Sayfa 131/131 İlkİlk ... 3181121129130131
Arama sonucu : 1044 madde; 1,041 - 1,044 arası.

Konu: küçük yatırımcı pörtföyü

1.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    8 Nisan 2024 son durum

Acsel. 3500 lot maliyetsiz
    Afyon 10000 lot 12.83 maliyet
    Alcar. 101 lot. 180 maliyet
    Burva 1001 lot 138.39 maliyet
    Clebi. 51 lot. 880 maliyet
    Cmbeton. 51 lot. 182 maliyet
    Ekiz 3100 lot. 16 maliyet
    Lokman 3001 lot 61.53 maliyet
    Maçkolik 1001 lot 77.56 maliyet
    Ozardan 1001 lot 56.61 maliyet
    Sumas. 101 lot. 380 maliyet
    Tmpol 1001 lot 96.50 maliyet

Portföy değeri 1.967 oldu.

61500 Euro kızın öğrenim parası

Dalaman'da 1+1 daire

0.30 bitcoin ve 15 Gr altın olduk.

2019 da arabamı 40000 TL ye satıp çıktığım yolda arabayida sıfırladım bir daha böyle bir dalga yaş itibarıyla yakalayamam rahat emekli olabilirim ama çalışmaya bir 5 yıl daha devam

Allah herkesin gönlüne göre versin herkesin Ramazan Bayramı mübarek olsun
    hem şaşırdım hem senin adına sevindim hem de bana da borsada sabırlı olmanın sonucunu bir kez daha hatırlatma fayda oldu.

2. Manipülasyon,

Bir hisse senedinde manipülasyon yapılmak isteniyorsa, manipülatörler (tahtacılar) genellikle öncelikle likiditeyi artırmak için takasları toplarlar. ��

Daha sonra, genellikle sosyal medya platformlarında (Twitter, WhatsApp veya Telegram gibi) fenomenlere etkileşim için hisseyi övmeleri veya yükselen grafiklerle hissenin adını sık sık duyurarak insanların dikkatini çekmeye çalışırlar. Fenomenlere bazen kar payı bazen hisseden para ödeyerek gerçekleştirirler.

Sizlere daha iyi anlamanz için örnekle anlatayım.
    Bir hisse senedi tahtacısı tarafından başlangıçta 1 dolardan alınıp 5 dolara kadar çıkarılmış olsun.
    Ancak, fiyatın 5 dolara ulaşması, çoğu yatırımcının tepeden girmemesine sebep olur çünkü 5x yapmıştır ve değer çok artmıştır.
    İşte burada, manipülasyonun anahtarı devreye girer.

Manipülatörler (tahtacılar), hissenin fiyatını önce 4$ sonra 3$ daha sonra 2.5$ dolara düşürerek piyasanın ilgisini çekerler, Bu %50 düşüş, yatırımcıların hisseye ilgisini artırır çünkü daha düşük bir fiyattan kademeli giriş yapma fırsatı sunar.

Bir hissenin 1 dolardan 5 dolara çıkması, pek çoğumuzun "Tüh, görüyor musun? Biz almadıkça 5 katına çıktı." demesine sebep olabilir.
    Ancak, aynı hisse 5 dolardan 2.5 dolara düştüğünde, önceki 5x alımı kaçırıp pişmanlık hisseden yatırımcı (istatistiksel olarak %77 oranında) yatırımcı 2.5 dolardan alım yapmaya başlar çünkü mal %50 düşmüştür ve önceki 5 dolar seviyelerine geri geleceğini düşünürler.

Manipülatörler bu noktada hisselerini 3 dolardan satmaya başlarlar , yatırımcılar 4$ -3$ - 2.5$ içeri girerken tahtacılar ufak ufak ve anlaşılmadan ellerindeki malı satarlar ve hisse bir süre 3 dolarda kalır.
    Bu süreçte manipülatörler hisselerini çoktan satmış olur ve yatırımcılar 3 dolardan aldıkları hisselerle baş başa kalırlar.

Geçmiş olsun tüm mal üstünüze boşaltıldı. o hisse eninde sonunda gerçek degeri olan 1 doları görecektir. ve yıllarca %80 zarada bekleyeceksinizdir.

Bu deneyimi yaşayarak ve tahtacıların yanında uzun yıllar bulunarak tecrübe etmiş birisi olarak, sizlerle paylaşıyorum.
    Kimlere güveneceginize çok ama, çok dikkat edin...

Alıntıdır......

E ben bunu nasıl anlıcam? Dersen

Şirketin finansal durumu, gelir-gider tablosu, bilançosu gibi temel verilere bakmak gerekir. Büyüme potansiyeli, karlılık ve borçluluk durumu gibi faktörlerin sağlıklı olması uzun vadeli alım için sadece bunları okusanız yeterli olacaktır.
    Hisse senedinin mevcut fiyatıyla değeri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek önemlidir. Fiyat/kazanç oranı, fiyat/kitap değeri gibi göstergeler bu değerlendirmede kullanılabilir. bunları google yazsanız zaten degerler cıkıyor.
    azda olsa kendiniz araştırma yapmak zorundasınız.

Bugün 170 den 497 lot acsel satıldı
    Maçkolik satıldı 91 den 1001 lot

51 lot bryat alındı 3135 den

Şans işte osmene elim gitti vazgeçtim grafik olarak daha iyi olmasına rağmen nasip değilmiş

daha önceden belirttiğim gibi aksen'i tüpraş ile yapıkrediyi de işc ile değiştirdim ...44=asels, atatp, brisa , deva, isctr, mgros, tavhl, tuprs,... 19 afv 38 afa ...kesinlikle ytd
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 131/131 İlkİlk ... 3181121129130131

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •