Sayfa 374/1002 İlkİlk ... 274324364372373374375376384424474874 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 2,985 - 2,992 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1. Fpz (FIBA serbest )fon bir tık ileride ppf lerden tavsiye eder misiniz
    Tsekkurler
    Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son düzenleme : r.lucas; 21-06-2021 saat: 13:09.

2.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Sayin vivatrader , satisa iptal davalari nasil oluyor biraz bilgi verir misiniz ? Ilk kez duydugum icin ilginc geldi satis iptal davasini satici mi yoksa tapu mudurlugu mu aciyor ? Bir ev satin alirken genellikle cektiginiz kredi miktari kadar ev degerini gostermeniz yeterli diyorlar. Eger kredi cekmezsek belediyeden emlak beyan degerini gosterir belge uzerinden ev degerini gosteriyorlar seklinde biliyorum genellikle
    Sn Black Mirror,
    Satış iptal davasını Satıcının yakınları ya da alacaklıları(borçlu olduğu kimseler, şirketler ya da bankalar) açıyor

Yakın arkadaşım bu işlere bakan avukat olduğundan biliyorum adliye koridorları bu tarz davalardan geçilmiyor. Özellikle pandemi nedeniyle son zamanlarda hiç ummasanız bile kumpasa gelebilme riskiniz yüksek. Forumda Sn. ressam adlı yazar satış iptal olayları konusunda tecrübeli birisi, gayrimenkul topiğinde sık sık bahsediyor.

Kabaca örneklendirecek olursam; Siz 600 bin TL ye aldığınız bir evi tapuda 200 bin gösterirseniz (ki çoğu gayrimenkul alan kişi buna benzer oranlarda gösteriyor) gelecekte açılacak olan satış iptal davası olumlu sonuçlanırsa karşı taraf sizden 200 bin TL ye evinizi sizden geri alabiliyor.

Yada satın aldığınız kişi, yada şirket size "Benim gelir vergisi vermemem lazım o yüzden fiyatı düşük göstermem lazım 200 bin gösterelim" derse siz de bunu kabul ederseniz bu şirketin başkalarına borcu varsa satıcının borcu olduğu kişiler(şirketler) "satıcı mal kaçırmak için hileli satış yaptı" diyerek satış iptal davası açarlar ve sizin aldığınız gayrimenkulünüzü belirtmiş olduğunuz rakam olan 200 bin TL ye geri alabilirler. Siz de kaybettiğiniz 400 bin TL 'nin üstüne soğuk su içebilirsiniz. Maalesef bizim ülkede gayrimenkul satışları yüksek vergilerden dolayı büyük hukuki riskler barındırıyor

Ya da satın aldığınız kişi 65 yaş üstü olabilir çocuklar hukuki ehliyetsizlik nedeniyle dava açabilirler vb... Yani gayrimenkul alım satım işleri eğer rayici tam göstermezseniz büyük risk.

Tapu satış iptali aşağıdaki belirtilen durumlarda söz konusu olabiliyor.

Hukuki ehliyetsizlik,
    Mal kaçırma nedeniyle iptal ve tescil davası
    Vekaletin kötüye kullanılması nedeniyle iptal davası
    İmar uygulamaları nedeniyle tapu iptali davası ve tescil davası
    Ölünceye kadar bakım sözleşmesi iptal ve tescil davası
    Aile konutu satışı nedeniyle tapu iptali davası
    Zilyetlik ve zamanaşımı nedeniyle tapu iptali ve tescil davası

---

Tabi adliye koridorları bu tarz davalarla dolu olsa da emlakçı arkadaşlara sorarsan "Bi şey olmaaaz aaabii, raaahat oool aaabi" derler. nasıl olsa satıştan sonra sizi tanımayacaklar bile. Dikkatli olmazsanız olan sizin hayatınız boyunca yaptığınız birikimlere olur. O yüzden kimseyi dinlemeyin hukuki forumlarda bu konuyu araştırın.
    Son düzenleme : vivatrader; 21-06-2021 saat: 13:32.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Sn vivatrader geçenlerde hangi olasiliktan bahsettiniz bulamadım..Döviz bazlı fonların handikapına dair mi ? Yabancı fonlarda dahil mi buna (aft..ıpj,ara,ıjc vs ) ?
     Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Dövizin bu yükselişine rağmen döviz bazlı fonlardan zarar etmek...(!)(?)

Hem paran devalüe olsun hem de yatırım yaptığın döviz bazlı fonlar TL getirisinde bile eksi yazsın...

İşte geçenlerde bu olasılıktan bahsediyordum... Anlayana...

PPF en azından teselli ikramiyesi veriyor..
    SM-A525F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by Ferrero Yazıyı Oku
    Sn vivatrader geçenlerde hangi olasiliktan bahsettiniz bulamadım..Döviz bazlı fonların handikapına dair mi ? Yabancı fonlarda dahil mi buna (aft..ıpj,ara,ıjc vs ) ?

Sn Ferrero,
    Eğer küresel borsalarda düşüş olursa Dolar bizde yükselse bile döviz bazlı fonlar(Özellikle Yabancı hisse senetlerine yatırım yapan fonlar) bizi korumayabilir şeklinde belirtmiştim. Genelde Forumda ve diğer sosyal medya mecralarında "döviz almaktansa döviz fonu almak daha iyidir" algısının yanlış olduğunu belirten yazılar yazmıştım. 2008 den beri döviz almaktansa döviz fonu almak daha avantajlı olmuş olabilir ama bu durum gelecekte muhtemel olan küresel borsa krizi döneminde bizleri TL nin devalüe olmasından korumayabilir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5. Bir de bazı arkadaşlar özelden Hisse fon ve yatırım önerisi soruyorlar. Arkadaşlar hiçbir şekilde fon hisse vb yatırım tavsiyelerinde bulunmuyorum. Lütfen bu arkadaşlar ısrar etmezlerse sevinirim. Benim bu dalgalı dönemde yapabileceğim tek tavsiye olabildiğince risklerinizi çeşitlendirmenizdir. Yatırımcıları bu dönemde koruyacak olan tek şey olabildiğince yumurtaları farklı sepetlere koymak kumar oynamamaktır. Yatırımlarınızı tek bir fona yaparsanız ve bu fon %60 zarar ederse yeniden eski öz sermaye seviyesine çıkmak için %150 kazanç elde etmeniz gerekecektir.

ABD teknoloji endeksi'nin 2001 ve 2008 de %60'ın üzerinde değer kaybettiğini unutmamak gerekir.

Bu işte en büyük sır Risk yönetimi dir

Burgan digital üzerinden fon alım satim ,mkk bakim , saklama ucreti vs. kesilen varmı ?

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için...
    Sn Ferrero,
    Eğer küresel borsalarda düşüş olursa Dolar bizde yükselse bile döviz bazlı fonlar(Özellikle Yabancı hisse senetlerine yatırım yapan fonlar) bizi korumayabilir şeklinde belirtmiştim. Genelde Forumda ve diğer sosyal medya mecralarında "döviz almaktansa döviz fonu almak daha iyidir" algısının yanlış olduğunu belirten yazılar yazmıştım. 2008 den beri döviz almaktansa döviz fonu almak daha avantajlı olmuş olabilir ama bu durum gelecekte muhtemel olan küresel borsa krizi döneminde bizleri TL nin devalüe olmasından korumayabilir.

Dediğinize katılıyorum ancak şu an için böyle bir senaryo için erken olduğunu düşünüyorum..Yeni yeni pandemi sonrası toparlama adina bir süre daha borsalarda sert düşüş olmayacağını ve buna izin de vermeyeceklerini düşünüyorum..Ancak 2022 Mart Nisan sonrasinda olasi bir durum dediğiniz...Sepet yapılması gerektiğine ise kesinlikle katılıyorum ..
    Sn Ferrero,

Sayfa 374/1002 İlkİlk ... 274324364372373374375376384424474874 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •