Sayfa 6/53 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 421 madde; 41 - 48 arası.

Konu: BIOEN - Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by epi0369 Yazıyı Oku
    Sermayesi= 128.000.000 TL,
    â�� Özkaynakları= 199.985.355 TL

PiyasaDeğeri= HisseSayısı * HisseFiyatı = 128.000.000 * 18 TL= 2.304.000.000 TL

2020â��nin 12 aylık kazancı= 49.921.373 TL

F/K= 2.304.000.000 / 49.921.373 =46
    PD/DD= PiyasaDeğeri / Özkaynaklar = 2.304.000.000 / 199.985.355 = 11.52

Borsada pek emsali yok çünkü diğer enerji şirketleri gibi rüzgar güneş enerjisi üretmiyor .Katı atık ayrıştırıp enerji üretiyor. Bu fiyat kazanç oranıyla sanki arz fiyatı bayağı pahalı gibi.Kimseyi etkilemek gibi bir niyetim yok ama f/k ve pd/dd sektör ortalamalarının hayli üzerinde . Ama sonuçta hangi senetler hangi fiyatlara gitti.Benimki sadece bilgi paylaşımı.
    Arttırılan 22 m TL sermaye sayesinde şirketin kasasına 400 m TL girecek ve özkaynaklar yaklaşık 600 m TL olacak. 18 TL ile açılırsa pd 2.7 b TL olacak. Bu durumda pd/dd 4.5 civarı olacak. Ben bu değerin 2 veya 12 olmasından daha çok firmanın bana ne vaadettigine bakıyorum. 17 FAVOK vadediyor. Bu çok yüksek bence. Kaldı ki biyokütle enerji üretme maliyeti çok yüksek. Yekdem olmasa spot fiyattan elektrik satma şansı yok. Yani 7-8 sene yekdem ile satış yaptın yaptın, sonrası firma çöp. Şu anda Biyokütle üretim maliyeti 5-6 cent civarında olduğu biliniyor. 8 sene sonra spot fiyat bu maliyetin altındaysa firma üretim yapamaz duruma gelir. Hes, res, ges üretim maliyetleri 1-2 cent civarında ve yekdem imtiyazları bitse bile spot piyasada rahat rahat elektrik satarlar. Biyokütlede böyle bir şans yok. Yatırım yaparken bu detayı da dikkate almanızda fayda var.

Ytd...

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Halka arz fiyatının sektör içindeki diğer şirketlerle kıyaslama yapmadan oluşturulması pek mümkün değil.Bist elektrik diye bir gruplandırma var,bunların içinde elektrik dağıtım şirketlerini ayırıp elektrik üreten şirketlerle kıyas yapılıp öyle oluşturulur.Ayrıca benim bahsettiğim arz fiyatının yüksek olduğu.Şirket ileride karlılığını katlayarak büyüme devam eder, bunlar varsayım. Zaten yenilenebilir enerji şirketlerinin YEKTEM kapsamında dolar bazlı fiyat garantili satışları olduğu için karlıllıkları burdan geliyor.Bu sözleşmelerinde belirli tarihleri var. Ondan sonra her koyun kendi bacağınddan asılacak.Ben galatawindi inceledim,5 tane santralin reslerden1 tanesibu sene bitmiş,diğeri 2021 sonu,diğeride 2030 tarihinde bitecek.Güneş enerjisi santralleriede biri 2027,diğeri2028 e kadar.Ayrıca metin oktay arkadaşımız maliyet hesaplarını da yazmış,ne kadar güzel işte bilgileniyoruz..

3. Halka arz tarihi 19-21 nisan 3 gün sürecek.

% 80 bireysel yatırımcıya (küçük yatırımcı) verilecek.

1 lot hisseyi 18 TL.’den satmaya çalışacaklar.
    Defter değeri ise:1,56 TL.

2018’de 1 205 726 TL. zarar.
    2019’da 5 682 237 TL. kar.
    2020’de 50 474 315 TL. kar.
    Eğer bu şirket böyle kârlı ise;
    2021’de yaklaşık 300 milyon TL. kâr yapması lazım yapar mı?
    2022’de de yaklaşık 2 milyar TL. kâr yapması lazım yapar mı?
    Hani kârlar yükselen trende girmiş ya ondan.
    Yoksa bilânçoda oynama mı yapılmış çözemedim.

Belki biraz kâr yapabiliriz, ancak sonuçta en az % 80 imiz kaybeden tarafta olacağız. Rahmetli Kemal SUNAL’ın dediği gibi ‘başımızı ellerimizin arasına alıp’ düşünmemiz lazım.

Alıntı Originally Posted by Alpagut Yazıyı Oku

Halka arz tarihi 19-21 nisan 3 gün sürecek.

% 80 bireysel yatırımcıya (küçük yatırımcı) verilecek.

1 lot hisseyi 18 TL.’den satmaya çalışacaklar.
    Defter değeri ise:1,56 TL.

2018’de 1 205 726 TL. zarar.
    2019’da 5 682 237 TL. kar.
    2020’de 50 474 315 TL. kar.
    Eğer bu şirket böyle kârlı ise;
    2021’de yaklaşık 300 milyon TL. kâr yapması lazım yapar mı?
    2022’de de yaklaşık 2 milyar TL. kâr yapması lazım yapar mı?
    Hani kârlar yükselen trende girmiş ya ondan.
    Yoksa bilânçoda oynama mı yapılmış çözemedim.

Belki biraz kâr yapabiliriz, ancak sonuçta en az % 80 imiz kaybeden tarafta olacağız. Rahmetli Kemal SUNAL’ın dediği gibi ‘başımızı ellerimizin arasına alıp’ düşünmemiz lazım.
    Şahlanmış

5.  Alıntı Originally Posted by denklem Yazıyı Oku
    yedirmezleer yedirmezler.halka arzlarda baktılar yüzde 200 gidiyor hisseler.defter değerine yakın arz ediliyordu şirketler hemen artırdılar şimdilerde beş on katında arz ediyorlar.dolayısıyla fazla çıkamıyorlar.yazık millet biraz para kazanıyordu hemen göz diktiler.ne hakla defter değerinin 5 katından halka arz ediyorsun spk.söyle ne hakla.
    Büyük para babalarına yönelik yapılan işlemleri iptal eden (pgsus), küçüklere gelince kılını dahi kıpırdatmayan (turex), büyüklerin küçüğü yolmasına izin veren ve sermaye piyasaları ile ilgili işlemleri gerçekleştiren Sittiri Po.tan Kurulu varken daha çok kişinin canı yanar. Godamanların istediği gibi at koşturduğu Borsa İstanbul!!!!!

6.  Alıntı Originally Posted by Gardaş01 Yazıyı Oku
    Büyük para babalarına yönelik yapılan işlemleri iptal eden (pgsus), küçüklere gelince kılını dahi kıpırdatmayan (turex), büyüklerin küçüğü yolmasına izin veren ve sermaye piyasaları ile ilgili işlemleri gerçekleştiren Sittiri Po.tan Kurulu varken daha çok kişinin canı yanar. Godamanların istediği gibi at koşturduğu Borsa İstanbul!!!!!
    Turex hala halka arz fiyatının %20 üstünde. Bu kadar düşmüş durumda bile şu an satan yıllık faiz kadar kazanıyor. Bu kadar olumsuz konuşulmasını anlamak mümkün değil. YTD

7. piyasa değeri yanlış hesap bence.18 tl kendinin belirlediği fiyat.benim hesabımda defter degeri yaklaşık 4 tl.özsermayeyi hisse sayısına böl.hisse sayısı nominal degerden fiyatı zaten.yani sermaye ne kadar koymuş.şu anda özsermaye nedir.böl hisse fiyatı gelir

8. turexsin defter değeri 12 diye hesaplamıştım.yanlış hatırlamıyorsam

Sayfa 6/53 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •