Sayfa 13/87 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon
Arama sonucu : 696 madde; 97 - 104 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

Alıntı Originally Posted by cemmer97 Yazıyı Oku
    Sayın Timsah, arza katılırsınız veya katılmazsınız takdir herkesin kendi hakkıdır. Fakat bir mali analist gözüyle bu mali tablolara ve halka arza baktığımda hiç bir iç açıcı görüntü göremiyorum.

1-Firmanın finansman giderleri satışlarından da yüksek. (Satışlar 1.340-Finansman Gideri 1.455)

2-Net İşletme Sermayesi yani kısa süreli borçlarını ödeyebilme gücü (-582)

3-Cari Oranı: 35 Yani 100 TL.lik kısa süreli borca karşılık elinde 35 TL paraya çevireceği varlığı var.

4-700 milyon TL. sermayeye karşılık 1.557 milyon TL zararı var. (1.000 Geçmiş yıl zararı, 557 milyon TL 2020 yılı zararı)

5-Özsermaye edilen zararlar nedeniyle olağan şartlarda (-). Fakat şirket maddi sabit kıymetlerini yeniden değerleme yaparak özsermayesini (+) ya geçirmiş. (6.477 Md. Duran Varlık Yeniden Değ. Artışı) Yani fiktif olarak (+) ya geçirilmiş.

6-Şirketin 700 milyon TL olan sermayesi 5 milyon TL artırılarak 705 milyon TL.na çıkarılmakta, diğer 105 milyon TL satış ise ortak paylarının satışı şeklindedir. Anlayacağınız halka arzdan elde edilen paranın çok küçük bir kısmı şirketin kasasına girecek (42,5 milyon TL-49,5 milyon TL arası bir rakam.) Ortağın cebine gidecek olan ise 892,5-1.039 milyon TL)

Şirketin kasasına girecek olan bu rakam ne kısa süreli borç ödeme gücünü artırmaya ne de finansman giderlerini azaltmaya yeterlidir. Özetle bu halka arzın şirketin derdine derman olacağı konusu konusunda hiç emin değilim.

Bir mali analist olarak şirketin mali tablolarından can alıcı olan konuları, değerlendirmelerinize yardımcı olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum. Tercih ve karar her zaman kişilerin kendisine aittir.
    Evet çok ciddi kur riski de barındırıyor halihazırda. Biotrend halka arzıyla ilgili de yorumlarınızı alabilirsek ...

2. Ortak satışı şeklinde olan halka arzların şirkete ne katkısı olacak. En son bu şekilde yapılan Arzum halka arzinda sonucu gördük. Bari şikete para girişi olsaydı en azından borcu kapatırdı.

diyelimki ben 9.90dan emir verdim ve aldım. 8.50 den emir veren de talep gelmeyince o fiyattan mı almış olacak... ya da hisse dan açtı bize zarar mı yazacak... cevap verecek arkadaşlara şimdidenteşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by cemmer97 Yazıyı Oku
    Sayın Timsah, arza katılırsınız veya katılmazsınız takdir herkesin kendi hakkıdır. Fakat bir mali analist gözüyle bu mali tablolara ve halka arza baktığımda hiç bir iç açıcı görüntü göremiyorum.

1-Firmanın finansman giderleri satışlarından da yüksek. (Satışlar 1.340-Finansman Gideri 1.455)

2-Net İşletme Sermayesi yani kısa süreli borçlarını ödeyebilme gücü (-582)

3-Cari Oranı: 35 Yani 100 TL.lik kısa süreli borca karşılık elinde 35 TL paraya çevireceği varlığı var.

4-700 milyon TL. sermayeye karşılık 1.557 milyon TL zararı var. (1.000 Geçmiş yıl zararı, 557 milyon TL 2020 yılı zararı)

5-Özsermaye edilen zararlar nedeniyle olağan şartlarda (-). Fakat şirket maddi sabit kıymetlerini yeniden değerleme yaparak özsermayesini (+) ya geçirmiş. (6.477 Md. Duran Varlık Yeniden Değ. Artışı) Yani fiktif olarak (+) ya geçirilmiş.

6-Şirketin 700 milyon TL olan sermayesi 5 milyon TL artırılarak 705 milyon TL.na çıkarılmakta, diğer 105 milyon TL satış ise ortak paylarının satışı şeklindedir. Anlayacağınız halka arzdan elde edilen paranın çok küçük bir kısmı şirketin kasasına girecek (42,5 milyon TL-49,5 milyon TL arası bir rakam.) Ortağın cebine gidecek olan ise 892,5-1.039 milyon TL)

Şirketin kasasına girecek olan bu rakam ne kısa süreli borç ödeme gücünü artırmaya ne de finansman giderlerini azaltmaya yeterlidir. Özetle bu halka arzın şirketin derdine derman olacağı konusu konusunda hiç emin değilim.

Bir mali analist olarak şirketin mali tablolarından can alıcı olan konuları, değerlendirmelerinize yardımcı olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum. Tercih ve karar her zaman kişilerin kendisine aittir.
    Sayın Cemmer paylaşım için teşekkür ederim. Söylediklerinizi bende gördüm mali açıdan kötü durumda oldukları tablolardan belli sizde güzel şekilde açıklamışsınız. Söylediğim gibi ben cüzzi bir miktar ile katılacağım. Buda şirkete ileride iyi olabileceğine inandığım için. Benim kafama takılan halka arz yapılırken neden sermaye arttırımı daha fazla tutulmadı ve şirket bir kısım borçlarını bu yolla ödemeyi düşünmedi? Demekki başka planları var borç ödemesi ile ilgili.

5.  Alıntı Originally Posted by REİS Yazıyı Oku
    diyelimki ben 9.90dan emir verdim ve aldım. 8.50 den emir veren de talep gelmeyince o fiyattan mı almış olacak... ya da hisse dan açtı bize zarar mı yazacak... cevap verecek arkadaşlara şimdidenteşekkür ederim.
    Hayır alışta zarar yazma söz konusu değil. Talebe göre fiyat belirlenecek. Sizin örneğinize göre hareket edersek 9.90 dan 10 adet talep ettiniz fiyat 8.50 oldu sizde 8.50 den alacaksanız. Hatta arza katılma sırasında talep ekranında farkı talebe dönüştür diye bir kutu çıkması lazım onu işaretlerseniz fiyat sizin istediğinizden aşağıda gelirse aradaki fark kadar talep ettiğiniz miktar artacak 10 değil 11-12 hisse alabileceksiniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
    Daha önceki halka ırzlarda numunelik kağıt istemiştim,hiç vermediler...
    Aydemin Bilançosu kötü olmasına rağmen,aynı sektörde ki diğer firmalara göre hisse fiyatı uygun olduğunu düşünüyorum..
    Bu nedenle,bin lot talep ettim..
    Bakalım netice ne olacak.. Haftaya belli olur..

7.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Daha önceki halka ırzlarda numunelik kağıt istemiştim,hiç vermediler...
    Aydemin Bilançosu kötü olmasına rağmen,aynı sektörde ki diğer firmalara göre hisse fiyatı uygun olduğunu düşünüyorum..
    Bu nedenle,bin lot talep ettim..
    Bakalım netice ne olacak.. Haftaya belli olur..
    profil resminize bakmaktan , yazdıklarınıza odaklanamıyorum. Resimdeki bıyıklı bir kadın mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
     Alıntı Originally Posted by sturk16 Yazıyı Oku
    profil resminize bakmaktan , yazdıklarınıza odaklanamıyorum. Resimdeki bıyıklı bir kadın mı?
    ;-))
    Sizin köydeki kadınlar ,bıyıklı mı.???
    :-))))

Sayfa 13/87 İlkİlk ... 311121314152363 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •