Sayfa 373/1002 İlkİlk ... 273323363371372373374375383423473873 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 2,977 - 2,984 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Tacirlerin bir istatiksel serbest fonuvar .bu fon ppz gibi net aylık mevduatuzeri getiriyor.birde tzp diye serbest özel fon var o daha dehşet aylık yüzde 3 getirisi var.sanki ppf..ben nitelik li bir yatirimciyim acep tzp alabilir miyim.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    TZP fonu özel fon.
    Kurum kime satacağını SPK'ya bildirmiş, bunun dışındakiler alamaz.
    TCI ise Tefas'tan alınamaz.
    Ayrıca Fon Katılma payları A Grubu ve B Grubu olmak üzere iki gruba aynlmıştır. A grubu katılma payları tüm yatırımcılara, B grubu katılma payları ise sadece kollektif yatırım kuruluşları ile emeklilik yatırım fonlarına satılabilir.

Alım için müracaat Tacirlerin kendisi olacak.

2. biden'ın köpeği ölmüş. pazartesi -5 yaparız artık )

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sn hayrani,
    Öncelikle gayrimenkul işine sıcak bakmıyorum o da pandemide balon oldu. Ayrıca Türkiye'de gayrimenkul almak çok riskli. Vergiler çok yüksek olduğundan dolayı herkes gerçek fiyatın neredeyse üçte biri fiyatında rayiç bildirerek gayrimenkul alım-satımı yapıyor. Bu nedenden dolayı İleride doğacak olası satış iptal davalarında paranızın 3'te ikisini kaybetmeniz çok olası. Tüm varlığınızı biriktireceksiniz ve alavere dalavere ile birikiminizin 3'te ikisini kaybedebilirsiniz. Tercih meselesi bizim milletimiz büyük kaybetmeyi göze alabiliyor ama ben almam. Aksi halde Rayici tam gösterirseniz de devasa vergiler söz konusu. Ayrıca satıcıların büyük bir kısmı siz isteseniz de rayici tam göstermenize izin vermiyorlar. Adliye koridorları kumpas kurarak satış iptal davalarıyla evleri geri alınan vakalarla dolu. Ben Türkiye'de kendi oturduğum evi bile alım gücüm olmasına rağmen sırf bu nedenlerden dolayı almıyorum.

Diğer sorularınıza gelirsem Her şey tercih meselesi zaten ne olduğu belirsiz teksil vb küçük hisselere yatırım yapan fonların bu dönemi öngörememesinin en büyük nedeni büyük kazanmayı istemeleri. Ama her büyük kazancın büyük kaybı da yüksek olası. TEFAS ta bu dönemde iyi getiri elde eden fonlar az da olsa var isim vermem doğru olmaz.

Yatırım camiasında öğrenmemiz gereken ilk kural ASLA kaybetmemek.

2. kural: Birinci kuralı asla unutmamak

Selamlar..
    Sayin vivatrader , satisa iptal davalari nasil oluyor biraz bilgi verir misiniz ? Ilk kez duydugum icin ilginc geldi satis iptal davasini satici mi yoksa tapu mudurlugu mu aciyor ? Bir ev satin alirken genellikle cektiginiz kredi miktari kadar ev degerini gostermeniz yeterli diyorlar. Eger kredi cekmezsek belediyeden emlak beyan degerini gosterir belge uzerinden ev degerini gosteriyorlar seklinde biliyorum genellikle

4.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Dostum matematik forumu değil burası.
    Ben takmam şahsen.
    Şöyle hesaplayacağız vesaire boş işler.
    Kar zarar önemlidir.
    Sen yazmaya devam et, ben de liseden mezun oldum ama mezuniyet değil cebe giren para önemli...
    geçen serbest fonları incelerken Ata portföyün alamadığımız AVC fonunun birebir getirilerini THV fonun izlediğini farkettim haziranın başından beri birebir aynı bilginiz varmı acaba

5.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Sayin vivatrader , satisa iptal davalari nasil oluyor biraz bilgi verir misiniz ? Ilk kez duydugum icin ilginc geldi satis iptal davasini satici mi yoksa tapu mudurlugu mu aciyor ? Bir ev satin alirken genellikle cektiginiz kredi miktari kadar ev degerini gostermeniz yeterli diyorlar. Eger kredi cekmezsek belediyeden emlak beyan degerini gosterir belge uzerinden ev degerini gosteriyorlar seklinde biliyorum genellikle
    Ben açıklamaya çalışayım, o davanın hukuk dünyasındaki adı tasarrufun iptali davasıdır.Kolay açılan bir davada değildir 5 yıllık zamanaşımı süresine tabidir yani hak sahibi gerçekten haklı olsa bile zamanaşımı süresi geçmişse geçmiş olsun, istisnai durumlar olabilir ama genelde bu şekildedir.

Uygulamada daha çok miras davalarında, miras yoluyla mal intikalleri (saklı paylı mirasçıdan mal kaçırma ) ve kamu borçlusunun kamu kurumlarından mal kaçırma için muvazaalı işlemlerine (görünürdeki işlemin gerçek işlemi perdelemek için yapılan bir tür hile gibi düşünün) açılan davadır.Kamu kurumu bile bu davayı açarken mahkemeye bir ton evrak sunar, eğer evraklarla eksiklik veya geçmişe dönük işlemin usulünce hata varsa dava kabul edilmez.

6.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sn hayrani,
    Öncelikle gayrimenkul işine sıcak bakmıyorum o da pandemide balon oldu. Ayrıca Türkiye'de gayrimenkul almak çok riskli. Vergiler çok yüksek olduğundan dolayı herkes gerçek fiyatın neredeyse üçte biri fiyatında rayiç bildirerek gayrimenkul alım-satımı yapıyor. Bu nedenden dolayı İleride doğacak olası satış iptal davalarında paranızın 3'te ikisini kaybetmeniz çok olası. Tüm varlığınızı biriktireceksiniz ve alavere dalavere ile birikiminizin 3'te ikisini kaybedebilirsiniz. Tercih meselesi bizim milletimiz büyük kaybetmeyi göze alabiliyor ama ben almam. Aksi halde Rayici tam gösterirseniz de devasa vergiler söz konusu. Ayrıca satıcıların büyük bir kısmı siz isteseniz de rayici tam göstermenize izin vermiyorlar. Adliye koridorları kumpas kurarak satış iptal davalarıyla evleri geri alınan vakalarla dolu. Ben Türkiye'de kendi oturduğum evi bile alım gücüm olmasına rağmen sırf bu nedenlerden dolayı almıyorum.

Diğer sorularınıza gelirsem Her şey tercih meselesi zaten ne olduğu belirsiz teksil vb küçük hisselere yatırım yapan fonların bu dönemi öngörememesinin en büyük nedeni büyük kazanmayı istemeleri. Ama her büyük kazancın büyük kaybı da yüksek olası. TEFAS ta bu dönemde iyi getiri elde eden fonlar az da olsa var isim vermem doğru olmaz.

Yatırım camiasında öğrenmemiz gereken ilk kural ASLA kaybetmemek.

2. kural: Birinci kuralı asla unutmamak

Selamlar..
    Bu bilgi yanlış.Yazidan tam olarak ziyaı ugratılan vergi türü nedir anlaşılmıyor.Tapu harcı mi?,değer artışı kazancı mi.Eğer tapu harcı ise eksik tahakkuk eden miktar satıcıya tahakkuk ettirilir+gecikme faizi+gecikme zammı yansıtılır (bu işlemler genelde süreksiz vergi daireleri olarak adlandırılan dairelerde yapılır her vergi dairesinde yapılmaz ama burada müteselsil sorumluluk var aslında alıcıya ceza kesildiğini biliyorum ama ayrıntısını bilmiyorum.

Değer artışı kazancından bahsetmek için ise satın alınan gayrimenkulün 5 yıl dolmadan elden çıkartılması lazım, bu süre geçtiyse beyanname ver meye gerek kalmaz, kazançta olmaz,yukarıda bahsettiğim işlemler yapılır.Burada müteselsil sorumluluk doğmaz çünkü alıcı satıcının malı ne kadara aldığını bilemez.

Her iki durumda da tahakkuk ettirilen verginin zamanında ödenmesi halinde sorun yok.Zamaninda ödenmezse 6183 sayılı kanuna göre takip yapılır.Zaten 6183 sy kanunda tasarrufun iptali düzenlenmemiştir, icra iflas kanunuyla düzenlenmiştir.Kısaca kamu kurumu uygulamada en çok yapılan banka haczi uygulamasıdır, tabi bunu yapabilmesi için size 15 gün önceden ödeme emri göndermesi gerekmektedir.Yani kamu kurumu sen vergiden kaçırmışsın bana eksik bilgi vermişsin diye genel yetkili mahkemeye gidip satışı iptal ettiremez, adamların mükellefi zorlayabileceği bir sürü işlem var zaten.

Şu ortamda hangi hsyf karda olabilir ki?

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8. Dövizin bu yükselişine rağmen döviz bazlı fonlardan zarar etmek...(!)(?)

Hem paran devalüe olsun hem de yatırım yaptığın döviz bazlı fonlar TL getirisinde bile eksi yazsın...

İşte geçenlerde bu olasılıktan bahsediyordum... Anlayana...

PPF en azından teselli ikramiyesi veriyor..
    Son düzenleme : vivatrader; 21-06-2021 saat: 12:50.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Sayfa 373/1002 İlkİlk ... 273323363371372373374375383423473873 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •