Sayfa 383/1002 İlkİlk ... 283333373381382383384385393433483883 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 3,057 - 3,064 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1. Size haftasonu başıma gelen garip bir olaydan bahsedeyim. Cuma öğleden sonra bir fon satışından param döndü. Normalde parayı nkolay bono almak için aktifbanka gönderecektim ancak bu işlemi unutkanlık sebebiyle 17:30 da fark ettim. Hemen tebden eft talimayı girmeyi denedim ancak eft saatini kaçırmışım. Ben de bari haftasonu tebde günlük vadeli olan marifetli hesaba atayım diyerek hesaplar arası transfer yaptım. Para o gece günlük vadeli marifetli hesapta yattı ancak faiz vermedi. Tutar da küçük bir tutar değil. Neyse heralde onun da saatini geçirdim diye düşünerek bari tebin ppfsi TKM fonunu aldım. Bu fon 7x24 alınıp satılabiliyor bankanın kendi fonu olduğu için. Cumartesi günü tkm fonu aldım ve fonlarım arasına geçti. Ancak şöyle bir durum oldu. Fon alınmış ancak kar/zarar bölümünde 200 tl zarar gözüküyor. Nasıl olur, para piyasası fonunun eksi yazdığı nerde görülmüş? Belki sistemsel hata vardır diye düşündüm satış ekranına girdim baya bildiğin zararına satış olacak. Yani durum şöyle gelişmiş, bana fonu satarken pazartesi günü açıklayacağı fiyattan satmış. Ben bankaya geri satarken ise cuma gününün kapanış fiyatından geri alıyor. Böylece ppfden zarar ediyorsun. Bu durumla ilk defa tebde karşılaştım. Garanti bankasında benzer işlemler yapabiliyordum, yani haftasonu garantinin ppflerini alıp satarak en azından aldığım fiyata satarak zarar etmiyordum, ancak teb bilerek ya da farkında olmadan sistemsel bir hata ile haftasonu alınan ppflerden size zarar yazdırıyor. İleri tarihli size satıp, geçmiş tarih fiyatı ile sizden geri alıyor. Bilgi amaçlı paylaşıyorum, ben yaptım siz yapmayın

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    haklısın özellikle osd 10 numara. fakat ipb ve eic yükselen bant gibi grafiğe sahip hocam ya. tamam 1 aylık yataylıklar var ama en fazla 1 ay. 2.ayda ppz'yi mutlaka sollamış incele hatam varsa düzelt. borsa ve dolardaki büyük oynamalar bunları çok az sarsmış. temmuz sonuna kadar %50 ipb %50 eic için şans vermeyi düşünüyorum. verim alamazsam stopaj başlamadan osd'yi fullerim.
    Haklısınız hocam bende grafikleri inceleyerek ipb ve opb de karar kılmıştım. Borsadaki büyük düşüşler de bile 1-2 ay vadede bu iki fon kendini toplamış. Gma defansif diye aldım son 1 aylık getirisi ekside bir daha asla bu kadar yüksek portföy tutarı olan fon almam. Şimdilik beklemeye devam ediyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by hknkr Yazıyı Oku
    Size haftasonu başıma gelen garip bir olaydan bahsedeyim. Cuma öğleden sonra bir fon satışından param döndü. Normalde parayı nkolay bono almak için aktifbanka gönderecektim ancak bu işlemi unutkanlık sebebiyle 17:30 da fark ettim. Hemen tebden eft talimayı girmeyi denedim ancak eft saatini kaçırmışım. Ben de bari haftasonu tebde günlük vadeli olan marifetli hesaba atayım diyerek hesaplar arası transfer yaptım. Para o gece günlük vadeli marifetli hesapta yattı ancak faiz vermedi. Tutar da küçük bir tutar değil. Neyse heralde onun da saatini geçirdim diye düşünerek bari tebin ppfsi TKM fonunu aldım. Bu fon 7x24 alınıp satılabiliyor bankanın kendi fonu olduğu için. Cumartesi günü tkm fonu aldım ve fonlarım arasına geçti. Ancak şöyle bir durum oldu. Fon alınmış ancak kar/zarar bölümünde 200 tl zarar gözüküyor. Nasıl olur, para piyasası fonunun eksi yazdığı nerde görülmüş? Belki sistemsel hata vardır diye düşündüm satış ekranına girdim baya bildiğin zararına satış olacak. Yani durum şöyle gelişmiş, bana fonu satarken pazartesi günü açıklayacağı fiyattan satmış. Ben bankaya geri satarken ise cuma gününün kapanış fiyatından geri alıyor. Böylece ppfden zarar ediyorsun. Bu durumla ilk defa tebde karşılaştım. Garanti bankasında benzer işlemler yapabiliyordum, yani haftasonu garantinin ppflerini alıp satarak en azından aldığım fiyata satarak zarar etmiyordum, ancak teb bilerek ya da farkında olmadan sistemsel bir hata ile haftasonu alınan ppflerden size zarar yazdırıyor. İleri tarihli size satıp, geçmiş tarih fiyatı ile sizden geri alıyor. Bilgi amaçlı paylaşıyorum, ben yaptım siz yapmayın
    kardeş ppf ve kvbaf alımlarda saat 15.00'dan sonraya kalırsan işin yaş. ziraatte 15'ten 18'e kadar bankanın kasasında fon kaldıysa alabiliyorsun. 18'de fon fiyatları değiştiği için pzt fiyatından satıyor tek şansın gecelik repo almak onun da getirisi ppf nin 1/4'ü civarında. yani sende bilgisizlik var, ihmal var, dandik banka seçimi var, varoğlu var gerçi ziraat de matah birşey değil tüm bankalar aynı. yatırım hizmetleri bankalarda yerlerde sürünüyor sanki yoldan geçen tipleri işe almışlar. aracı kurumlar daha iyi gibi. yatırım finansman misal iyi gibi.

4.  Alıntı Originally Posted by hknkr Yazıyı Oku
    Size haftasonu başıma gelen garip bir olaydan bahsedeyim. Cuma öğleden sonra bir fon satışından param döndü. Normalde parayı nkolay bono almak için aktifbanka gönderecektim ancak bu işlemi unutkanlık sebebiyle 17:30 da fark ettim. Hemen tebden eft talimayı girmeyi denedim ancak eft saatini kaçırmışım. Ben de bari haftasonu tebde günlük vadeli olan marifetli hesaba atayım diyerek hesaplar arası transfer yaptım. Para o gece günlük vadeli marifetli hesapta yattı ancak faiz vermedi. Tutar da küçük bir tutar değil. Neyse heralde onun da saatini geçirdim diye düşünerek bari tebin ppfsi TKM fonunu aldım. Bu fon 7x24 alınıp satılabiliyor bankanın kendi fonu olduğu için. Cumartesi günü tkm fonu aldım ve fonlarım arasına geçti. Ancak şöyle bir durum oldu. Fon alınmış ancak kar/zarar bölümünde 200 tl zarar gözüküyor. Nasıl olur, para piyasası fonunun eksi yazdığı nerde görülmüş? Belki sistemsel hata vardır diye düşündüm satış ekranına girdim baya bildiğin zararına satış olacak. Yani durum şöyle gelişmiş, bana fonu satarken pazartesi günü açıklayacağı fiyattan satmış. Ben bankaya geri satarken ise cuma gününün kapanış fiyatından geri alıyor. Böylece ppfden zarar ediyorsun. Bu durumla ilk defa tebde karşılaştım. Garanti bankasında benzer işlemler yapabiliyordum, yani haftasonu garantinin ppflerini alıp satarak en azından aldığım fiyata satarak zarar etmiyordum, ancak teb bilerek ya da farkında olmadan sistemsel bir hata ile haftasonu alınan ppflerden size zarar yazdırıyor. İleri tarihli size satıp, geçmiş tarih fiyatı ile sizden geri alıyor. Bilgi amaçlı paylaşıyorum, ben yaptım siz yapmayın
    O uygulama birçok bankada var.
    Saat 18'den sonra alıp aynı gün saat 00.00'dan önce satarsanız da zarar edersiniz. Size satışı ertesi günkü fiyattan, geri alımı ise o günkü fiyattan yapar.
    PPF al satın tek püf noktası da budur zaten.

5.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    şöyle bakıyorum da: 6 aylık getirilerde gbg yüzde 32, kub da yüzde 27 yükselmiş. sözde yabancı fon sepeti olan gbc'miz de ufak tefek eklemeler yapsa da altın ve gümüş ağırlıklı karma fondan başka bir şey olmadığını sevenine sevmeyenine ilân edip yüzde 8'lerde kalmış. ocak ortalarından bu yana yaklaşık yüzde 30 portföyle hsyf ve altın arasında dağılım yapıp yüzde 70'lik kısmıu da ful ppf'de tuttum. aslında bu şekilde de birikimlerim eriyor biliyorum ama altın alsan ayrı dert, hsyf'ler zaten derdin genel merkezi, şimdi umutlar eylülden sonra olması umulan sonbahar ve yılbaşı rallilerine kaldı gibi. bu kadar dikkat etmemiştim ama kub, gbc'ye göre daha mantıklı gibi durmuş. yurt keşke ile başlayan her söz boştur ama yine de keşke yılbaşından itibaren kub ve gbg'ye ağırlık verseymişiz. bol kazançlar ve selamlar üstadım
    sn hayrani,
    Artık gbg ve kub'da tehlikeli hale geldi.
    FED faiz artışı falan derken yurt dışı borsalarda bir patlarsa onların da tutunacak dalı kalmaz.
    GBC ise adeta altın gümüş fonu zaten, altın ve gümüşten beklentileri hala sürüyor demekki.

6.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Gecenin en karanlık anı güneş doğmadan az öncesiymiş.

Bu kadar sessizlik normalde hayra alamet değildir ama Sermaye Piyasalarında sessizlik iyidir zannımca.
    Katılıyorum sn meesut.

Geçtiğimiz hafta portföyümdeki hsyf oranını bu yılın geri kalanı için %70'e çıkarmıştım, geri kalan %30 kıymetli madenlerde. Elime tasarruflardan nakit geçtikçe, düşen hsyf oranını takviyeye devam ediyorum. Hsyf oranım için belirlediğim dengeleme aralığı +- %5 ( 70-5=65 / 70+5=75 )
    Hsyf oranı 65 altına düşerse kıymetli madenlerden %5 satarak, bu miktarla Hsyf alarak hsyf oranımı tekrar % 70e çıkartacağım.(veya tersi durumda hsyf oranı %75 üzerine çıkarsa %5 satıp, kıymetli madenlere alım yapacağım.)

Yatırım vadem uzun olduğu için problem yok, ama portföyün kısa vadede güzel bir zarar yazabileceği ciddi ihtimaller arasında

Fon yöneticisi Haydar Acun'un dediği gibi, herkesin yiyebileceği acıbiber miktarı farklı, bunun bilincinde olunmalı.

Saygılar.

7. Arkadaslar IPI (İŞ PORTFÖY BİRİKİM HESABI KISA VADELİ BORÇLANMA ARAÇLARI FONU) hakkinda ne dusunuyorsunuz.

8. Hisse yoğun bir fon ve Bist'in son 1 aylık durumuna rağmen fonun son 1 aylık getirisi
    + %913

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=HPZ

E o zaman NNF'nin ne günahı var demezler mi? Azıcıkta NNF'yi faydalandırsaydınız ya.

Sayfa 383/1002 İlkİlk ... 283333373381382383384385393433483883 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •