Sayfa 4/87 İlkİlk ... 234561454 ... SonSon
Arama sonucu : 696 madde; 25 - 32 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

1. izahnamenin 36. sayfasında açıkça yazmış adamlar 2018 yılı 1.515.664.000 zarar, 2019 yılı 575.399.000 zarar, 2020 yılı 557.431.000 zarar. üç yıl üst üste zarar etmiş. benim de bildiğim zarar eden firmalar arz edilemiyordu ama demek ki esneklik gelmiş.

borç kısmına gelince 6.5 milyar borcu var. 705 milyon sermayesi var şirketin. şirket arzda lot başı maksimum 9.9 lira belirledi. en yüksek fiyat olan 9.9 dan değerlendirsek dahi şirketin toplam değeri 6.979.500.000 tl. yani şirketin toplam borcu neredeyse toplam değeri kadar.

kur riskine gelince de ciddi sorun var. 31 aralık 2020 itibariyle şirketin 671.5 milyon dolar borcu var. kurdaki bir zıplama bilançoyu yine mahveder. arzdan gelen parayı komple borç ödemeye ayırsalar bile 150 milyon dolar öderler. yinede 500 milyon doların üzerinde borç kalıyor.

SM-A705FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. 3 yıldır üst üste zarar eden ve üstüne daha 671,5 milyon dolarda borcu olan bir şirket gerçekten nasıl halka arz için onay alabiliyor ilginç. Şirketin kasasına sadece sermaye artırım yoluyla arz edilen 5 milyon lotun karşılığı para girecek (İzahname sayfa 267) borçlar aynen olduğu gibi duracak. Peki katılacak mıyım evet katılırım ama gidip yüklü emir girmem ve tavanı bozduğu gün satıp bir daha da şirket düzlüğe çıkmadan yüzüne bakmam. Payların %20 si yurtdışı kurumsala ayrılmış yabancıların zarar eden borçlu bir şirkete talepte bulunacaklarını hiç sanmıyorum.

3. beneksol, güzel yazmışsınız ama arz parasının tamamini borca ayırsa kısmı yanlış olmuş, bu halka arzdan şirket kasasına en fazla 50 milyon TL girecek, geri kalan para patrona gidecek ( patron bereket enerji galiba ) ikisi ayrı tüzel kişiliktir
     Alıntı Originally Posted by beneksol Yazıyı Oku
    izahnamenin 36. sayfasında açıkça yazmış adamlar 2018 yılı 1.515.664.000 zarar, 2019 yılı 575.399.000 zarar, 2020 yılı 557.431.000 zarar. üç yıl üst üste zarar etmiş. benim de bildiğim zarar eden firmalar arz edilemiyordu ama demek ki esneklik gelmiş.

borç kısmına gelince 6.5 milyar borcu var. 705 milyon sermayesi var şirketin. şirket arzda lot başı maksimum 9.9 lira belirledi. en yüksek fiyat olan 9.9 dan değerlendirsek dahi şirketin toplam değeri 6.979.500.000 tl. yani şirketin toplam borcu neredeyse toplam değeri kadar.

kur riskine gelince de ciddi sorun var. 31 aralık 2020 itibariyle şirketin 671.5 milyon dolar borcu var. kurdaki bir zıplama bilançoyu yine mahveder. arzdan gelen parayı komple borç ödemeye ayırsalar bile 150 milyon dolar öderler. yinede 500 milyon doların üzerinde borç kalıyor.

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by sawkolik Yazıyı Oku
    Portföyünüzde BİST30'da işlem gören hisseleriniz var ise onları teminat göstererek toplam miktarının %90'ı kadarıyla arza talep yapabilirsiniz.

Örneğin talep ettiğiniz gün 100 bin TL'lik bir BİST30 hissenizi teminat gösterip bloke ettirerek, 90 bin TL'lik arz talebi oluşturabilirsiniz.

Dağıtımdan sonra size düşen hisse miktarı kadar nakdi hesabınızda bulundurursanız, hisselerinizdeki blokaj tamamen kalkar. Hesabınızda nakit yoksa teminat gösterdiğiniz hisseden gerektiği kadarı piyasa fiyatından satılır ve kalan kısmı üzerindeki blokaj kaldırılır.

Bunu yapabilmek için kullandığınız uygulamada ilgili menü yoksa çalıştığınız aracı kurumla görüşmeniz gerekecektir.
    Bunu uygulamak için öncelikle aracı kurumunuza teminatlı kredi limiti tanımlatmanız lazım. Teminat gösterdiniz, bunun bir kısmı kadar hisse geldi, bu tutar için nakit veya t+2 de nakit olacak varlık gerekir. Yoksa kredi kullanmış gibi olursunuz. Dediğim tutarı takas gününde hazır ettiyseniz faiz ödemezsiniz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. bist30 hisselerde nasıl oluyor bilmiyorum ama vadesiz döviz hesabınızı yatırım hesabınıza tanımlayarak kullanabilirsiniz atıyorum 100bin tl karşı gelen döviziniz varsa 90bin tl ye kadar işlem hakkı veriyor.
    vadesiz tl hesabınızda da 1-2 bin tl tutup
    öncelikle tl hesabımın kullanılmasını istiyorum derseniz, zaten %1 civarı geldiğinden arz bittiğinde tl hesabınızdan çekim yapıyor sonra döviziniz bozulmadan blokesi kalkıyor. bu söylediğim garanti bankası için diğerleri de benzerdir.
    tavsiye değildir.
    iyi araştırın yanlış bir şey yapar zarar ederseniz beni bağlamaz, para işinde her zaman araştırın.

6. yok biliyorum ortak satışı var. ben ekstrem bir yol bulup bu parayı komple borca yönlendirseler bile manasında dedim.
     Alıntı Originally Posted by borsa1453 Yazıyı Oku
    beneksol, güzel yazmışsınız ama arz parasının tamamini borca ayırsa kısmı yanlış olmuş, bu halka arzdan şirket kasasına en fazla 50 milyon TL girecek, geri kalan para patrona gidecek ( patron bereket enerji galiba ) ikisi ayrı tüzel kişiliktir

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    bu sirketin bu kadar borcu var. yani halka arzlarin geldigi noktaya bakarmisiniz ?

yahu bu borcun cevrilebilme imkani varmi arkadas diye soran oldumu ? spk denen kendine faydasi olmayan kurulus tarafindan !

neyse arkadas , bazi arkadaslar begenmeyen girmesin moduna girecek elestriye full kapali oldugumuz icin.

bu arza katilmayacagim.

yatırım tavsiyesi değildir
    Üstelik önceki arzlarda hatta beğenmediğimiz ARZUMDA bile olan 30 günlük fiyat garantisi AYDEM de yok! Bu kadar borca batık şirketten de bunu beklemek tuhaf olurdu zaten.Bu arza bende katılmayacağım.Başka şirket mi yok..Önümüzdeki arzlara bakacağım artık .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    Aydem enerjinin 3 yıl üst üste zarar ettiği halde nasıl halka arzı oluyor ile ilgili isteyen SPK ya e-devlet üzerinden soru sorulabilir..
    ha bunu e-devletten kim yapabilir ?kim cesaret edip yazar.. sanırım hiç kimse..
    ben başka arzlarda ortak satısı ve kasaya para girmemesi hususlarında yazmıştım ama benim gibi yazan, zorlayan, sorgulayan pek olmadığı için belki de bir sonuç olmadı..bilemiyorum. bu konuda yani zaradaki şirketin halka arzında belki de kurallar değişmiştir..

Sayfa 4/87 İlkİlk ... 234561454 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •