Sayfa 6/93 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon
Arama sonucu : 741 madde; 41 - 48 arası.

Konu: TRILC - Turk İlaç ve Serum A.Ş.

1. Neden oransal dağıtım???

Ek satış dahil olmak üzere toplam 25.450.000 lot hisse arz edilecek ve hisse başı 10 TL fiyat ile toplam arz büyüklüğü 254.500.000 TL olacak.

Bundan önceki son arz olan Işık Plastikte toplam 11.286.293 lot hisse arz edildi ve kişi başı 28-29 lot hisse düştü.

Buradan hareketle yaklaşık 390.000 kişinin arza katıldığını söyleyebiliriz.

Türk İlaç arzına da yine 390.000 kişinin katılacağını varsayar isek, eşit dağıtım yapılması halinde kişi başı 65 lot yani 650 TL'lik hisse düşer ve arz başarılı bir şekilde tamamlanırdı.

Eşit dağıtımla risksiz bir şekilde arzın tamamlanma imkanı var iken, küçük yatırımcının ezilmesine ve teoride olmasa da pratikte arzdan hisse alamamasına neden olan oransal dağıtım yönteminin tercih edilmesini iyi niyetli yorumlayamıyorum.

Ayrıca, yerli olsun yabancı olsun kurumsal yatırımcılara yapılacak dağıtımda da şirketin keyfiyetinin olmasını da doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

Arz büyüklüğü belli bir meblağın altında kalan arzlarda eşit dağıtımın zorunlu olmasının ya da oransal dağıtım yapılan arzlarda bireysel yatırımcıların 500 TL'ye kadar olan taleplerinin karşılanma mecburiyetinin olmasının ve bunun SPK tarafından bir kurala bağlanmasının yerinde olacağı kanaatindeyim.

Küçük yatırımcının hakkını da kollayan daha etik ve ahlaki arzları görebilmek umuduyla...
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Alıntı Originally Posted by mterkan Yazıyı Oku
    Sayın pit,
    31.12.2019 ve 30.09.2020 Bilançolarından gördüğüm kadarıyla fabrikaya ait maddi duran varlıkları değerlemeye tabi tutmuşlar ve yaklaşık 100 milyon TL lık değer artışı elde etmişler. Bunun 42 milyon TL lık kısmını sermayeye ilave etmişler sermaye 67 milyona çıkmış, geriye kalan 67 milyon TL lık kısmı da özsermayede maddi duran varlık değer artışlarında göstermişler. Dikkatimi çeken bir başka husus ise şu... 31.12.2019 bilançosunda geçmiş yıl karları 24.572.455 TL iken ve şirket o yıl 13.482.151 TL de kar elde etmiş iken, 30.09.2020 tarihli bilançoda geçmiş yıl karları nasıl oluyor da 3.945.394 TL zarara dönüşüyor.... Sevmedim bu işi.
    Selamlarımla.
    aynı sevimsiz durumları bende farkettim sn mterkan. açıkcası yabancı kurumsal müşteriden ne talep geleceğini çok merak ediyorum bu durumda.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by sawkolik Yazıyı Oku
    Ek satış dahil olmak üzere toplam 25.450.000 lot hisse arz edilecek ve hisse başı 10 TL fiyat ile toplam arz büyüklüğü 254.500.000 TL olacak.

Bundan önceki son arz olan Işık Plastikte toplam 11.286.293 lot hisse arz edildi ve kişi başı 28-29 lot hisse düştü.

Buradan hareketle yaklaşık 390.000 kişinin arza katıldığını söyleyebiliriz.

Türk İlaç arzına da yine 390.000 kişinin katılacağını varsayar isek, eşit dağıtım yapılması halinde kişi başı 65 lot yani 650 TL'lik hisse düşer ve arz başarılı bir şekilde tamamlanırdı.

Eşit dağıtımla risksiz bir şekilde arzın tamamlanma imkanı var iken, küçük yatırımcının ezilmesine ve teoride olmasa da pratikte arzdan hisse alamamasına neden olan oransal dağıtım yönteminin tercih edilmesini iyi niyetli yorumlayamıyorum.

Ayrıca, yerli olsun yabancı olsun kurumsal yatırımcılara yapılacak dağıtımda da şirketin keyfiyetinin olmasını da doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

Arz büyüklüğü belli bir meblağın altında kalan arzlarda eşit dağıtımın zorunlu olmasının ya da oransal dağıtım yapılan arzlarda bireysel yatırımcıların 500 TL'ye kadar olan taleplerinin karşılanma mecburiyetinin olmasının ve bunun SPK tarafından bir kurala bağlanmasının yerinde olacağı kanaatindeyim.

Küçük yatırımcının hakkını da kollayan daha etik ve ahlaki arzları görebilmek umuduyla...
    Merak etmeyin sırada o kadar çok halka arz var ki, sonrakilerde alırsınız hisselerinizi.
    Son dönemde arz olan firmaların ilk girişteki 300-500 TL sini 2 ye katlamak dışında ky a bir fayda göremiyorum. Bu halka arzlar sonunda yıllık 3-5 milyon kar eden şirketler bile milyar TL piyasa değerine ulaşıyor. Bunların hepsi pimi çekilmiş bomba. Bakalım bu işlerin sonu ne olacak...
    Son düzenleme : pit; 22-02-2021 saat: 08:59.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
    Halka arz fiyatı çok ucuz değil. Ederinin biraz üzerinde ama büyüme potansiyeli düşünülürse, ileride gelecek bilançolar ile ucuzlayacaktır. Şahsi görüşüm bu şekilde. Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku
    Halka arz fiyatı çok ucuz değil. Ederinin biraz üzerinde ama büyüme potansiyeli düşünülürse, ileride gelecek bilançolar ile ucuzlayacaktır. Şahsi görüşüm bu şekilde. Yatırım tavsiyesi değildir.
    Blue hocam ilac sanayi iyidir 😀
    Valla sansimi deneyip 2 k atacam belki verir

Arkadaşlar
    Ben blancoya bakamadim ama şunu söylemek isterim.deger artışları sermayeye eklenmez.
    Ayrı bir hesapta takip edilir bu işte bir farklı durumlar vardır.
    Bilginize

slm olayı pek anlamadım ben .Ne kadar cok para ıle arza katılırsan okadar cokmu hısse alabılıyoruz.Yoksa herkeze esıt sekılde dagıtımmı var

pit kardeşe sorum olacak.bilgisine inanıyorum.
    halka arzda parayı aracı kurum kaç gün tutuyor.
    hisse arzı gerçekleşene kadar kaç işlem günü para bu hissede bağlı kalıyor.
    hisse miktarı süresi içinde para bu arzda girilen miktar kadarı hesabta olacak ve bu boştaki parayı kim değerlendiriyor.
    25-26 şubat arz işleminde aracı kurumun brokeri talimatlamı giriyor.
    yada ben kendimmi giriş yapmam lazım.
    miktar diyelimki 10 bin lot giriş yapılsa 100 bin tl hesabta olması lazım boşta bu şartlarda.
    yüz lot girilse 3-5 lot belikide gelmeyecek gibi.
    talebe göre artarda azalırda belli değil gibi.
    birde ne kadar fazla talepte bulunulursa lot gelme ihtimali yüzde 3-5 gibimi olacaktır.
    yani 10 bin lot alış girilse 10 bin lot gelmez.talebe göre belli olur.yüzde 3-5 olabilirmi.
    hisse iyiye benziyor gibi. hissemi ederi gideri nedir.
    ilk defa bu arza katılmak istiyorum.kısmetse.şansıma kaç lot çıkacak...ytd

Sayfa 6/93 İlkİlk ... 456781656 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •