    başınız sağolsun selimcanım
    Rabbim merhuma merhamet eylesin mekanı cennet olsun
    Bir Anda Sabah Olmaz Ebeda
    :

Başınız sağ olsun Selim...

Allah kalanlara sabırlar versin inşaAllah...

Hayırlı Günler...

Sağlık ve mutluluk dolu güzel bir gün olmasını diliyorum...

8.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku

Alt kanalın orta bandından tepkisini yaptı, önemli olan tekrar üst kanalın içerisine girip kalıcı olmak.
    Yarın için üst kanal 8.450 - 8.500 civarı gözükmekte.

Alt kanal orta bandı 8.300 civarıdır.

Sayfa 994/1044 İlkİlk ... 4948949449849929939949959961004 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •