Sayfa 12/88 İlkİlk ... 210111213142262 ... SonSon
Arama sonucu : 697 madde; 89 - 96 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

1. Benim gözümü korkuttu bu arz çok büyük miktar sadece yerlinin gücü yeterli gelir mi bilmiyorum. Yabancı yatırımcının bu tarz büyük işlere muhakkak girmesi gerekir. Kendi adıma katılmayacağım büyük miktar bağlayıp yüksek oran da hisse gelmesi riskini göze alamıyorum çünkü. Bugüne kadar küçük yatirimciya oransal halka arzlar da %1-%2 gibi oranlar da düştüğü için ilk bir kaç gün kimse satmayı düşünmedi ama burada %10 ve üstü hisee gelirse çoğu yatırımcının ilk gün ya da ikinci gün satış yapacağını düşünüyorum. Sonuçta %20 yi bankalar bir yılda veriyor.

2.  Alıntı Originally Posted by loyloy Yazıyı Oku
    merhaba,
    tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak,
    bu fiyat aralığı ile teklif toplamada sabit fiyata göre nasıl bir fark oluşmakta?
    sabit fiyatta gelen talep oranında payını alıyorsun. (100 kat geldiyse %1 , 50 kat talep varsa %2 gibi)
    bu fiyat aralığında bu nasıl uygulanıyor?
    kimisi 8.50 kimisi 9 dan talep edince?

şimdiden cevaplar için teşekkürler.
    Oluşacak ortalama fiyattan alırsın. Ortalama fiyatın altında bir fiyat girersen hiçbir şey alamazsın. Teork eşleşme gibi düşün.

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Blokeli bir şekilde halka arza başvuru için bankaya mı başvurdunuz?
    Süreç nasıl işliyor bu teminat olayında ?
    Akbank internet şubesinden halka arz menüsünden talepte bulunurken bir menü var teminat göstereceğin menkul varsa orda görünüyor. Örneğin fonda paran, birde hisse senetlerin(bist30) var, birini seçebiliyorsun. Ben fondaki parayı göstererek talepte bulundum. Bankayı şunun için aradım, blokeli fonun getirisi ne olacak dedim? Getiriyi alacaksınız dedi. Peki hem fondaki parayı hemde bist30 hisselerini teminat göstermek istersem dedim, menüden seçilmiyor dedim, onu biz yapıyoruz dedi. Telefonla talimat alıp onuda yapıyorlar anladığım kadarı ile.

4. Teşekkür ederim üstad.
    Parayı çekerken anladığım kadarıyla ilk yatırım hesabına bakıyor, para yoksa blokajlı üründen çekiyor
     Alıntı Originally Posted by sprite07 Yazıyı Oku
    Akbank internet şubesinden halka arz menüsünden talepte bulunurken bir menü var teminat göstereceğin menkul varsa orda görünüyor. Örneğin fonda paran, birde hisse senetlerin(bist30) var, birini seçebiliyorsun. Ben fondaki parayı göstererek talepte bulundum. Bankayı şunun için aradım, blokeli fonun getirisi ne olacak dedim? Getiriyi alacaksınız dedi. Peki hem fondaki parayı hemde bist30 hisselerini teminat göstermek istersem dedim, menüden seçilmiyor dedim, onu biz yapıyoruz dedi. Telefonla talimat alıp onuda yapıyorlar anladığım kadarı ile.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim üstad.
    Parayı çekerken anladığım kadarıyla ilk yatırım hesabına bakıyor, para yoksa blokajlı üründen çekiyor
    Aynen, örneğin ben 10 bin teminat bağlattım, hesaptada 300TL tuttum(tahmini vereceğinin biraz üstünde) fonu bozmadan hesaptaki paranın içinden aldı.

6. ziraat'te yok sanırım teminat. tavandan girmedikçe alma şansı yok sanırım. kervan'da tavandan vermişti.

7.  Alıntı Originally Posted by Fondip Yazıyı Oku
    ziraat'te yok sanırım teminat. tavandan girmedikçe alma şansı yok sanırım. kervan'da tavandan vermişti.
    Evet ziraatte neredeyse teminat yok gibi.
    2021-04-17_22-23-27.jpg

8.  Alıntı Originally Posted by Timsah Yazıyı Oku
    Önceki sayfalarda yazılanları tekrarlamaya gerek yok ancak şirketin gerçekten yüksek finansman giderleri var. Ancak şirket batık algısı bana doğru gelmedi. Finansman sorunlarına aşabilirlerse ilerde adından çokca söz ettirebilecek bir şirket. Yenilenebilir enerjiye olan devlet desteği ve şirketin satışlarının garanti alımı olması gibi olumlu yanlarda var. Halka arzın büyüklüğü nedeniyle diğer oransal dağıtımlara yaptığım talep kadar talep yapmamakla birlikte arza katılmayı düşünüyorum. Dağıtım oranı fazla olacağı düşünüldüğü için benim aksime normal taleplerinden daha fazla talepte bulunacağını söyleyen kişilerde var. Genel görünüm itibarıyla piyasa beklentisi kuşlu sitede yazanların %5-6 dağıtım olacağı yönünde. Beni bu arzda en çok rahatsız eden ise halka arz için fiyat aralığı verilmesi oldu. O kadar fiyat tespit raporları vs vs yazılıyor sonra geniş kabul edilebilecek bir aralıktan talep toplanıyor. Bu arz furyasında malını yüksekten satma çabası hissi uyandırıyor bende.
    Sayın Timsah, arza katılırsınız veya katılmazsınız takdir herkesin kendi hakkıdır. Fakat bir mali analist gözüyle bu mali tablolara ve halka arza baktığımda hiç bir iç açıcı görüntü göremiyorum.

1-Firmanın finansman giderleri satışlarından da yüksek. (Satışlar 1.340-Finansman Gideri 1.455)

2-Net İşletme Sermayesi yani kısa süreli borçlarını ödeyebilme gücü (-582)

3-Cari Oranı: 35 Yani 100 TL.lik kısa süreli borca karşılık elinde 35 TL paraya çevireceği varlığı var.

4-700 milyon TL. sermayeye karşılık 1.557 milyon TL zararı var. (1.000 Geçmiş yıl zararı, 557 milyon TL 2020 yılı zararı)

5-Özsermaye edilen zararlar nedeniyle olağan şartlarda (-). Fakat şirket maddi sabit kıymetlerini yeniden değerleme yaparak özsermayesini (+) ya geçirmiş. (6.477 Md. Duran Varlık Yeniden Değ. Artışı) Yani fiktif olarak (+) ya geçirilmiş.

6-Şirketin 700 milyon TL olan sermayesi 5 milyon TL artırılarak 705 milyon TL.na çıkarılmakta, diğer 105 milyon TL satış ise ortak paylarının satışı şeklindedir. Anlayacağınız halka arzdan elde edilen paranın çok küçük bir kısmı şirketin kasasına girecek (42,5 milyon TL-49,5 milyon TL arası bir rakam.) Ortağın cebine gidecek olan ise 892,5-1.039 milyon TL)

Şirketin kasasına girecek olan bu rakam ne kısa süreli borç ödeme gücünü artırmaya ne de finansman giderlerini azaltmaya yeterlidir. Özetle bu halka arzın şirketin derdine derman olacağı konusu konusunda hiç emin değilim.

Bir mali analist olarak şirketin mali tablolarından can alıcı olan konuları, değerlendirmelerinize yardımcı olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum. Tercih ve karar her zaman kişilerin kendisine aittir.

Sayfa 12/88 İlkİlk ... 210111213142262 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •