Sayfa 2/95 İlkİlk 12341252 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 9 - 16 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1. Mevcut konjonktür borsada yatırım yapmaya uygun gözükmüyor. Yüksek faizler, yüksek enflasyon, yüksek işsizlik, stabilize olamayan döviz kurları, bilançoları kötüye giden şirketlerin sayısında büyük artış gibi nedenler yüzünden borsa an itibariyle cazip gözükmüyor.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. 2020 yılında BİST'te çok anormal bir gelişmeye şahit olduk. Temel rasyoları hiç de iyi durumda olmayan, gelecek vadetmeyen, doğru dürüst kâr bile elde etmeyen hisseleri müthiş prim yaptı. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek seviyelere çıktılar. Defter değerinin 10-20 katından, 50-100 F/K'lardan işlem görür hale geldiler. Normal şartlarda asla karşılaşılmaması gereken bir gelişmeydi bu. Bunun nedenleri; bu kağıtların çok sığ olması, belirli çevrelerce tedavülde zaten kısıtlı olan lotların bir kaç elde toplanıp bu hisselerin pompalanmasına zemin hazırlanması, pandemi yüzünden canı sıkılan ve kumar ihtiyacını karşılayacak yeni mecralar arayan bir kaç yüz bin kişilik bir zümrenin bu tür hisselerde macera araması vs gibi nedenlerdir. Tabii ki bu durum kalıcı olamaz.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Öte yandan canavar gibi kâr elde eden, ülkenin ekonomisinin omurgasını oluşturan büyük bankalar defter değerlerine göre müthiş iskonto ile işlem görüyorlar. İşte bu da büyük bir anomalidir.

4. Örneğin 2021 sonu itibariyle 85 milyar TL'lik bir konsolide defter değerine sahip olacak olan İSCTR nasıl oluyor da 22 milyar TL'lik bir piyasa değerine sahip olabiliyor? Sene sonu itibariyle DD'ye oranla %75'e yakın bir iskontoyla işlem görüyor İSCTR, hem de 3 F/K ile. Dandik şirketlerin hisselerinin roketlemesi kadar anormal bir durumdur bu.

5. Bir borsa yatırımcısı temelde sadece şu 2 aksiyondan birini seçmek zorundadır: Mantıklılık (rasyonalite) veya da mantıksızlık (irrasyonalite). BİST gibi 3. sınıf borsalarda para kazandıran hemen her zaman mantıksızlık aksiyonudur.

6. Bir borsacı eğer eğitimliyse, zeka seviyesi de en az ortalama seviyede ise yatırım yaparken mantıklı davranma ihtiyacını hisseder. Gelgelelim BİST'te mantık pek işlemez. Siz temel rasyolara bakarak örneğin yıllık net kâr, özkaynaklar (defter değeri), F/K oranı, kârlılığın gidişatı, pazar payının trendi, PEG rasyosu, bilanço analizi gibi kaynaklarla hareket ederek yatırım yapma kararı veriyorsanız BİST'te bu ters teper. Bir batılı gibi düşünmek size para kaybettirir.

7. Daha önce pek çok kez dediğim gibi borsanın ana motoru %80'lik pay ile psikolojidir, geri kalan %20 ise temel analiz ile teknik analiz oluyor. Adına Psikoloji dediğimiz ana motorun silindirleri ise korku ve açgözlülüktür. Temel ve teknik analiz yerine işte bunlara konsantre olmak gerekir.

8. Hisse alım satımlarında BİST gibi bir borsada temel analiz mi yoksa teknik analiz mi önde gelir? Bana göre her zaman teknik analiz önde gelir çünkü psikolojiyi teknik analizde takip edebilirsiniz. Temel analiz son derece önemli olsa bile mevzu borsa olunca hele hele BİST olunca önemi filan pek kalmıyor.

Sayfa 2/95 İlkİlk 12341252 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •