Sayfa 69/95 İlkİlk ... 1959676869707179 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 545 - 552 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Sn Trendhound hocam, yazılarınızı keyifle okuyoruz.
    Sizin anlatmış olduğunuz formülü uygulayınca Arena, arclk, vstl gibi hisseler ucuz çıkıyor.
    Naten ve esen hisseleri de efk,sı net karından ciddi derecede düşük. Bu iki hissede ucuz olarak gözüküyor.
    Bu 5 hisse ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizde bir inceler misiniz?
    Bu formül gerçekten de çok faydalıdır ancak BİST ortamında yaygın olarak kullanılmaz zira buradaki katılımcı profili çok farklı. Katılımcı profilinden kastım hisse performanslarına doğrudan etki eden dinamik faktörlerdir. Gelişmiş ülke borsaları bu formül için çok daha uygundur. Şunu unutmayalım: Bu formülün bünyesindeki rakamlar özellikle de C sabiti subjektiftir ve kişiden kişiye pekala değişebilir. Burada tecrübe, bilgi ve beklenti rol oynuyor. Bunlar farklı olduğu sürece formülün uygulanması da farklılık arz edecektir.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2. Yukarıda pit ve Kızıldağ'ın yorumları doğrudur. Formülün kullanıcısı bu detayı dikkate almak zorundadır. Öte yandan ben düz hesap yaparak C sabitini yani PD/DD ile F/K'nın çarpımını 9 olarak varsaydım. Şu anki konjonktürde yani mevcut makro şartlar altında gelişmiş ülkelerde bu C sabiti 30'dur. Risksiz yatırım enstrümanı olan devlet tahvillerinin gelişmiş ülkelerde yılda %0 ila %2 arasında brüt bir getirisi var. Bu da asgari 50 F/K demektir. Temettü verimi de zaten yıllık %2.5 civarında ki bu da 40 F/K'ya eşdeğerdir. O zaman C sabitinin borsa ile alakalı F/K çarpanını gelişmiş ülkelerde 20 olarak baz almalıyız. Mevcut sıfıra yakın risksiz getiri ortamında riskli bir yatırım aracı olan borsadaki hisse senetleri için 20 F/K dan küçük rasyolara sahip olanlar alım için uygundur anlamına gelir bu. 1.5 F/K sınırı hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için makuldür. O zaman gelişmiş ülkeler için C sabiti 1.5x20=30 oluyor. Ben buna düz hesabımda %70 ıskonto uyguluyorum ve BİST için C sabitini yuvarlak hesap 9 olarak baz alıyorum (1.5x6=9). İşte bu C sabiti tecrübe, bilgi ve beklentiler kapsamında belirlenecektir.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

3. C sabiti haricindeki diğer 2 çarpana gelince, bunlar cari yani son 12 aylık bilanço bazında olabileceği gibi proforma (geçmiş ile orantılı olarak geleceğe doğru lineer değişim içeren tahmin) bazında olabilir, ayrıca prospektif de olabilir yani önümüzdeki 12 aya ait tahmini veriler. Alın size 3 ayrı bakış açısı. Mesela GARAN'a dönersek: Cari durumu baz alırsak son 12 aylık net kâr 8.5 milyar tl dir. Proforma bazında ise son 6 aylık net kâr 5.5 milyar tl olduğuna göre önümüzdeki 6 aylık net kâr da 5.5 milyar tl olacak demektir, böylece 2021 yılı toplam net kâr 11 milyar tl olacak (bunun 6 ayı son 6 ay, diğer 6 ayı ise önümüzdeki 6 ay oluyor). Prospektifi baz alırsak; son yıla göre %20 lik bir yıllık net kâr artışı yaşandığına göre 2022 yılı için toplam net kâr 11x1.2=13.2 milyar tl olacaktır. İşte size 3 ayrı bakış açısı; cari, proforma ve prospektif. Artık hangisi size uyarsa onu uygulayacaksınız. Subjektiften kastım işte budur.
    Son düzenleme : TRENDHOUND; 02-09-2021 saat: 01:57.

4. Sonuç itibariyle ben proformayı baz alıyorum yani son 6 aylık net kârı önümüzdeki 6 aya lineer şekilde uygulayıp o şekilde çıkan rakamları baz alıyorum. GARAN durumunda yıllık net kâr benim hesabımda 11 milyar tl olacaktır, hisse başına düşen net kâr da 11 : 4.2 = 2.62 tl olacak. GARAN'ın 2021 sonu itibariyle DD'si ise 67.5+5.5=73 milyar tl, hisse başına düşen DD ise 73 : 4.2=17.4 tl oluyor. O zaman GARAN'ın proforma bazlı ederi kare kök(9x2.62x17.4)=20.3 tl dir.

Tekrar ediyorum: Bu formül gerçekten de çok faydalıdır ancak tecrübe, bilgi ve beklentiler kapsamında subjektiftir, kişiye özeldir. Buradaki çarpanları özenle siz kendiniz belirleyeceksiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by körhacı Yazıyı Oku
    #YEŞİL alıma uygun bir hisse. Ama doğru zaman mı bilemiyorum Sn Trendhound...
    Bu hisse operasyonlara açık bir hissedir. Zaten yakın geçmişte 8 tl den 350 tl ye 44 katına çıkarak böyle bir operasyona maruz kaldı. %3100'lük son bedelli sermaye artırımı sürecinde ana ortak Bay Yeşil elindeki tüm rüçhanları rüçhan tahtasında satarak elindeki % hisse oranını büyük ölçüde düşürdü. Şirketin halka açıklık oranı şu anda yaklaşık %82'dir. Ana hissedar olan Bay Yeşil'in kendi şirketine bile güveni yok ki elindeki hisselerin çoğunu boşaltmış, ama siz YEŞİL alıma uygun bir hissedir diyorsunuz; şirketin ana hissedarı sizinle tam zıt bir görüş doğrultusunda karar vermiş. Son bir kaç ayda reel bazda bu hisse %90 düştü. Doğal olarak imtiyazlı hisseler hala Bay Yeşil'dedir. Böylece şirketin %99'u halka açık olsa bile hiç kimse yönetimi dolayısıyla şirketi ele geçiremiyor. İşte bu da şark kurnazlığıdır, gelişmiş ülke borsalarında bu tür durumlar çok nadirdir, BİST'te ise tam tersi bir durum söz konusu yani çok ama çok yaygın. İşte o yüzden SPK bu imtiyazlı hisselerin imhasını talep etmeli, 6 ayda bunu yapmayanlar veya yapamayanlar borsa kotasyonundan çıkarılmalı. Borsada işlem gören hisseler için de şirket tarafından çağrı yapılmalı.

6. Bu sıcak havalardan çok bunaldım ve Artvin'in bir dağ köyündeki çam ağaçlarıyla çevrili dağ evime 1 aylığına gitmeye karar verdim. 20 hanelik bir köy burası, en yakın bakkal veya dükkan 40 km mesafede. Ekmeğimizi kendimiz pişiriyoruz, sütü yumurtayı sebze ve meyveyi komşulardan satın alıyoruz. Köyde internet her zaman çekmediği için buraya sık sık uğrayamayacağım ama arada sırada cepten bağlanıp bir şey karalarım. Hepinize sevgilerimi sunuyor, 1 aylık tatilden sonra tekrar görüşmek ümidiyle diyorum. TH

7. İyi tatiller dilerim üstad.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bu hisse operasyonlara açık bir hissedir. Zaten yakın geçmişte 8 tl den 350 tl ye 44 katına çıkarak böyle bir operasyona maruz kaldı. %3100'lük son bedelli sermaye artırımı sürecinde ana ortak Bay Yeşil elindeki tüm rüçhanları rüçhan tahtasında satarak elindeki % hisse oranını büyük ölçüde düşürdü. Şirketin halka açıklık oranı şu anda yaklaşık %82'dir. Ana hissedar olan Bay Yeşil'in kendi şirketine bile güveni yok ki elindeki hisselerin çoğunu boşaltmış, ama siz YEŞİL alıma uygun bir hissedir diyorsunuz; şirketin ana hissedarı sizinle tam zıt bir görüş doğrultusunda karar vermiş. Son bir kaç ayda reel bazda bu hisse %90 düştü. Doğal olarak imtiyazlı hisseler hala Bay Yeşil'dedir. Böylece şirketin %99'u halka açık olsa bile hiç kimse yönetimi dolayısıyla şirketi ele geçiremiyor. İşte bu da şark kurnazlığıdır, gelişmiş ülke borsalarında bu tür durumlar çok nadirdir, BİST'te ise tam tersi bir durum söz konusu yani çok ama çok yaygın. İşte o yüzden SPK bu imtiyazlı hisselerin imhasını talep etmeli, 6 ayda bunu yapmayanlar veya yapamayanlar borsa kotasyonundan çıkarılmalı. Borsada işlem gören hisseler için de şirket tarafından çağrı yapılmalı.
    Bilgiler için teşekkürler. Yorumlarınıza katılıyorum. Kendi adıma borsada hisse almadan ilk kontrol ettiğim kriter yönetim oluyor. Yönetimine güvenmediğim firmaya ortak olmuyorum, aynı gerçek hayat gibi düşünüyorum. Tabi başka birçok kritere bakınca yatırım yapılacak hisse sayısı oldukça düşüyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 69/95 İlkİlk ... 1959676869707179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •