Sayfa 371/1002 İlkİlk ... 271321361369370371372373381421471871 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 2,961 - 2,968 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1. Çok ilginç altın ve gümüşte düşüş devam ediyor.
    Bu durumda GBC'de, altın fonlarında, gümüş fonlarında durum baya vahim bir hal alacak.
    2023'e kadar iki kere 0,25 faiz arttırımı yapabiliriz açıklaması nelere sebep oldu.

2. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in ilk faiz artırımını 2022 yılı sonunda yapmasını beklediğini söyledi.
    Bullard açıklamaları ile 10 yıllık ABD tahvil faizi %1,512 seviyesine yükseldi

Bu açıklama ortalığı karıştırınca akşama şu açıklama geldi.

Fed/Kashkari:
    - Fed'in faiz oranı en azından 2023 yılına kadar değişmemeli
    - Enflasyon tahminlerin üzerinde ancak bunun geçici olduğu düşünülüyor
    - Enflasyon kontrolden çıkarsa ayarlama yapmamız gerekebilir
    -Varlık alımlarının azaltılması konusunda önceki senaryoya bağlı kalmak en iyi seçenek gibi duruyor
    - Enflasyon beklentilerinin kontrolden çıktığı kanaatinde değilim

FED'de kendi içinde karışık.

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in ilk faiz artırımını 2022 yılı sonunda yapmasını beklediğini söyledi.

Fed/Kashkari:
    -Varlık alımlarının azaltılması konusunda önceki senaryoya bağlı kalmak en iyi seçenek gibi duruyor

değerli bilgiler için teşekkürler üstadım. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Gece rahat uyuyabilecek için temkinli hareket edip olası fırsatları değerlendirmeye odaklanmak lazım

4. ��ï¸"2022 yılında altın 2.182 dolarların üstüne, çıkacak demiyorum, oturacaktır. Altın sadece parasal genişlemeyle beslenmez..."

@xtraderx_ @perihantantug
    ��Analizin tamamı için: https://t.co/t9eIFER9jJ

5.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    değerli bilgiler için teşekkürler üstadım. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Gece rahat uyuyabilecek için temkinli hareket edip olası fırsatları değerlendirmeye odaklanmak lazım
    Çok haklısınız
    Ama ne yapacağımızı da şaşırmış vaziyetteyiz.
    Kısa vadeli olarak bakmıyorum ama, son 6 ayda döviz dışında kazandıran hiçbir şey yok gibi.

6.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in ilk faiz artırımını 2022 yılı sonunda yapmasını beklediğini söyledi.

Fed/Kashkari:

Koskoca FED bile manipülatörlük yapıyor. Gel de bu piyasada para kazan.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Çok haklısınız
    Ama ne yapacağımızı da şaşırmış vaziyetteyiz.
    Kısa vadeli olarak bakmıyorum ama, son 6 ayda döviz dışında kazandıran hiçbir şey yok gibi.
    Aynen myfinans, mevduat faizleri %19 da devam ediyor, tüfe keza aynı şekilde, dövize yatırıma bakıldığında %19 mevduat faizi nedeniyle ciddi taşıma maaliyeti var.

Dolar kuru 8.75te, tarihi seviyelere dayandı, dolar kurunda düşüş beklentim yok ama Tl'de değerlenme olursa, dövize yüksek duyarlı, döviz ağırlığı/etkisi yüksek portföylerde de sıkıntı yaratabilir.

Bist100'e dolar bazlı baksak 2009 seviyelerinde, ama kısa vadede daha da düşük seviyelere gelse, kimse niye bu seviyelere geldi demez.

Kıymetli madenler, fed faiz artışlarından ciddi olumsuz etkilenecektir muhtemelen ama yükselen enflasyon nedeniyle korunma maksatlı, uzun vadede yönü yukarı olacağını düşünüyorum.

Her durumda, vadesi olanlar için uzun vadeli strateji kurmalı. Sabırlı, sakin, serin kanlı olabilenler ileride meyvelerini toplayacak.

Kendi adıma, döviz fonumun(Zpf) performansından memnun olmamam sebebiyle perşembe günü satış verdim. 1 yıldan fazladır 1/3 yerli hisse fonu, 1/3 döviz fonu, 1/3 kıymetli madenler şeklindeydi portföyüm. Uzun vade yatırımcısı olarak(vadem 10 yıl üzeri)bir süredir, daha anlamlı reel getiri için, hisse fonu kısmını artırmam gerektiği üzerine kafa yoruyordum.

Zpf'den haftaya gelecek kısım ile, yeni stratejim 2/3 yerli hisse fonu, 1/3 kıymetli madenler olacak gibi duruyor. Tabi daha fazla hisse senedi oranı, daha fazla risk, daha fazla oynaklık olacak. Ama döviz kurlarının tarihi seviyelerde olması, uzun vadeli düşünen biri olarak, döviz ağırlığını azaltıp hisse ağırlığını arttırmak için bir sebep sundu. Yinede bir kur şoku yaşanırsa, oynaklığı azaltma adına 1/3'lük kıymetli madenler biraz paraşüt etkisi yapar.

Aylık tasarruflar ile de portföyü desteklemeye devam. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yatırım tavsiyesi değildir.

TGE bana mısın demiyor.
    Görece çok az düştü.
    Bu fonu seviyorum.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Sayfa 371/1002 İlkİlk ... 271321361369370371372373381421471871 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •