Sayfa 103/361 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon
Arama sonucu : 2883 madde; 817 - 824 arası.

Konu: CANTE - Çan2 Termik A.Ş.

1. Sayın ric

SPK'nın vereceği tahsisli kararı; bu kararı almaktaki zorluklar, hatta kararı etkilemesi muhtemel siyasi etkenler de dahil her şey yazıldı çizildi ve biz yatırımcılar da elinden gelen her şeyi yaptı. En azından hukuk büromuz fazlasıyla yaptı. Sabırla bekleyeceğiz...

Özellikle AUF mekanizması ile baskılan kârlılık, orta ve uzun vadede ciddi şekilde artacaktır. Yatırımcılar olarak bu kararın alınmasında bile çok büyük emekler verdik ki, bir kısmını burada yazmıştık. Bu açıdan yani ülkede kendi halkının menfaatini yerli ve milli kaynak kullanımı noktasında önceleyen bürokratların varlığını bilmek, öğrenmek bile yetti bana. Borçların sıfırlanmasıyla birlikte şirketin hatta grubun önü açıldı, artık temettü konuşma zamanı bence.
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir.

Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Tahsisli sermaye arttırımlarında hakim hissedar dışında ki tüm hissedarların tahsisli arttırım oranında şirkette ki payı azalır. %100 lük bir arttım demek şirkette ki payınızın %50 azalması anlamına gelir. Odaş örneğinde patron önce elinde ki hisseleri piyasaya (sizlere ) borsada satarak sizlerin parasıyla şirketin borçlarını kapattı. Şimdi tahsisli arttırım yapmak suretiyle hisselerini tek hamlede blok yerine koymuş olacak. Sizlerde hem patronun finans ve iş bilmezlikleri sonucu yıllarca euro borcu hedge etmeyip şirkete verdiği zararları kapatmış olacaksınız hemde şirkette ki payınız dramatik şekilde azalmış olacak.

Valla bu yapılanın bir adı varda burası yeri değil.

Bu tür patronaj zihniyeti son derece çarpık şirketlerden hayatım boyunca kaçtım. Finans mühendisliği ile yapılan hırsızlıklar ve bu işlere yol verenler bu yapılanları gelişmiş piyasalarda yapmaya kalksalar bir daha güneş yüzü göremezler ama işte burası tipik bir üçüncü dünya ülkesi, yapanın yaptığı yanına kar kalıyor! Ya da kar kaldıklarını sanıyorlar, birde bunun öte dünyası var!
    sayin ric, 202309 isin aciklanan bilanco baz alindiginda hakli olabilirisniz. Ama cikarilan hisse senedi karsiliginda, 3 milyarlik bir borz kapatildi. Ki bu borc doviz cinsli bir borc. eger bu borc kapatilmasa idi, onumuzdeki 5-10 yildaki faiz ve kur farki gideri(ana paradan bahsetmiyorum bile), size garanti verebilirim ki 10 milyarin uzerinde olacaktir. Sirketimizin yaratacagi bu katma degeri, bankalara verecegimize, ana sermayedarimiz ODAS'a 3 milyar karsiliginda vermeyi tercih ederim. Ayrica SPK nin baz alacagi fiyat 19 ve uzeri olmasi durumunda bu ODAS yatirimcisi icin bence zarar olacaktir. Cunku hisse satislari 19 ortalamada. Dedigim gibi bu tahsisli sermaye artisi artik ODAS yatirimcisinin sorunu, benim degil. SPK 15 liradan(ki mumkun degil) tahsisli sermaye artirimi yaparsa, o zaman dert ederim kendime.

3. Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatları açısından hareketli ve zorlu bir yılın geride kaldığını belirterek, AUF mekanizmasının bu süreçte önemli bir güvence teşkil ettiğini vurguladı.

Yılmaz; “Artan hammadde fiyatları sebebi ile yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin – ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller- kapanması Türkiye’nin arz güvenliğini sekteye uğratabilirdi. Bu durum tüketicilerimiz için de çok büyük bir maliyet yüküne sebep olabilirdi. Ama çok şükür bu kötü senaryonun yaşanmasına sektörümüz ile elbirliği içinde izin vermedik."
    El birliği demiş...Hadi oradan !

Bilakis, elini taşın altına koymuş yerli üreticileri hacamat et, kârlılıkları ye bitir, yandaş ithal çetesine her türlü desteği ver bu da yetmezmiş gibi git geriye dönük uygulamalar yapmak suretiyle yerli üreticilerin hepsine ceza kes. CANTE hikayesi bu. Sırf bu sebepten EPDK'nın süregelen davadan çekilmesini beklerdim ama nerdee ?!

Neyse ki yanlıştan döndüler. Buna da şükür...

4. Son haftalardaki değişim. HES, RES ve DES (Doğalgaz + LNG) enerji üretimi ile ilgili analizlerimizi doğrular nitelikte...

5. Gerçekleştirilmiş olan hisse satışlarındaki amaç, sektörel avantajımızı koruyarak, sektör oyuncularından ayrışmak ve borç yükünden tamamıyla şirketin arıtılması hedeflenmektedir.

https://www.kap.org.tr/Bildirim/1174942
     Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    Açıklama bu. Ve Allah ömür verirse 9 aylık finansallarda neymiş ne olmuş hep beraber göreceğiz. Falcılık yapmaya gerek yok üstadım. Sana tavsiyem geçmişe takılıp kalma, geleceği fiyatla. Bence soru şu: artan kârlılıktan elde edilen gelirle ne yapılacak ? Yeni yatırım alanları, şirket satın almaları vb. Buna odaklanmak lazım.
    Gelinen noktada, kamuya açıklanmış olan her şey gerçekleştirildi. Söz uçar yazı kalırmış, aynen de öyle oldu.

6. Evet, ben kişinin ne dediğini tam anlamadığım için karıştırmışım...

Madem beğenmiyor, neden hisse tutuyor böyleleri, onu hiç anlamıyorum. Her hissenin sayfasına hissedarım deyip sürekli hisseyi kötülemeye çalışan birileri oluyor nedense...

Sermaye avansı değil üstadım, bir çeşit temlik alacağı. ODAS'ın bu alacağını "İlişkili olmayan taraf alacaklarında" muhasebeleştirmesi de bu yüzden.

Ez cümle, Sayın asuGaGuGa'nın da işaret ettiği gibi CANTE ile hiç bir ilgisi kalmamış bir kalem bu. ODAS yatırımcısı düşünsün...
    Dil aslandır, yatar eşikte...

7. Bakalım bu saçmalık ne zaman sona erecek ? 100 FK'ların, 50 PD/DD'lerin havada uçuştuğu bir sektörde kuruş borcu kalmamış şirketin bu rasyolarda fiyatlanmasının tek nedeni tahsisli baskısı. Şu güzelim bilançonun bile içine ettiler maalesef.

Bakalım bu saçmalık ne zaman sona erecek ? 100 FK'ların, 50 PD/DD'lerin havada uçuştuğu bir sektörde kuruş borcu kalmamış şirketin bu rasyolarda fiyatlanmasının tek nedeni tahsisli baskısı. Şu güzelim bilançonun bile içine ettiler maalesef.
    --beni yazmak zorunda bırakıyorsun...

Sayfa 103/361 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •