Sayfa 35/87 İlkİlk ... 2533343536374585 ... SonSon
Arama sonucu : 696 madde; 273 - 280 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

1. Cidden merak ediyorum. Burada feryat eden arkadaşlar kaç paralık talep ettiler kaç hisse alabildiler. Su an ki zararları kaç para. Burasi borsa arkadaşlar. Size kim garanti verdi. 3 tavan 5 tavan gidecek diye. Tmm açıldığı gün eksi yapması hoş değil. Ama göz göre göre tuzağa da düşmeyin kardeşim yaa. Aldığınızı aynı gün satmak zorundamisiniz. 70 milyon lot işlem olmuş. Ky 3 kuruş zarardan tirsip satışa geçmese. Aşağılara eline gecen kadar alış yazsa. Ayilari kucağa oturtur ama nerde o kafa. Hesap ne 3 tavan görüp satayım. Farklı bit durum oldugunda b planı diye bir şey yok. Olay bu . Ağlamak serbest ne diyim.

2. Bu nasıl kağıt? Şirketin bildiğin mali yapısı bozuk en başta. O nasıl kur farkı gideridir öyle? 4.7 milyar döviz açığı var şirketin. Borç batağında yüzüyor bu. Son dört yıldır zarar ediyor. Duran varlıklarını kısa vadeli borçla finanse ediyor. Normalde bu şirketin yanından bile geçilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Allanıp pullanacak hiç bir yanı yok. Bedava verseler almam. Şuna da eminim ki halka arza katılanların büyük çoğunluğunun finansal okuryazarlıkla alakası yok. Tablolarına açıp bakmamışlardır. Şirketin ne iş yaptığını bile bilmiyorlardır. Halka arz olanlar tavan tavan gidiyor diye oluşan algıdan dolayı simitçiler boyacılar falan buna da atladılar muhtemelen ama görünen o ki o furya bitti.

Yazdıklarım deli zırvası olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.

Alıntı Originally Posted by hissedar01 Yazıyı Oku
    Cidden merak ediyorum. Burada feryat eden arkadaşlar kaç paralık talep ettiler kaç hisse alabildiler. Su an ki zararları kaç para. Burasi borsa arkadaşlar. Size kim garanti verdi. 3 tavan 5 tavan gidecek diye. Tmm açıldığı gün eksi yapması hoş değil. Ama göz göre göre tuzağa da düşmeyin kardeşim yaa. Aldığınızı aynı gün satmak zorundamisiniz. 70 milyon lot işlem olmuş. Ky 3 kuruş zarardan tirsip satışa geçmese. Aşağılara eline gecen kadar alış yazsa. Ayilari kucağa oturtur ama nerde o kafa. Hesap ne 3 tavan görüp satayım. Farklı bit durum oldugunda b planı diye bir şey yok. Olay bu . Ağlamak serbest ne diyim.
    1 liralık da hisse alsam zarar zarar değil mi kardeşim? Milletin parasını mı küçümsüyorsunuz burada? Paramızı mı yarıştıralım şimdi?

Bizim takıldığımız husus giden 50-100 TL değil, SPK'nın onayladığı halka arz izni ve sözde bağımsız değerleme kuruluşunun değerlendirmesi ile belirlenen bir hisse değeri var. Sen de buna güvenerek "sözde iskontolu" bir hisseyi alıyorsun ve nasıl oluyorsa arz edildiği "iskontolu" değerin altına basılıyor hisse fiyatı. Bunda bir art niyet aramaz mısın?

GWIND'de sizin dediğiniz gibi sürekli alış yazsak 5,06 halka ırz fiyatının ardından her gün eksi kapattı, şimdi 4,70'lerde. Sürekli zarar yazar dururuz. Bu firmaların ederi bu değil demek ki al al nereye kadar. Zararınız büyür yarın bugün yarı fiyatına düşse ne yapacaksınız?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

4. Halka arz öncesi 3-5 kişi yazdık bilanço sıkıntılı, halka arz gelirinin şirketin kasasına girmesi gerekirdi vb. yorumları. Durup dururken şirket eksi açmadı, zaten böyle olması büyük olasılıktı. Eğer hisse artı açsa ve tavan kapatsaydı da, dediğim gerçekler değişmeyecekti.
    YTD

Not: Yine de şikayetlik bir konu olduğunu düşünmüyorum, sonuçta kendi düşen ağlamaz. Borsa ciddi bir yatırım platformu, araştırmadan soruşturmadan yatırım yapılacak bir yer hiç değil.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
     Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    kimsenin felaket tellalligi yaptigi yok. bilancolar ve sirketin mali durumu ortada. biraz analiz edin ondan sonra yazin. Siz sirketin borclarina ve son 3 yil neden ust uste zarar acikladigina ve neden diger halka arzlardan farkli olarak 4 gun mallarini satisa sunduguna ve neden oransali sectigine kafa yorun bence!!
    Arzuma girmemistim ve buna da girmeyecegim. girenlerin yolu açik şansi bol olsun.
    Aydem enerji, Maalesef daha ilk günden %7 eksi yaparak başladı. Sonuç benim açımdan hiç şaşırtıcı değil. Ancak bu nasıl oldu diye şaşıranlar olmuştur..Burada bilançoları inceleyip gerçekleri yazanları sürekli eleştirenler umarım durumu şimdi daha iyi anlamışlardır.

Ayrıca kamuya açıklanmamış bile olsa kurumsala iskontolu yani indirimli fiyattan satış yapılmışsa çok yazık yapmışlardır.
    İncelerler mi ? -hiç sanmıyorum.

SPK nın özsermayesi negatif olan zararda olan şirketlerin halka arz edilmesine nasıl onay verdiğini hala anlayamıyorum..
    Son düzenleme : cennetyolu; 29-04-2021 saat: 23:22.

Alıntı Originally Posted by karayel09 Yazıyı Oku
    Yeni arz olan hisseler doğrudan Yıldız Pazara alınarak işlem görüyorlar ve maalesef bu pazarda açığa satışlar serbest.
    Açığa satış yapan büyükler için bulunmaz bir nimet. Zamanla ederini bulur, bir ortalama edinir ancak olan küçük yatırımcıya oluyor. Zarar ziyan içinde uzun zaman beklemek zorunda kalıyor. İnsanları borsadan soğutmaktan, uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramıyor bu hisseler.
    Yıldız pazarda açığa satış serbest değil kardeş
    Sadece endex 50 hissesinde açığa satış var
    Yani bu hissede açığa satış yapılamaz

7. Kardeşim malın yüzde 80 i ky de . Forumlarda öyle bir korku havası estirildiki millet ilk seans az zararla satayim derdine düştü. Elinde 4 olan elinde 1 olana kendini bogdurdu. Olay bu dur. 10 tavan giden arzlarda kimse malını satmadi. Kağıtlar uctu. Burada 125 milyon kagit arzoldu bildiğim kadarıyla. 70 milyon işlem oldu. Hesap edin bakalım aglayan ky ne kadar mal satmış. Yapılması gereken diğer arzlar gibi malı korkmadan tutmak ve öyle cok para değil , mesela 100 tane hissesi olan ssdece 100 tane daha alım yazsa bugün bu kağıt tavan kapatirdi. Kimse 100 tane daha alacak 950 liram yok diye. Olmasa burada işi olmazdı zaten. Mesela ben dediğimi yaptım. 9 28den 150 tane daha aldım. 8.50 ye düşerse 250 daha alırım. 7.5 düşerse 250 daha alırım. Sonra kenara çekilirim sabirla beklerim. Kurumsala iskontolu satıldığı söyleniyor. 5 kat talep gelen yerde . Mesela ben 1000 istemisim ssdece180 tane vermiş üst limitten. Bunlar salakmi hazır müşteri 9.9 fiyattan mal istiyor başkasına 8 den versin. Iskontolu vermiş olsa bile enfazla yuzde 10 yapmıştır. Yani her kim bu kağıdı 9 lira altına satiyorsa iskontolu bile almış olsa zararina satiyordur. Bunu yapan ya salaktir. Yada korkutma amaçlı tezgah kuruyordur. Bu tezgaha çok kişi düşerse adam kazanır. Yok düşmezse adam kaybeder. Oyun net ortada. Burada durum şirketin bilançosu kari zararı ile ilgili degildir. Hiçkimse halka arzdan 10 liraya malı 9 a 8 e satmak için almaz. Keriz silkeleme deyimini google a yazıp öğrensin herkes

8. Birde arkadaş haydi yarı fiyatına düşse demiş. Doğru düşebilir. Ama bu olursa suçlusu elinde 20 olan degil elinde 80 olupta hepi topu 250 lira kurtarmak için ucuza mal veren ky dir. Kimse suçu baska yerde aramasın. Dedigim gibi ky malina sahip çıksa bu kagitta 15 e kadar tavan giderdi. Ben bunu hilir bunu söylerim. Elimde 4 5 bin liralik kağıt var. Sifira inse kaybim 5 bin lira. Aglayipda gözden olacak bi para degil.eminimki burda yazanlarin büyük bölümünde ancak bu kadar mal vardir

Sayfa 35/87 İlkİlk ... 2533343536374585 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •