Sayfa 137/1002 İlkİlk ... 3787127135136137138139147187237637 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 1,089 - 1,096 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu da klasik coinciler tarafından kullanılan bir başka çarpıtma (straw man).

-Buna ponzi diyorsunuz ama bunlar bunlar da ponzi.

Bitcoin ise bunların hiçbiri değildir. Sadece bir kumar aracıdır.
    Ben coinci değilim 1 dolarlık bile coin alıp satmadım Ben bu parasal sistemin bir tür ponzi olduğunu 2001 de de diyordum şu anda da diyorum. Yani bitcoin yokken de söylüyordum. İster kabul edin ister reddedin doların kurucuları olan Küresel baronların üyeleri gelecekte altın dolar vb yerine bitcoin ya da ismi her ne olursa bu tarz blockchain tabanlı parasal sisteme geçirecek. Elon Musk küresel para sisteminle dalga geçmek için köpekcoin çıkarıp manipülasyon yapıyor ama baronlar bu adamı cezalandırmıyorsa demek ki mevcut parasal sistemin yıkılışı çok uzak değil. İster kabul edelim ister reddedelim. Bu bence çok net ve planları bu şekilde.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ben coinci değilim 1 dolarlık bile coin alıp satmadım Ben bu parasal sistemin bir tür ponzi olduğunu 2001 de de diyordum şu anda da diyorum. Yani bitcoin yokken de söylüyordum. İster kabul edin ister reddedin doların kurucuları olan Küresel baronların üyeleri gelecekte altın dolar vb yerine bitcoin ya da ismi her ne olursa bu tarz blockchain tabanlı parasal sisteme geçirecek. Elon Musk küresel para sisteminle dalga geçmek için köpekcoin çıkarıp manipülasyon yapıyor ama baronlar bu adamı cezalandırmıyorsa demek ki mevcut parasal sistemin yıkılışı çok uzak değil. İster kabul edelim ister reddedelim. Bu bence çok net ve planları bu şekilde.
    Ben size coincisiniz dememiştim zaten ama olsun. (coinci olan benim)

Bu sistemin yıkılacağı bariz ama yerine bitcoin rezerv para olarak geçecek gibi bir beklentiniz yoktur umarım zira alıntısını yaptığım bu mesajınız geçmişteki diğer mesajlarla çelişiyor.

Bitcoin ve doge, kurucusunun kim olduğu belli olmayan tamamen spekülatif varlıklar.

Mevcut sistem yıkıldığında yerine gelecek olan ise yine bir devletin ya da devletlerin kuracağı bir sistem olacak. Bu sistem blockchain tabanlı da olabilir olmaya da bilir.

Gerçekleşmesi muhtemel hiçbir senaryoda ise bitcoin'in yasal tabanı olan bir varlık olarak pozisyonu benim gördüğüm kadarıyla yok.

3. Bu piyasada coin'e yatırım yapan iki tip insan var:

1- Coin'in ponzi olduğunu bilerek risk alanlar
    2- Anlatılan masallara gerçekten inananlar

Ben birinci gruptayım.

4.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ben size coincisiniz dememiştim zaten ama olsun. (coinci olan benim)

Bu sistemin yıkılacağı bariz ama yerine bitcoin rezerv para olarak geçecek gibi bir beklentiniz yoktur umarım zira alıntısını yaptığım bu mesajınız geçmişteki diğer mesajlarla çelişiyor.

Bitcoin ve doge, kurucusunun kim olduğu belli olmayan tamamen spekülatif varlıklar.

Mevcut sistem yıkıldığında yerine gelecek olan ise yine bir devletin ya da devletlerin kuracağı bir sistem olacak. Bu sistem blockchain tabanlı da olabilir olmaya da bilir.

Gerçekleşmesi muhtemel hiçbir senaryoda ise bitcoin'in yasal tabanı olan bir varlık olarak pozisyonu benim gördüğüm kadarıyla yok.

Bitcoin ponzidir değildir konusu bitcoin 101’in meselesidir. Bitcoin’i dün duydum’un konusudur:

https://seekingalpha.com/article/440...point-analysis

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Benimim ise yatırımım var. 2013'ten beri de piyasadayım. Baya baya da güzel miktarlar kar ettim. Hala da portföyümün hatırı sayılır bir yüzdesi içeride olduğu halde bunları söylüyorum.

Sayısız borsanın batışına tanıklık ettim. Şansıma hiçbirinde param yoktu. Bu şekilde kaybım olmadı. (çünkü soğuk cüzdan nedir, coin nasıl saklanır biliyorum.)

Değerlendirmesi size kalmış.

Kripto son yüzyılın gördüğü en büyük ponzi sistemidir.

Bitcoin 2012'den bu hareketleri yapıyor demişsiniz. Altının fiyat grafiği binlerce yıl öncesine dayanıyor. 2005'ten beri fiyatı sürekli artan bir varlığı bulup getirsem yeni altın bu desem inanacakmışsınız gibi bir his var içimde.
    Araya gireceğim ama, bir süredir inceliyorum mantığını, bende farklı düşünceler oluşmaya başladı, şöyle ki.

Bitcoin' in kaç olacağı, kaça çıkıp kaça düşeceği değil mevzu. Küresel ölçekte bir simülasyon oyunu olma ihtimali de değil bence.

Burada bir sistem tasarlanıyor ve maliyetini de yine yaratılan sistemle karşılıyorlar. İnanılmaz bir alt yapısı var, forex veya herhangi bir enstrüman ticaretiyle ilgili her şeyi kapsamış, türevlendiriyor ve muazzam destekliyorlar.

Kolayca hesap açma, para yatırma/çekme, ister borsasında ister çekip donanım üzerinde tutma, ister kiraya verme, her türlü bedava program arayüz desteği bedavadan...Dağıtık sistemde bankalar kuruluyor, sigortacılık işleri gelişiyor, şu an ne varsa her şeyi, daha güzelini, sağlamını sisteme eklemdiriyorlar..

Muhteşem bir sistem tasarlıyalım, dağıtık olsun merkezi olmasın yapısı, çok güvenli enstrümanlar olsun, öyle bir ticaret sistemi oluşturalım ki ortada para dönsün, bir cazibe yaratsın, dolayısıyla bunların (kriptoların) üretim maliyetini yine piyasaya karşılatalım...

Sonunda mevcut finansal yapı ikna olsun, ve eskisi terk edilsin.

Bu bir model gibi, yani kripto piyasasının tamamı bir finansal iş modeli, maksat mevcut sistemi ikna etmek, muazzam bir sistem tasarlamak, tasarlarken bunu yaratılan ticari ortam sayesinde dünyaya mal etmek..

Kara kayıtsız kontrolsüz para v.s. biraz hikaye gibi, çünkü bunları takip etmek, el değiştirme safahatını takip etmek bence çok daha kolay. Bütün nakit paraların, kullanılırken, el değiştirilirken sürekli TC+Seri No+Zaman bilgisinin sürekli loglanmasının sağlayacağı imkanlar var gibi, iki kişi arasında elden olsa bile bir şekilde sisteme girdiği andan itibaren kayıt tutuyor, adresler her şey kaydediliyor. Yani bu anlamda aslında tam tersi bir durum söz konusu.

Dolayısıyla ileride sistem hakkında eski 'erenler' ikna olduğunda, bu kriptolar 'muhtemelen' tether gibi bir şeye endekslendiğinde/aralarına kurumsal dijital paralar da eklemlendiğinde, yeni sisteme geçilecek.

Şu an bu süreç yaşanırken bir ponzi oluşuyor evet, esasen ponzi bütün sistemlerde var, ponzi kelimesi sürekli logaritmik büyüyen yapıyı istismar edenlere bunu karşılıksız yapanlara atfen kullanılıyor. Ama daha genel anlamda doğanın kendisinde de var bu 'katlanarak' büyüme, canlılarda üreme, denizin dalgalarında v.s.

Misal, BTC tekrar 1000 dolara düşerse, ooo ponzi patladı olmayacak, veya DOGE 10 dolara çıkarsa, ooo ponzi manasızca şişti olmayacak, bunlar bir oyun ortamı sağlıyorlar, ticaret dönüyor, birileri bu cazibeyle dağ başlarına milyon dolarlık kripto üretim tesisi açıyor....Burada asıl amaç bir sistem inşa etmek...Küresel finans piyasasından aldığı pay arttıkça o balon şişecek, bugün A, yarın B kriptosu şişip patlayacak, önemli olan total giren para, bu paranın kalması, git gide artması, kazanılması/kaybedilmesi ticaret dönmesi, ve en sonunda yeteri kadar süre geçince, birilerinin ikna olması gerek. İşte o noktadan sonra başka bir şey olacak, bu dönem evrilme ve ikna dönemi.

-Niye artıyor, insanlar aldığı için, alan satandan çok olduğu için, (büyüme)
    -Bunun değeri ne, onu alan insanların verdiği değer.
    -Bu ne işe yarıyor, alınıp satılabiliyor, transfer edilebiliyor..
    -E bunun karşılığı yok, hiç bir şeyin karşılığı yok, altın yerin altından çıkarılan bir maden, yenmez, içilmez, insanlar ona değer atfettiği için, nispeten doğada az olduğu için, 'sarı renkte' olduğu için değerli. Gök taşları düşse gökten, her biri 300 er ton, ve nasılsa hiç canlılara doğaya zarar vermese, ton ton her yer altın olsa, altını kim ne yapsın, az diye insanlar ona bir değer atfediyor.

-Yarın ne olur, işte orası karışık, dünya devletlerinin ürettiği dijital paralar paritelere ikili olur, bunlar ya bir şeye endekslenir, ya da çok minik salınımlar yapan, herkeste olan, herkesin alıp sattığı, son derece statik, marjı çok az, çok derin bir şey olur, gibi, sanki...

Bence...böyle bir algı oluşuyor bende..

6. Bitcoin ve benzerlerinin test ettiği tek şey insanların daha fazla ne kadar aptallaşabileceği ve açgözlüleşebileceği. (ben de varım içlerinde)

Gavurlar demiş ya:

"There's a sucker born every minute."

Böyle bakınca bitcoin veya onun temsil ettiği şey gerçekten de ölmez. Form değiştirerek varlığını sürdürür. Finans tarihi boyunca her zaman ponziler var olmuştur.

7.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Misal, BTC tekrar 1000 dolara düşerse, ooo ponzi patladı olmayacak, veya DOGE 10 dolara çıkarsa, ooo ponzi manasızca şişti olmayacak, bunlar bir oyun ortamı sağlıyorlar, ticaret dönüyor, birileri bu cazibeyle dağ başlarına milyon dolarlık kripto üretim tesisi açıyor....Burada asıl amaç bir sistem inşa etmek...Küresel finans piyasasından aldığı pay arttıkça o balon şişecek, bugün A, yarın B kriptosu şişip patlayacak, önemli olan total giren para, bu paranın kalması, git gide artması, kazanılması/kaybedilmesi ticaret dönmesi, ve en sonunda yeteri kadar süre geçince, birilerinin ikna olması gerek. İşte o noktadan sonra başka bir şey olacak, bu dönem evrilme ve ikna dönemi.
    İşte asıl tehlikeli olan nokta tam burası.

Tesla bilmem kaç milyar dolarlık bitcoin aldı bu sisteme entegre etti kendini. Yarın öbürgün apple, visa, google, bilmemne daha bir sürüsü katılacak. (diyelim ki yani)

Aldıkları şey tam olarak ne? Hiçbir şey.

Zaten balon olan sistem balon üstü balon haline dönüşecek. Birçok insan bitcoinin kendisini kullanmıyor bile. En iyi ihtimalle borsada alıp satıyor, en rezil ihtimalle ise robinhood gibi app'ler ile bitcoin'in ineceğine veya çıkacağına dair bahse giriyorlar ve bu tarz platformlar bitcoin çekimine izin bile vermiyor. Olayın nereye gideceğine dair daha önce bir twit serisi paylaşmıştım, gözden kaçıranlar için yeniden atıyorum:

https://twitter.com/Tr0llyTr0llFace/...48525325684740

8. Aslında bende isterim,tabak,çanak,tencere,çatal,kaşık ve bardağımın altından olmasını,ne kadar sağlıklı olurdu.
    Altın doğada çok olan metal olsaydı mutlaka kullanım alanları çok geniş olurdu.
    ytd

Sayfa 137/1002 İlkİlk ... 3787127135136137138139147187237637 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •