Sayfa 52/366 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 2925 madde; 409 - 416 arası.

Konu: CANTE - Çan2 Termik A.Ş.

Onaylanan iki termik santralle ilgili ÇED olumlu raporunun çelişkilerle dolu olduğunu belirten Bozoğlu, “Örneğin Çan-2 termik santrali için ilk başvuru dosyasında 30 milyon ton rezerv olduğu belirtilmişti. Tam bu arada 1/100.000’lik planda yerli kömür için 40 milyon ton rezerv gerekliliği belirlenince, hooop ÇED raporunda rezerv bir anda yenileniyor ve 45 milyon 240 bin ton oluyor

https://kuzeyormanlari.org/2015/01/2...-santral-dedi/

--30 saat civarında üretim santral arızası ile durmuş, saat 23 de az bir üretime başlamış, düzelip düzelmediği bu gece saat 12 de belli olur...

--ayrıca son zamanlarda günlük üretimde belirgin düşüş var; saatlik ortalama 240-250 mwh gibi...

3. 2014 yılında yapılan özelleştirmede TR nin en eski termik santrallerinden biri olan Yatağan'ı 1 milyar 91 milyon dolarla Elsan Elektrik (Aydem) almıştı. Herkes "34 yıllık santrale bu para verilir mi" diye konuşmuştu o dönem. SPK onayı yaklaştıkça hepi topu 4 yıl önce faaliyete geçmiş CANTE'yi 300 yaşındaymış gibi gösterme çabalarını gayet iyi anlıyorum. En komiği de, gugıldan bakıp 18 Mart termik santralinin bilgilerini alıp buraya copy paste yapmak olmuş.

*

Benim asıl merak ettiğim, 31.07.2023 tarihi itibariyle CANTE'nin tüm borçlarının -ilave hiç bir finansal yük altına girmeksizin- temizlenmiş olması. Yani Ağustos & Eylül hasılatı komple cepte. 9 aylık bilançoda enteresan kâr rakamları görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Hayırlısıyla şu süreç tamamlansaydı da önümüzü görseydik...
    Gerçek, siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir.

Alıntı Originally Posted by Hissedarxd Yazıyı Oku
    2014 yılında yapılan özelleştirmede TR nin en eski termik santrallerinden biri olan Yatağan'ı 1 milyar 91 milyon dolarla Elsan Elektrik (Aydem) almıştı. Herkes "34 yıllık santrale bu para verilir mi" diye konuşmuştu o dönem. SPK onayı yaklaştıkça hepi topu 4 yıl önce faaliyete geçmiş CANTE'yi 300 yaşındaymış gibi gösterme çabalarını gayet iyi anlıyorum. En komiği de, gugıldan bakıp 18 Mart termik santralinin bilgilerini alıp buraya copy paste yapmak olmuş.

*

Benim asıl merak ettiğim, 31.07.2023 tarihi itibariyle CANTE'nin tüm borçlarının -ilave hiç bir finansal yük altına girmeksizin- temizlenmiş olması. Yani Ağustos & Eylül hasılatı komple cepte. 9 aylık bilançoda enteresan kâr rakamları görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Hayırlısıyla şu süreç tamamlansaydı da önümüzü görseydik...
    --iyi okumadığın belli, 18 mart değil, çan-2; 18 martı ilave bir örnek olarak metin içinde geçiyor--demek istiyor ki devletin kurumu bile termik santrali sevimli göstermek için hile yaptı...

--termik santralin ekonomik ömrü 30 yıldır....ekonomik olmadan cepten para yiyerek dur kalk, düşük kapsitede çalıştırmada bir mahsur yok...

--cante nin tüm borçları sıfırlanmadı...ya bilanço okumayı bilmiyorsun, ya da manipülasyon yapıyorsun...

--bu borçlara faiz işliyor....

6. Günübirlik durdurmaların santral arızası ile alakası yok. Spot piyasa düzenleyici kurumu olan EPİAŞ'ın rekabet koşullarını sağlamak üzere uyguladığı ve bülten halinde her hafta yayımladığı stratejik planlamalarla ilgili üretim durması bunlar.

https://www.epias.com.tr/spot-elektr...aftalik-bulten

Kuraklığın zirveye çıktığı bu yıl özellikle HES ve RES'lerin kapasite eksikliği mecburen termik santraller yolu ile kapatılacaktır. Bu açıdan bakıldığında CANTE'nin en verimli yıllardan birini geçireceğini söylemek sanırım yanlış olmaz.

Diğer konu tee 2014 yılında 1.91 milyar TL ile özelleştirmesi yapılan (aynı ihale şimdi yapılsa en az 2.5 milyar dolar) 41 yıllık Yatağan örneği ortada iken termik santrallerin 30 yıl ömrü olduğunu söylemek çocukça. 1982 yılında kurulmuş Yatağan halen şakır şakır çalışıyor.

Bu konuda zerre bilgin olmadığı ortada ya da art niyet !

8. Geçen gün de yazmıştım. Portföyümde yaklaşık 1.5 yıl PRKME taşıdım. Termik santraller, bunların verimlilikleri, global ve yerel enerji piyasasındaki yeri, linyit kömürünün satış hariç alternatif değerlendirme yöntemleri vs ne kadar bilimsel araştırma & makale varsa okudum. PRKME genel kuruluna katılıp görüş ve önerilerimi en yetkili kişilerle tartıştım.

Mütevaziliği bir kenara bırakacak olursak, şu forumda bu konuda benimle boy ölçüşecek yatırımcı yok denecek kadar azdır. Herkesin görüşüne saygım sonsuz ancak yatırım yaptığım şirket ve sektörü ile ilgili yalan yanlış, tamamen sallama bilgilere de (saygı çerçevesinde) gerekli cevabı veririm.

Sayfa 52/366 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •