Sayfa 391/1002 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491891 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 3,121 - 3,128 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    kub 2020 kasımdan 2021 nisana kadar yerinde saymış bir fon hocam. neden eic ve ipb değil de kub? isminde değişken yazması düşüşe bağışıklı olduğunu kanıtlamıyor sonuçta. ona bakarsan yükselişte değişkenlerin kar kralı olan tcd yatay piyasada çuvalladı işte.
    öncelikle tcd'nin sadece adı değişken. ısrarla yüzde 80 üzeri hisse taşıyarak aslında hisse fon olduğu halde değişken olarak devam etti. aynı çuvallamayı geçen yılki pandemi düşüşünde de yapmıştı. eic ve ipb ise yerli değişken fonlarımız. kub da döviz düşerse yerinde sayabilir ama elimde döviz bazlı bir fon olsun dersek taşınabilir. bu işler biraz da kısmet meselesi aslında. yılbaşından bu yana dolar ortalama yüzde 17 civarı yükselmesine rağmen altın, onz kaynaklı düşüşten dolayı ancak yüzde 8 civarı yükselip ppf'lerin de gerisinde kalmış. bu tür fonları yüksek getiriden ziyade döviz bazlı korunma sıtratejisi kapsamında da bir miktar tutabiliriz diye düşünüyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    kub 2020 kasımdan 2021 nisana kadar yerinde saymış bir fon hocam. neden eic ve ipb değil de kub? isminde değişken yazması düşüşe bağışıklı olduğunu kanıtlamıyor sonuçta. ona bakarsan yükselişte değişkenlerin kar kralı olan tcd yatay piyasada çuvalladı işte.
    Bence kub'a dövize oranla usdtry ile kıyaslayarak bakın. Döviz bazlı ve resmi döviz unvanlı bir fona tl getiri bakmak yanıltıcı. Taşıdığı finansal enstrümanların çoğu global.
    Birim fiyatı bile tcmb usd kuru ile hesaplanıyor. Dövizin %10 düştüğü bir yılda yerinde sayması bile %10 döviz getiri demektir. Bunu bankalar döviz tevdiata beş yılda vermez.
    Kub döviz değişken. Bahsettiğiniz diğer fonların ( eic , ipb, tcd vs.) tümü tl değişken fon. Bambaşka fonlar. Bambaşka kategoriler.
    Kub ile amaç getiri yapmak değil. Her yıl %5-10 gibi makul bir oranda usdtry getirisni geçmek. Dolar artışı kabaca ortalama tl enflasyonu kadar olursa ( ki uzun vadede yaklaşık bu kadar olacaktır) bahsettiğim bu fark yıllık reel/ yani enflasyon üstü gerçek getiri olacaktır.
    Yani dövizin %50 arttığı bir yıl bu fonun %50 artması bir şey ifade etmez ama %10 düştüğü bir yıl yerinde sayması uzun vadede muazzam getirilere yol açar.
    Ama tüm bu dediklerim benim gibi fonlara yatırım yapanlar için. Trade edenler için bambaşka doğrular olur.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    öncelikle tcd'nin sadece adı değişken. ısrarla yüzde 80 üzeri hisse taşıyarak aslında hisse fon olduğu halde değişken olarak devam etti. aynı çuvallamayı geçen yılki pandemi düşüşünde de yapmıştı. eic ve ipb ise yerli değişken fonlarımız. kub da döviz düşerse yerinde sayabilir ama elimde döviz bazlı bir fon olsun dersek taşınabilir. bu işler biraz da kısmet meselesi aslında. yılbaşından bu yana dolar ortalama yüzde 17 civarı yükselmesine rağmen altın, onz kaynaklı düşüşten dolayı ancak yüzde 8 civarı yükselip ppf'lerin de gerisinde kalmış. bu tür fonları yüksek getiriden ziyade döviz bazlı korunma sıtratejisi kapsamında da bir miktar tutabiliriz diye düşünüyorum.
    anladım. siz dövizdeki artış fırsatından faydalanma amacındasınız bense düzenli getiri görmek isteyen biriyim. her ay param artsın ama faiz kadar düşük olmasın: ) ne şiş yansın ne kebap: ))

4.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    anladım. siz dövizdeki artış fırsatından faydalanma amacındasınız bense düzenli getiri görmek isteyen biriyim. her ay param artsın ama faiz kadar düşük olmasın: ) ne şiş yansın ne kebap: ))
    hellistheothers hocam durumu yukarıda çok güzel açıklamış. yılbaşından bu yana elektrik ve doğal gaza yüzde 22 civarı zam geldiği halde yüzde 7 enflasyon gösterilip buna göre faiz verilince aslında reğel kayıp yaşıyoruz. döviz rezervleri ekside olmasına rağmen ısrarla enflasyon altı getiri olunca korunma amaçlı arayışa girip bu tür fonları alıyoruz, bol kazançlar dileğiyle

5.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    hellistheothers hocam durumu yukarıda çok güzel açıklamış. yılbaşından bu yana elektrik ve doğal gaza yüzde 22 civarı zam geldiği halde yüzde 7 enflasyon gösterilip buna göre faiz verilince aslında reğel kayıp yaşıyoruz. döviz rezervleri ekside olmasına rağmen ısrarla enflasyon altı getiri olunca korunma amaçlı arayışa girip bu tür fonları alıyoruz, bol kazançlar dileğiyle
    Enflasyonla, tl bazlı erime ile nasıl başedeceğiz bilmiyorum Hayrani hocam. Hepimize kolay gelsin. Enag'ın rakamları %35'lerde. Bazen eskilerin geleneksel konvansiyonel çözümleri, arsa ev, mev tarzı şeyler daha mı iyiydi diye düşünmüyor değilim. Nakit güçtür falan derler ama öyle bir dönemde değiliz sanırım.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6. merkez kur -0,04. vay be, üç gündür tl'miz, Amerikan dolarına karşı değer kazanıyor, ne kadar güzel

7.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    ya ben bu yönetimin naci ağbal göreve gelirken verdiği hiçbir sözü tutmayacağını bal gibi biliyordum ama akıl almaz şekilde herhalde ben hariç tüm dünya türkiyede yeni bir çağ başladığına inandı o dönem ısrarla dolarımı satmadım ciddi zarar ettim %20 düştü. balinalar ve diğer para odaklarının nasıl saf olabildiklerini gördükten sonra döviz almaya güvenemem. mazallah tutar tekrar naci ağbalı göreve getirir yine bu kez söz değiştim kötü huylarımı bırakacam der yine kanarlar. şahsen 8.70 den ben dövize girmem. umarım kazanırsınız. kişisel görüşümü soruyorsanız 8.20 ye doğru bir düzeltme bari bekleyin derim.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    ya ben bu yönetimin naci ağbal göreve gelirken verdiği hiçbir sözü tutmayacağını bal gibi biliyordum ama akıl almaz şekilde herhalde ben hariç tüm dünya türkiyede yeni bir çağ başladığına inandı o dönem ısrarla dolarımı satmadım ciddi zarar ettim %20 düştü. balinalar ve diğer para odaklarının nasıl saf olabildiklerini gördükten sonra döviz almaya güvenemem. mazallah tutar tekrar naci ağbalı göreve getirir yine bu kez söz değiştim kötü huylarımı bırakacam der yine kanarlar. şahsen 8.70 den ben dövize girmem. umarım kazanırsınız. kişisel görüşümü soruyorsanız 8.20 ye doğru bir düzeltme bari bekleyin derim.
    teşekkür ederim üstadım, minik minik ve kademeli alırım zaten. bol kazançlar dileğiyle

Sayfa 391/1002 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491891 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •