Sayfa 842/1000 İlkİlk ... 342742792832840841842843844852892942 ... SonSon
Arama sonucu : 7999 madde; 6,729 - 6,736 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XI

1.  Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    Amiraller digerlerinin diyeti miydi yoksa?
    Zannetmem, zaten onu söylemek suç bile olabilir, yine de can sıkıcı bir zamanlama olmuştur bir yerlerde, göründüğü kadarıyla...ben faraziye kurdum, 'ya öyle gelişseydi olaylar dedim', tesadüf diyelim

2.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Herkes aşağı bekliyor anlaşılan...bu faizlerle normal...
    -de, bu Garan'daki, Akbank' taki, Tüpraş' taki 'anten' tam çıkabildi mi, acaba?
    Sonra şöyle olmasın da...ihtimaldir..şeytan azapta gerek...YTD
    olabilir/makul 7.7-> 8.5
    etraf bom boş zaten.. düzgün alıcı da yok 1 haftadır..
    fırsat bu fırsat basıp dursunlar...
    yabancı girişi var diye bağıranda olmadığına göre..
    keyifleri bilir

3. Sorular çok fena !

Bizim muhtemelen Sn JonDowes' ın (e507) fısıldamalarıyla önceden farkında olduğumuz şeyler, bu swap meselesini başka hiç bir yerden duymadım ben, önce o söyledi, muhtemelen özel nedenlerle fazla siyasi mevzulara/veya siyasi açılımları olabilecek şekilde, girmiyor, gerçi ilk anlattığında da anlamamıştım, hala da oturmuyor kafamda, nasıl böyle bir şeye cesaret edebilirlerdi benim kabullenemem, bu TL değil ki nasıl bunu TL gibi çoğaltabilirlerdi veya, neyse şu an bir çok kişi yakaladı meseleyi ense kökünden, birer birer kallavi paylaşımlar/derlemeler yapılıyor.

Sorular niye fena, kayıtları imha etmedikleri sürece, bu iş bir çok kişinin kellesini götürür, sorular aynı zamanda cevap niteliğinde çünkü.

Öte yandan, bu mesele artık, bu haliyle bir memleket meselesi, bu devr-i daimden nasıl çıkılır, bence sırf muhalefet etmek yerine artık bu işe de kafa yorulmalı, hesap veren olur olmaz muamma, ancak iktidar değişirse olur o iş.

Yani forumdaşlar, aynen kuşkulandığımız gibi her şey görünen o. Hala yok teknik, yok carry trade parası gözüyle buraya bakmak anlamsız. MB nin temel görevleri penceresinden bakılırsa, ve uluslararası alanda o görevlerden biri icap ederse durum vahim.

Ya kısmi devalüasyonvari bir değerleme ortamı yaratılmalı, DTH ın bir kısmı MB ye geçmeli, ya farklı borçlanma araçları geliştirilip bu meblağı DTH sahiplerinden toplamalı, ya geçici olarak faiz arttırıp kamu bankaları üzerinden TL ye dönmüş mevduat toplama kampanyası yapıp, sonra tekrar düşürmeli (?), ya da uzun vadeli yurt dışından büyük bir kredi bulunmalı. Hala ülkede duran yabancı varlığı da çıkmaya karar verirse, Halkbank'tan kallavi bir ceza gelirse, ABD tahvil faizleri coşarsa' nın karşılığı yok gibi maalesef.

Bir de bu yapılanın toplam matematiğine vakıf değiliz, olur ya her şey yolunda giderse, dünyada dolar değer kaybederse, dünya krizi olursa v.s., ödemeler dengesi açısından ne noktada bu eksi rezerv sorun olur. Başka türlü anlatayım derdimi, dolar 9 TL olsa, DTH sahiplerinin 3 te 1 i satsa, MB alsa, sorun çözülüyor mu, sanal olarak var olan DTH varlığının gerçekte ne kadarı var, yani reel efektif kur değeri ülkedeki rezerv parayla yaratılan veya desteklenen döviz piyasasından ibaret değil ki, bu kısmı çok flu. Yani sanki ani şoklara karşı evet ihtiyat yok ama, TL zaten kaybedeceği kadar değer kaybetmiş dipte olmalıyız gibi. İşte burasını bu yıl ödemeler/borç yenilemeler, cari açık, turizm gelirleri, artan emtia fiyatları, enflasyonla mücadelede göreceğiz, tekerlek dönecek mi, şarampole mi yuvarlanacağız, ya da birileri fırsat bu fırsat deyip bu sefer gerçekten 'üf' mü deyiverecek.

Memleketi ne hale düşürdüler, hala bu forumda dahi çoğu kişi olan bitenin farkında değil.

https://ugurses.net/2021/04/13/128-m...olara-ne-oldu/

Temel sorular şunlar:

1. Satılan, eritilen döviz rezervi miktarı tam olarak ne kadardır? 128 milyar doların üzerinde midir?

2. 128 milyar dolarlık döviz rezervleri Merkez Bankası’ndan hangi yollarla çıkarılmıştır?

3. Merkez Bankası bu konuda, kendi bünyesi dışında yapılan satışlara ilişkin bir Banka Meclisi kararı, Yönetim Komitesi Kararı almış mıdır? Satışlarla ilgili bir Karar Defteri tutulmuş mudur?

4. Ülke rezervlerinin finansal güvenliği tehlikeye atacak düzeyde bu kadar eritilmesine siyasi direktif var mıdır? Kim vermiştir?
    Merkez Bankası’ndan çıkarılan dövizler nereye aktarılmıştır?

5. Hangi mekanizmalarla satılmıştır? Bankalar arasında mı? Döviz brokerleri aracılığı ile mi? Uluslararası banka ya da finansal kurumların oluşturduğu trading sistemleri aracılığı ile mi?

6. Satışa aracılık edenler ‘blind broker’ mıdır? Yoksa alıcı ve satıcı taraflar birbirlerini bilebilecek bir eşleşme ile mi satışlar gerçekleşmiştir?

7. Dövizlerin günlük olarak işleyişte satışına kimler karar vermiştir?

8. Hangi kurdan ne kadarlık miktarlarla satılmıştır?

9. Hangi kurdan ne kadar satılacağına kim/kimler karar vermiştir?

10. Satışla alınan TL’ler ne yapılmıştır? Hemen Merkez Bankası’na aktarılmış mıdır? Üzerinden faiz, komisyon elde edilmiş midir?

11. Satışların alıcıları bilinmekte midir? Alıcılar biliniyorsa döviz satışları sırasında satıcının aleniyeti ile işlem ilişkisi örtülenmiş midir?

12. Blok satışlar yapılmış mıdır? Yapıldıysa kimlere, ne kadar, hangi kurdan satılmıştır?

13. Uzlaşmalı, pazarlıklı satış yapılmış mıdır?

14. Yapılan satışlardan oluşan kur zararı (Hazine üzerine alınan pozisyonlar dahil) ne kadardır?

Uğur Gürses

4. Sn Tinazla buranin agir topu nami deger meshur emeklisi bir saapsa pardon parmak basip yourum yapsa dadindan yenmez gari. Ulkemizin yeni seslerinden nami deger Sark Bulbulu pardon hep dilim surtcuyo Sarayin Bulbulu nu kulak asaniniz varmi? Sesi hic de fena deyil hani. Galin sesli deyolar ama bence hic olee degil. Bosuna sarayda onu tutmuyorlar. Canlari sikilinca cagirip buzlu sek ayrani bidefada pondip yapip sarkilari asil bakalim deyip mesd olup alemi-keyf yapiyorlar mis. Duymamis olamazsiniz. Ben taa kilometlerce oteden duydum. Kalin saglicakla.

5. Merkez bankası birde faizi düşürüyor mu şeytana uyup.. yüzde 10 a falan... gelsin 20 tl o zaman...

6. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mayıs ayının ilk haftasında Türkiye'den Mısır'a bir heyete gideceğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasının devamında:

Heyetlerden sonra Mısır Dışişleri Bakanı ile bir görüşme gerçekleştireceğiz.

Öğleden sonra burası karışacak vaziyet alın

8. 1 nolu karikatür

Sayfa 842/1000 İlkİlk ... 342742792832840841842843844852892942 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •