Sayfa 91/124 İlkİlk ... 41818990919293101 ... SonSon
Arama sonucu : 987 madde; 721 - 728 arası.

Konu: GWIND - Galata Wind Enerji A.Ş.

Güncel verileri paylaşan arkadaşlara teşekkürler.
    Momentum her açıdan üst seviyede, yani rüzgar arkamızdan esiyor.
    Bu hissenin takas dağılımında kurumsal yatırımcılar değil de lokal oyuncular hakim olsaydı bu günler grafik ve fiyat seviyeleri açısından sıradışı günler olabilirdi.
    Döviz ve emtia Piyasalardaki gelişmeler, resesyon korkusuna rağmen ne kadar üretirsen üretimin tamamının dahi satış endişesi olmayan bir sektör ve karlılığın sürdürebililir olması, eylül sonu itibariyle epdk nın fiyat sınırlaması süresinin bitmesi, temiz ve popüler yeşil enerji alanında olması, net nakit veya borçlulukta trendin bu kadar lehine olması, tüm bu pozitif gelişmeler varken bir de temmuz ayında sürpriz üretim rekorları kırınca tabiri caizse ballı kaymak oluyor.

Ne ilginçtir ki, 2 . Çeyrek kar beklentileri konuşulması gereken bir dönemdeyken, basamak atlayıp 3. Çeyreğe odaklanıyoruz, yıllık kar beklentilerimizi doğal olarak sürekli yukarı yönlü revize ediyoruz, çünkü her şey çok iyi gidiyor, nazar olmasın.

elektrik üretim sektöründe olup ta 3. Çeyrek itibariyle net nakit pızisyonu pozitife geçecek olan çok özel bir şirket. Yani banka borçları bitiyor ve pozitif net nakite geçiyor, bu sektörde alışılmadık güçlü bir mali yapı. Oluşan netnakitler artık ya temettü olarak bizlere dağıtılacak ya da kapasite artırımında kullanılacak. Hikaye ve beklentiler zenginleşiyor sanki.
    Bugünlerde tek eksik kapasite artış karar ve izinleri veya kapasite büyümesi için herhangi bir gelişme, gözümüz her an kap ta.
    Acaba taşpınar kapasite artırımı inşaat ve kurulumu fiilen başladığına veya diğer santrallerde yeni kapasite artırım izni alındığına ya da yeni bir proje satın alma görüşmeleri başlandığına dair bir KAP. Ne güzel bir hayal veya rüya. Müthiş bir tamamlayıcı veya accelere edici olurdu. Kabuğunu kırması için güzel destekleyici başlıklar bunlar.
    Bu arada bu şirket halka arz edildiği 15 ay önce 350 mln usd market cap vardı. Bugünkü fiyatla bile hala 279 mln usd. Halka arz fiyatının dolar bazına tekabül eden TL fiyatı bile bugünkü seviyenin %25 üzeri seviyeler.
    Pozisyon alıp sabırla seyirci olmak en güzel seçenek gibi.
    Kendi bakış açım olup , yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : abcd; 18-07-2022 saat: 23:22.

2.  Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    https://ritm.enerji.gov.tr/root/index.php adresinden önümüzdeki 3 günün rüzgar tahminini öğrenebiliyoruz.

Buna göre bugün Türkiye'de bir rekor gelebilir. Gelmese de çok yaklaşılacaktır, günlük RES üretimi 200.000 MWH değerini geçecektir. Bu tüm RES santralleri için yaklaşık %75 kapasite kullanımı anlamına geliyor...

Yarın ve öbür gün için de yaklaşık olarak benzer rakamlar gelecek inşallah.

%75 kapasite kullanım ile GWIND günlük üretimi 4 GWh civarı olup bu rakam günlük yaklaşık 5,5-6 milyon TL civarında bir ciro anlamına gelmektedir.

#GWIND
    #MAŞALLAH
    #ESRÜZGARES

Yatırım Tavsiyesi Değildir...
    Dün Türkiye'de rüzgar enerjisinden üretilen toplam enerji miktarı Toplam 204.103,54 MWh oldu. Ülkemizde üretilen enerji içerisindeki payı ise %21 oranında gerçekleşti. Bu oran kaynak bazında en yüksek oran oldu.

Doğalgaz %17,
    İthal Kömür %19,
    Barajlı %14 ve Akarsu %5 olmak üzere HESler %19,
    güneş %6,
    yerli kömür %12,
    biyokütle ve jeotermal %2şer...

GWIND santralleri üretimleri ise şöyle gerçekleşti:
    Şah RES 1764,63 MWh (%70 kapasite kullanım)
    Mersin RES 1380,8 MWh (%97 kapasite kullanım)
    Taşpınar RES 1398,58 MWh (%98 kapasite kullanım)

#MAŞALLAH

3. Maaşallah, Maaşallah.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Sayın abdc, Şirketle mailleşmemde hem yurtiçi hem de yurtdışı için yatırım arayışlarımız devam etmektedir yanıtını aldım. Diğer RESler orman arazisi üzerinde bulunduğundan Taşpınar RES gibi ek bir kaynak ile hibrit projelendirme yapamıyoruz dendi. Kapasite artışı olacaksa da Taşpınardaki şekilde olmayacaktır. Özellikle 2025te kapasitenin 500e çıkarılması ile ilgili vizyonda bir değişiklik olup olmadığı soruma düşüncemizde bir değişiklik yoktur yanıtı geldi.

Seviyorum bu şirketi.

5. 19.07.2022 res üretim verileri
    Şah 2177
    Mersin 1353
    Taşpınar 1354

6.  Alıntı Originally Posted by clastobar Yazıyı Oku
    19.07.2022 res üretim verileri
    Şah 2177
    Mersin 1353
    Taşpınar 1354
    Müthiş, müthiş 3Ç maşallah.

7. Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü için marjlar önemli (Brüt Kar Marjı, Favök Marjı, Net Kar Marjı).

Bir şirketin yüksek marj değerleriyle iş yapması kolay bir şey değildir. Şirket bu marjları sürdürübilirse, kendisine önemli bir hendek yaratmış demektir.

Gwind'de bu marjların yüksek olması şirketin beğendiğim özelliklerinden. Aşağıda Brüt Kar Marjı, Favök Marjı, Net Kar Marjı için son 5 çeyrek ortalama ve son çeyrek değerlerini görebilirsiniz.

Brüt Kar Marjı
    Son 5 Çeyrek Ortalaması:73,6
    Son Çeyrek değeri: 85,22

Favök Marjı
    Son 5 Çeyrek Ortalaması:79,73
    Son Çeyrek değeri: 88,53

Net Kar Marjı
    Son 5 Çeyrek Ortalaması:33,55
    Son Çeyrek değeri: 62,81

Bu marjlar başlı başına yatırım kararı için yeterli değil tabi ki lakin önemli bir gösterge olduğunu düşünüyorum.

Bakalım gelecek çeyrekler nasıl olacak.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Düzeltmesini yapsın, 8,60tan aşağı sarkmadan 2Ç bilançosunu karşılayalım da 3Ç ile ilgili çok şey var konuşulacak.

Sayfa 91/124 İlkİlk ... 41818990919293101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •