Sayfa 556/1002 İlkİlk ... 56456506546554555556557558566606656 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 4,441 - 4,448 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

1. Bu topikte ve VİOP topiğinde, bir zenginlik nedir temalı tartışma üstü örtülü yürüyor, ilginç...

Zenginlik ve lüks kavramları göreceli, kime göre, neye göre zengin. Herkes farklı anlam yükleyebilir. Üst über kesim kısmı tartışmaya kapalı lakin alt limit kısmı oldukça su kaldırır cinsten..

Kime zengin denir, ne seviyeden itibaren zengin sayılır.

Subjektif olarak kendime bu soruyu sorduğumda neler canlanıyor kafamda, herhalde en az 100 milyonluk birikimi ve aylık 1 milyonluk geliri/akarı olanı zengin sayarım.

Ama, ben zengin deyince mesela;

-Hafta sonu arkadaşlarla takılırken, lazım olur/ihtiyaç ortaya çıkar/el altında bulunsun/nolur nolmaz diye, ABD'den Brazziers' tan 50 bin dolara 4 kişilik ekibi otele getirip, 2 gün orada hazır kıta tutabilme gücüne derim, herhalde. Sonra da; 'Yaw ne güzel muhabbet ediyoruz işte, şimdi ne gerek var deyip, otele gitmeme lüksü' (Hakan Uzan'a atfedilen bir anektot)

-Ya da yeni güncellerden örneklendireyim, geceliği 100 bin dolar oln 7 yıldızlı otelde 'ailecenek' görüştüğümüz arkadaşlara haftalık tatil ısmarlamak da, evet bir zenginlik alametidir, şayet ödeme yapılmış olsaydı tabi, bu nüans önemli..

Murak Ağırel' e soruyorlar, ne para vardır bunda diye, 4-5 milyar vardır diyor, mesela bu zenginlik işte. Hakkında 26 dava 60 soruşturma varmış, şuraya sokuşturuvereyim, 0:30 ncu saniyeden itibaren;

Sündürmeye devamla;

Zenginlik ekonomik güç müdür sadece, bakın ayrı bir boyut aç açabildiğine...

Zengin bir hatun vardı, İranlı galiba eşinden boşandı 45 milyar dolar gibi dehşet bir rakam aldı boşanma sonucu...Herhalde 3-5 sene sürebildi sefasını, pankreas kanserine yakalandı, 3 ay içinde abbas yolcu...milyar dolarlar kurtaramadı..Sağlık demek ki olmazsa olmaz servet..

Uzattım yine, özetle zenginlik görece, memleket meselelerini konuşurken, istatistik destekli rakamlar üzerinden, yüzdesel oranlar üzerinden yürümek lazım, yoksa soyut boyuta geçilir, bence, sence, bana göre ile başlayan tespitler yapılmaya çalışılır.

Mesela sadece tüketimlerden yürüyerek anlamlandırabiliriz, kişi başına et tüketimi, süt tüketimi...

Asgari ücret seviyesi ve asgari ücretle çalışan sayısı, bu sayının ülke nüfusuna oranı..

Mesela işsiz sayısı, üniversite mezunlarının iş bulabilme oranı,

İstatistik hem her şey, hem hiç bir şey...mesela sık sık paylaştığım İstanbul ölüm oranları..yok PCR negatif çıktı, yok pozitif çıktı, yok pandemi kaynaklı sayıldı sayılmadı...

Alın grafik..her şey kabak gibi net, hafiften bir kıpırdama var, ya eskisi gibi tekrar sönecek, ya da yeni bir atak;

Bu da malum bi grafik, dünyada pandemide halkına destek veren ülkeler, gerisi tırı vırı;

Yok bayiilerde kuyruk varmış, yok millette deli para varmış, herkes son model cep telefonu kullanıyormuş, kıçında markalı donla geziyormuş...

Avrupa et tüketimi, veriler kabak gibi ortada...

O yüzden; 'fazla da şaapmamak lazım'.........

2. Böyle dostlar lazım insana...
    Zenginlik budur.....

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...ruladi-1791877

3.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Bu topikte ve VİOP topiğinde, bir zenginlik nedir temalı tartışma üstü örtülü yürüyor, ilginç...

Zenginlik ve lüks kavramları göreceli, kime göre, neye göre zengin. Herkes farklı anlam yükleyebilir. Üst über kesim kısmı tartışmaya kapalı lakin alt limit kısmı oldukça su kaldırır cinsten..

Kime zengin denir, ne seviyeden itibaren zengin sayılır.
    Bir yazıda okumuştum,

Dünyada ekonomi gurularının ORTAK fikri

30.000.000 doları olan kişiye zengin denir.

4.  Alıntı Originally Posted by makuladam Yazıyı Oku
    bunların yalan olduğuna inanmak istiyorum, ne yani bu güruh engelsiz biçimde sınırdan geçip giriyolar mı?
    Birilerine odeyip geciyorlardir.

Peker dedi ya, adam 2000 TL.yi de, 200.000 dolari da aliyor diye.

5. Iki de bir Tv'lere reklam koyup sigaranin kotulugunden bahset, vergiyi gecir, arkadan kokain ticareti ile koseyi don.

Bazi alicilar AKP'li

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...kliyor-1852017

ABD de enflasyon aylık 0.9 yıllık 5.4e çıktı.

7.  Alıntı Originally Posted by MedwiG Yazıyı Oku
    Erdoğan: "Ankara-Niğde Otoyolu'nda sürücülerimiz artık otomobilleri ile yüzde 20, minibüs, yolcu otobüsü, kamyon ve tırlarıyla yüzde 40 indirimli seyahat edebilecek."

Erdoğan: "Karayolları Genel Müdürlüğümüzün işletmesindeki otoyollar ve köprülerde bayram vesilesiyle uygulanacak ücretsiz geçişler cuma gece yarısı başlayacaktır."
    160 TL lik bu otoyolun 60 TL lik kısmından ( tuz gölü civarı) çıkıp Ereğli karaman arasında Muharrem Yıldırım caddesinde 101 km hızdan dolayı 652 TL ceza yedim , sayın devletimiz erken ödeme indirimi ile 489 TL yi bana bu otoyolu erken terk ettiğim için geçirdi .

Vatan Sağolsun.

8. Yol güzel olmuş ama çok pahalı. İndirimle eh işte bence ederi 70 80 tl filan. Aksaray ve kochisar a girmemek için zaten 50 lira veririm ışıklar illallah ettiriyor. Geçen geçtim 150 altına düşmedim 1 kez mola verdim ceza gelmedi bayramda da geçeceğim gerek yok diğer tarafa döşemişlerdir radarları.
     Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    160 TL lik bu otoyolun 60 TL lik kısmından ( tuz gölü civarı) çıkıp Ereğli karaman arasında Muharrem Yıldırım caddesinde 101 km hızdan dolayı 652 TL ceza yedim , sayın devletimiz erken ödeme indirimi ile 489 TL yi bana bu otoyolu erken terk ettiğim için geçirdi .

Vatan Sağolsun.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 556/1002 İlkİlk ... 56456506546554555556557558566606656 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •