Sayfa 50/53 İlkİlk ... 404849505152 ... SonSon
Arama sonucu : 421 madde; 393 - 400 arası.

Konu: BIOEN - Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.

1. ''Kıtmir bir köpekti.Ashab-ı Kehf'in köpeği.Ama cennete gitti.
    Kim olduğun kadar kimlerle olduğun da önemli.'' NFK

2. Karbon kredisi ve diğer mevzular şu an için yatırımcılar için anlaşılabilmiş şeyler değil.

Bunlar anlaşılabildiğinde da yüksek karlar ve satışlar gerçekleşecektir.
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,834
    Karbon kredisi satısı olsaydı ihracat olurdu sanıyorum ama bilançoda yabancı
    para girisi yok . Ayrıca Karbon sertifikası elde edilip duvara asılmıyor bunun bir
    pazarı olmalı ve bildiğim kadarı ile o da uzak doğuda . Bu karbon sertifikası elde
    etmeyi anladım da satışının nerede yapıldığını bulamadım . Bu konuda bilgi sahibi
    olan var mı ? Egeen veya TTRAK ihracat yaptım deyince bilançoda dolar oluyor
    ayrıca Panjiva dan da takip de ediliyor . Açıklaması olan var mı ?
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

4.  Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Karbon kredisi satısı olsaydı ihracat olurdu sanıyorum ama bilançoda yabancı
    para girisi yok . Ayrıca Karbon sertifikası elde edilip duvara asılmıyor bunun bir
    pazarı olmalı ve bildiğim kadarı ile o da uzak doğuda . Bu karbon sertifikası elde
    etmeyi anladım da satışının nerede yapıldığını bulamadım . Bu konuda bilgi sahibi
    olan var mı ? Egeen veya TTRAK ihracat yaptım deyince bilançoda dolar oluyor
    ayrıca Panjiva dan da takip de ediliyor . Açıklaması olan var mı ?
    Karbon Kredisi “1 ton CO2 eşdeğeri sera gazı salım azaltımını belirtmek için kullanılan emisyon azaltımı birimi” olup, sahibine 1 ton CO2 veya eşdeğeri sera gazı salım hakkı sağlayan, ticareti yapılabilir izin veya sertifikadır.

YANİ ÜRETİMİ PİS OLAN FİRMALAR, BU KREDİ İLE BİRAZ DAHA PİSLEYEBİLİRSİNİN ONAYINI ALIYORLAR.

Atmosfere yaydığı karbonun parasını ödemek isteyen firmalarla, karbon salınımını azaltan yeşil yatırımcılar arasındaki büyük ticarete Türk firmaları da katıldı.
    60 milyar dolarlık karbon pazarında Türkiye, ülke olarak Kyoto Protokolü`nü imzalamadığı için henüz bir oyuncu olarak yer alamazken, bu pazarı keşfeden Türk şirketleri ilginç anlaşmalara imza atarak deyim yerindeyse havadan para kazanmaya` başladı. Zorlu, Pakistan`ın karbon kredilerini Kyoto Protokolü kapsamında ihraç etmeye hazırlanırken, Demirer gönüllü piyasada dünyanın ilk altın standardında karbon kredisini satıyor.
    Karbon ticareti mekanizmasına göre çevreci şirketler azalttıkları karbon kadar karbon kredisi satmaya hak kazanıyor. Bu kredileri, yasal yükümlülüklerini karşılamak isteyen ya da gönüllü olarak kredi almak isteyen kişi ya da kurumlar alıyor.

KYOTOYA TARAF OLMADIĞIMIZ İÇİN,ÜLKE OLARAK DEĞİL FİRMA OLARAK DAHİLİZ.

TARAF OLMADIĞIMIZ İÇİN, GÖNÜLLÜ PAZARDAYIZ, ZORUNU PAZARDA DEĞİLİZ. ÇÜNKİ TARAF DEĞİLİZ.

Gönüllü pazar hızlı büyüyor
    Toplam karbon ticareti, Dünya Bankası`nın raporuna göre 2006`da 60 milyar dolar.
    Aynı rapora göre gönüllü karbon pazarı 97 milyon dolar.
    2007`de gönüllü pazarın 270 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.
    Beklentiler, gönüllü pazarın 2010`da 4 milyar dolar olacağı yönünde.

Sistem nasıl işliyor?
    Kyoto Protokolü`ne göre gelişmiş ülkeler 2012`ye kadar karbon salımını 1990 seviyesinin yüzde 5 altına düşürecek. Bu çerçevede yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen ülkeler ya da şirketler, karbon salımını hedeflenenden daha fazla azaltmış olanlardan karbon kredisi satın alabiliyor.

Saygılar, YTD

5. Öte yandan, 2020 sonrası iklim rejimini düzenleyen Paris Anlaşması devreye girdiği cihetle, II. Taahhüt Dönemi sadece usulen kabul edilmiştir. Dolayısıyla BMİDÇS'nin ilk uygulama aracı olan Kyoto Protokolü işlevini tamamlamıştır. Ülkemiz Protokole 2009 yılında taraf olmuştur.

2009 yılında taraf olmuşuz. ülke olarakta zorunlu pazardayız.

saygılar, YTD

6. https://www.mfa.gov.tr/kyoto-protoko...0olmu%C5%9Ftur.

dışişleri link,

Öte yandan, 2020 sonrası iklim rejimini düzenleyen Paris Anlaşması devreye girdiği cihetle, II. Taahhüt Dönemi sadece usulen kabul edilmiştir. Dolayısıyla BMİDÇS’nin ilk uygulama aracı olan Kyoto Protokolü işlevini tamamlamıştır.

Ülkemiz Protokole 2009 yılında taraf olmuştur. Türkiye, Kyoto Protokolü’nün kabul edildiği 1997 yılında henüz BMİDÇS’ne taraf olmadığı için sayısallaştırılmış sera gazı emisyon azaltım veya sınırlama yükümlülüklerinin tanımlandığı Protokol’ün Ek-B listesine dahil edilmemiştir. Bu nedenle ülkemizin, Kyoto Protokolü kapsamında sayısallaştırılmış sera gazı emisyon azaltım veya sınırlama taahhüdü bulunmamaktadır.

saygılar, YTD

7. Karbonsuz futbol
    Gönüllü pazarda ise şirketler, bireyler ya da organizasyonlar atmosfere saldıkları karbonun karşılığı olan parayı diğer ülkelerdeki çevreci projeleri finanse etmek için veriyor.
    Örneğin 2006 Almanya Futbol Kupası çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetlerde (şampiyonaya katılanların uçak yolculuğu, kullanılan malzemelerin üretimi vb.) atmosfere salınan karbon hesaplanıp, aynı miktarda karbon kredisi gönüllü piyasadan alınmıştı.
    Al Gore `karbon-nötr` yaşam tarzını benimseyen insanlar arasında yer alırken, Google da 20008`e atmosfere saldığı tüm karbonun parasını ödeyen bir şirket olarak girdi.

8. Tonu 3 euro
    Gönüllü pazarda talep daha düşük olduğu için karbon fiyatı diğer piyasalara göre daha ucuz. Gönüllü piyasada karbonun tonu 2.5-3 euro`ya satılırken, yasal yükümlülüklerini yerine getirmek için karbon alanlar daha fazla ödüyor. Karbon altın standardında olursa fiyatı iki katına kadar çıkabiliyor.
    Perakendecisi ve toptancısı da olan karbon pazarı diğer borsalar gibi işliyor. Örneğin Londra ve Şikago Borsası`nda çeşitli karbon endeksleri ve fiyatları var, burada arz talebe göre fiyatlar sürekli değişiyor.

Kredi hesaplaması
    Bir ülkede bir yılda üretilen elektrik miktarı, o ülke tarafından salınan karbon miktarına oranlanıyor. Böylece megavat/saat elektrik başına çevreye ne kadar zarar verildiğini gösteren bir katsayı bulunuyor.
    Bir rüzgâr santralında üretilecek olan yıllık elektrik bu katsayıyla çarpılarak projenin karbon kredisi hesaplanıyor.

Sayfa 50/53 İlkİlk ... 404849505152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •