Sayfa 235/1002 İlkİlk ... 135185225233234235236237245285335735 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 1,873 - 1,880 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

Tpj ve tpp serbest fonlari yorumlarmisiniz ? Tpp vadesi olan fon bildigim kadariyla

2.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Tpj ve tpp serbest fonlari yorumlarmisiniz ? Tpp vadesi olan fon bildigim kadariyla
    Bana pek cazip gelmediler.
    Serbest fon deyince AVC , OYS, HDH, SRY, DNO gibi birşey olmalı ki verilen komisyona değsin.

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bu işi en iyi döviz serbest fonlar yapıyorlar.
    Mesela SRY ve DNO

Ama bunlar hem serbest hem de özel fonlar.
    DNO (DENİZ PORTFÖY NECLA SERBEST (DÖVİZ) ÖZEL FON) isme bakılırsa epey özel görünüyor. Sanırım yeni bir yatırımcı istemezler. SRY fonunda da sadece 1 kişi var. DNO sun içeriğinde %87 eurobond görünüyor. Ama söylediğiniz gibi oldukça istikrarlı bir getiri sağlamış.

4.  Alıntı Originally Posted by ozdess Yazıyı Oku
    DNO (DENİZ PORTFÖY NECLA SERBEST (DÖVİZ) ÖZEL FON) isme bakılırsa epey özel görünüyor. Sanırım yeni bir yatırımcı istemezler. SRY fonunda da sadece 1 kişi var. DNO sun içeriğinde %87 eurobond görünüyor. Ama söylediğiniz gibi oldukça istikrarlı bir getiri sağlamış.
    Deniz portföyün serbest fonlarının isimleri güzel oluyor.
    Necla, Bade, Nil, Ecem, Mert, Damla, Aslan vs...

Daha cok yatirim sirketlerinde var,ayrica hesap actirmak lazim

6. IZS ve IMF nasıl sizce? TEFAS ta var alabiliyorum.

Alış alt limitleri 25bin ve 1milyon sırasıyla.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bana pek cazip gelmediler.
    Serbest fon deyince AVC , OYS, HDH, SRY, DNO gibi birşey olmalı ki verilen komisyona değsin.

7.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Trend bizim dostumuz. Piyasalarda birileri yükseliş beklerken, birileri düşüş bekler. Düşecek diyen adam da bir gün haklı çıkar ama "her tercih bir vazgeçiştir" sözünden hareketle, düşüş başlayıncaya kadar olan yükselişlerden vaz geçmiş olur. Uzun vadeli yatırımcılar için özellikle Amerikan piyasaları için herkesin bildiği, kendi görüşüm olmayan ama takip ettiğim, uygulamaya çalıştığım kritik bir kaç nokta var, onları sizlerle de paylaşmak istedim.

• Piyasalar uzun vadede yükseliş trendindedir, düşüş trendleri istisnadır.

Piyasalar türevler gibi sıfıra yaklaşmaz. Piyasaları yukarı yükseltecek hiç bir gelişme olmasa bile, enflasyonist ortam fiyatları zaman içerisinde yukarı çıkmaya zorlar. En gelişmiş ekonomiler için bile bu kural geçerlidir. Enflasyonun bir ülkede düşük olması, fiyatların düştüğünü değil, daha yavaş artığını gösterir, fiyatların düşmesi için her sene negatif enflasyona ihtiyaç vardır ki, dolayısıyla dünyada bunun örneği olan bir ülke yoktur.

• Yükseliş dönemleri uzun soluklu, düşüş dönemleri kısa soluklu ama sert olur.

Yükselişler zamana yayılmış şekilde yıllarca sürebilir. Ancak düşüşler genellikle çok sert olur ve genelde 6-24 ay sürer. Son 20-30 yılın en sert kırılımlarından 2008 krizinde düşüş trendi sadece 18 ay sürmüştür. Ondan sonra gelen düşüş trendleri en fazla 6-8 ay arası sürmüştür. Dolayısıyla en kötü 6-24 ay daha sürebilecek bir düşüşten kaçınmak için, çok daha uzun vadeli bir getiriden mahrum olmak mantıklı olmaz. En azından zarar kes noktaları belirlenerek zarar minimize edilebilir

• Ağırlıklı ortalamalar bize yön verir.

Kısa vadeli ortalamalar, uzun vadeli ortalamaların üzerindeyse yükselen trend var demektir. Bu tersine dönmedikçe, düşüşlerin hepsi düzeltme olarak görülür. Aşağıda paylaştığım SP500 grafiğinde 50 günlük ortalama olan mavi çizgi ile 100 günlük ortalama olan kırmızı çizgi birbirine yaklaşmadıkça, ya da mavi çizgi altına geçmedikçe sorun yok. Daha uzun vadeli yatırımcılar, 100-200 günlük ortalamaları da dikkate alabilirler. Alttaki çizgilere her yaklaşma uzun vadeli yatırımcılar için alım fırsatı olur.

• Kademeli alım satımlarla ortalamalar düşürülebilir

Piyasalar ya yataydır, ya yükseliş trendindedir, ya da düşüş trendindedir. Amerikan piyaları için bu uzun vadede yükseliş trendidir. Çok kısa dönemlerde 6-24 ay düşüş trendi istisnaen yaşanır. Bunun değişmesi için, Amerika'nın ve dolayısıyla doların eski gücünü kaybetmesi ve yerini başka ikame güçlerin alması gerekir. Şahsen bunun gerçekleşeceğine inanan biriyim, ama benim ömrümde görebileceğime dair şüphelerim var, dolayısıyla yatırım yapmaya devam ediyorum.

Bu piyasaya girilir mi, ne zaman girilir diye soruluyorsa eğer, uzun vadeli bir yatırımcı her zaman giriş yapabilir. Ancak akıllı uzun vadeli yatırımcı, ağırlıklı ortalamalara yaklaşıldıkça portföyündeki ağırlığı arttırırken, ortalamalardan uzaklaşıldıkça portföyündeki ağırlıkları azaltır. Piyasalarda hiç bir zaman fırsat bitmez, her zaman daha iyi alım imkanları olabilir, her zaman da daha iyi satım imkanları olabilir. Ama planlı, istikrarlı bir yatırımcı, belli bir disiplin planında alım-satım kararı vererek, uzun vadede ortalama düşünen yatırımcıdan ayrışır ve kazancını piyasa ortalamasının üstüne çıkartır.

Sn Mesut . Bu faydali yaziniz icin tesekkurler. Cok aciklayici ve bilgilendirici olmus. Bol kazanclar.

Tum forumdaslara hayirli bayramlar dilerim. Bol kazanclar.

8.  Alıntı Originally Posted by abelardousa Yazıyı Oku
    GBC nin KAP taki nisan raporundan portföy dağılımını anlayabilmek mümkün değil, son durum hakkında bilgisi olan var mı? Altın/gümüş ağırlığı devam ediyor mu?
    Altin gumus agirligi devam ediyor. Yari iletken yatirimi vardi XSD hissesi %5 civariydi gecen ay , bu ay %1 e dusurmus.

Sayfa 235/1002 İlkİlk ... 135185225233234235236237245285335735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •