Sayfa 43/87 İlkİlk ... 33414243444553 ... SonSon
Arama sonucu : 696 madde; 337 - 344 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

1. Hocam 3 tavan yapsa arz fiyatına gelir belki. Kansız bunlar
     Alıntı Originally Posted by omegaf Yazıyı Oku
    Birisi yanlış bir tuşa mı bastı acaba?
    Anlık olarak 2 defa tavan oldu sabah sabah.
    M2003J15SC cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Halka arzdan aldığım 75 lot aydem hissesi mi sabah itibari ile satmış bulunuyorum. Daha fazla beklemenin anlam ve manası yok. Zararın neresinden dönersem kardır dedim.
    Bundan sonra hiç bir halka arza yaklaşmam kendini ispatlamış senelerin firmaları varken böyle maceraya gerek yok.
    Girişimciyi kurtaracağız diye küçük hesaplar ile KY yi küstürüyorlar. Bundan sonra yapılan arzları da gördük.
    Bu benim şahsi düşüncem yatırım tavsiyesi değildir. Herkes kendi hesabını kendi yapsın.

3. Ückağıtçı düzenbazlar...

Asıl çete burada, başka yerde aramayın...

Halka ırz çetesi...

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

4. Bu ve bunu gibi hisseler de gerekli iş ve işlemleri düzgün yapmayan SPK tek sorumludur. Bu fiyatlardan 9.90 1 krş. bile yükselmeden buralara 7.60 lara gelmesi normal değil.. Almasaydın kardeşim demek işin kolay kaçamak yolu ziraat nasıl yaptı en azından zarar yazmıyo (tabi onu da kulvarı farklı)
    Velhasıl kelam bist de düzgün bi şirket kalamadı
    Ancak uzun vadeciler kalsın.. En sağlamı bu zaten

M2003J15SC cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Maliyeti düşüreyim diye düştükçe aldım. Derken 28 mayıs'ta kap'taki haberi gördüm. Meğersem sağolsun 30 günlük alım desteği garantisi sayesinde dimdik ayakta duruyormuş halka arzından aldığım hissem.

Artık uzaktan takip edeceğim.

Zaten epias verilerine göre hidroelektrik kaleminde nisan/2021 verileri de 2020'ye göre düşük geldi. Barajlardaki su seviyelerinden kaynaklı olsa gerek. ytd tabi ki. Bunu niye açıklamazlar ki sunum dosyalarında?

Bakmasını bilen görsün bize ne modundalar sanki. Neyse öğrenmiş oldum şahsen. ytd tabi ki.

6. Halka arz furyası bitmiştir kolay kolay ky çekemezler... En azından rekorlar geride kaldı...

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by cemmer97 Yazıyı Oku
    Sayın Timsah, arza katılırsınız veya katılmazsınız takdir herkesin kendi hakkıdır. Fakat bir mali analist gözüyle bu mali tablolara ve halka arza baktığımda hiç bir iç açıcı görüntü göremiyorum.

1-Firmanın finansman giderleri satışlarından da yüksek. (Satışlar 1.340-Finansman Gideri 1.455)

2-Net İşletme Sermayesi yani kısa süreli borçlarını ödeyebilme gücü (-582)

3-Cari Oranı: 35 Yani 100 TL.lik kısa süreli borca karşılık elinde 35 TL paraya çevireceği varlığı var.

4-700 milyon TL. sermayeye karşılık 1.557 milyon TL zararı var. (1.000 Geçmiş yıl zararı, 557 milyon TL 2020 yılı zararı)

5-Özsermaye edilen zararlar nedeniyle olağan şartlarda (-). Fakat şirket maddi sabit kıymetlerini yeniden değerleme yaparak özsermayesini (+) ya geçirmiş. (6.477 Md. Duran Varlık Yeniden Değ. Artışı) Yani fiktif olarak (+) ya geçirilmiş.

6-Şirketin 700 milyon TL olan sermayesi 5 milyon TL artırılarak 705 milyon TL.na çıkarılmakta, diğer 105 milyon TL satış ise ortak paylarının satışı şeklindedir. Anlayacağınız halka arzdan elde edilen paranın çok küçük bir kısmı şirketin kasasına girecek (42,5 milyon TL-49,5 milyon TL arası bir rakam.) Ortağın cebine gidecek olan ise 892,5-1.039 milyon TL)

Şirketin kasasına girecek olan bu rakam ne kısa süreli borç ödeme gücünü artırmaya ne de finansman giderlerini azaltmaya yeterlidir. Özetle bu halka arzın şirketin derdine derman olacağı konusu konusunda hiç emin değilim.

Bir mali analist olarak şirketin mali tablolarından can alıcı olan konuları, değerlendirmelerinize yardımcı olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaşıyorum. Tercih ve karar her zaman kişilerin kendisine aittir.
    Halka arzdan önce şirketle ilgili yazdıklarım yukarıda yer alıyor. Benden önce ve sonra da bir çok arkadaş şirketin mali yapısı ile ilgili çok ciddi uyarılarda bulunmuş. SPK'nın halka arza izin vermesi son derece yanlış. Fakat bu sayfada az çok işi bilen kişilerin yaptığı 15 sayfayı tutan uyarılara rağmen arza katılanların feryat etmeye hakları yok. Kendi düşen ağlamaz.

8. Halka arzına ben de katıldım. Bireysel %95,5 oranında dağıtıldığını görünce, ilk gün açılışta direkt zarar kes yaptım.
    Zaten finansal veriler göz önüne almayıp halka arz furyasına oynamıştım.

130.000.000 adet arz edilmiş.
    18.679.595 adet geri alım yapılmış.

Halka arzdan gelen para şirkete gitseydi düzlüğe çıkma ihtimali vardı.
    Enerji tarafına hakim değilim fakat şu adan yüzeysel olarak görünen bedelli sermaye artışı ya da varlık satışı olmadan finansal olarak düzlüğe çıkması zor görünüyor.

Her kağıtta olduğu gibi piyasadan toplanırsa yukarıya doğru güzel hareketler yapabilirler fakat bunu götürmek için küçük tahtaları götürmeye benzemez. Benzer kağıtlar uzun yıllar bekletti.

Umarım zararınızı kısa sürede çıkarırsınız.

Sayfa 43/87 İlkİlk ... 33414243444553 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •