Sayfa 519/1002 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz. O ayaz yıllardır sürdü. Artık kurdun zamanı geldi. İmamoglu güler yüzlü vs ama tersi çok pis bir adam fakat kendine hakim olma konusunda da çok çok iyi adam. Artık iktidarı kaybeden g.tü kaybeder. Siyaset sahnesinden silinerek gider.

Eko imamoglu o topu aldıgında ilk dönem büyük yargılamalarla geçecek. O adama laz müteahhit gözüyle bakmayın. Önümüzdeki en az 20 yıla damgasını vuracaktır.
    Suçluların yargılanmasından once sucu gordugu halde mudahale etmeyen savcıların yargılanması lazım. Bildigim kadarı ile ortada suc var ve buna mudahale etmeyen savcı suclu sayılır. Savcılar kendılerını nasıl savunacak yada hepsı Almanyaya mı kacacak

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Otel fiyatları konusunda bir başka bakış açısı da şu:

Odaları bize ucuza verdikleri zaman normalde yabancının kullanması gereken yatakları biz kullanmış oluyoruz. Yani kontenjan işgali yapıyoruz.

Niye böyle dedim peki?

Çünkü senin benim bu otellerde tatil yapmamız ülke ekonomisine katkı sağlamıyor. Para bir cepten öbürüne giriyor. Asıl önemli olan dışarıdan ülkeye para sokabilmek.

Bize pahalı, yabancıya ucuz fiyat çekilmesinin bir sebebi de budur bana göre. Yabancının getireceği dövize ihtiyacımız var.

Yabancılar bizim bankalarda mevduat hesabı açabiliyorlar mı ya da daha iyi oranlar alabiliyorlar mı onu bilmiyorum ama böyle bir şey varsa ona da şaşırmam.

Otel fiyatları yerliler için yüksek tutulunca, bizim normalde otelde tatile harcayacağımız para villaya/yazlığa gidiyor, karavana gidiyor, zaman zaman da yurt dışına gidiyor. Tatilci tatil için yurt dışını tercih etse bile işlerine geliyor çünkü bu sefer uçak/havalimanı vs kullanımı artıyor. Kelle başı 50tl puldan çakıyorlar vs...

Bilinçli bir yönlendirme var burada.
    Bu bakış açısı özetle Türklerin %90 ı , Rus ,İngiliz ve Almanların kiclarini silmeye devam etsin bakış açısı , kime söylüyorum , Bağcılar daki Esenler deki arkadaşlara zaten 70 cm lik Hatay'ın meshur zurna dürümü daya sesleri çıkmaz ,bı de büyük adaya götür çekirdek dondurma yedir bitti gitti geçmiş olsun.

3.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Bu bakış açısı özetle Türklerin %90 ı , Rus ,İngiliz ve Almanların kiclarini silmeye devam etsin bakış açısı , kime söylüyorum , Bağcılar daki Esenler deki arkadaşlara zaten 70 cm lik Hatay'ın meshur zurna dürümü daya sesleri çıkmaz ,bı de büyük adaya götür çekirdek dondurma yedir bitti gitti geçmiş olsun.
    Her millet hakettiği şekilde yönetilir diye boşuna dememişler.

4. Ayhan başkanı gören var mı ? Müge anlı da arasak mı acaba..

5. Başlığın havası - doğası da ülke gibi bozuldu ! Yeni bir haber- duyum yok. Hep aynı kişiler hep dert hep ağlama- sızlama.

Şu anda yaşadığınız ülkede vatandaş olarak görülmenizin dayanılmaz hafifliğini yaşıyorsunuz ! Gerçek ise çok başka. Son 8 yıl çok şey değişti. Çoğumuz farkında bile değiliz. haberleri - artık gına geldi - diyerek izlemeyen ülkem halkına gerçekleri anlatmaya hiç çalışmayınız, kafa- göz dalıyorlar. her gün sokaklarda artık cinnet kol geziyor. İnsanlar film izler gibi seyrediyor. Sonra hiç beklemediği hatta anlayamadığı bir anda kendini kaosun içinde bulunca rüyadan uyanıyor. Bu kez de diğer insanlar onu çekirdek çitleyerek , sırıtarak seyrediyor. Bu döngü böyle kitlesel cinnete kadar gidecektir.

Son 8 günde 4 şehir gezdim ve en az 12 üzücü olay yaşadım. Bir örneğini cumartesi akşam Antalya otogarında polis memuruyla yaşadım. Kendi görev suçunu hafifletmek, üstünü örtmek için '' devlet büyüklerinin yaptıklarının yanında beni konuşmak çok ayıptır '' diyebiliyor. Pes artık diyerek kendime kızarak ( neden başvurdum diye ) uzaklaştım. Velhasıl olan bitenleri görenler, hayatın acımasızlığını dibine kadar yaşayanlar artık vatandaş değil, kullanılacak köle olduğunu anlıyor. Malmış, mülkmüş hatta canmış hiç bir kıymeti ve garantisi yok. Bir gecede atılan bir imza ile tüm malınız acil kamulaştırılabilir, meranız özelleştirilebilir. paranıza çeteler çökebilir. Çok kötümser - karamsarım- . ne yapayım, kafayı yememek için biraz da çatlak takılmaya karar verdim.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bence hala yeterince yurtdışı tatili yapan yok. 30 senedir 15tl olan pulun 50tl'ye çıkması bu sayının artması ile alakalı diye düşünüyorum.

Gerçi herkes yurtdışında tatil yapmaya karar verse ne yapabilirler ondan da emin değilim. Yurtdışına tatile gidenler, dışarıdan kaçak iphone getirenler gibi devletin gözünde.

Yıllar boyunca göz yumuldu ama geldiğimiz noktada dışarıdan gelen telefonlara 2500tl vergiyi çakıp işi bitirdiler. (100 tl ile başlamıştı bu iş )

Herkes aynı çözümü akıl eder de yurtdışını zorlarsa benzeri bir yasa ile iyice canımızdan bezdirebilirler.

İmkansız, olmaz öyle şey diyenler yukarıda yazdığımı bir daha okusunlar. Telefon başına 2500tl vergi veriyoruz. Marka, fiyat vs önemi yok. Bu resmen iphone vergisi. İlk çıktığında olsun ya 100tl çok para değil veririz alırız deniyordu. Şimdi 2500tl!!

-----------------------

Konu ile alakalı benim asıl dikkatimi çeken şey bilet fiyatları.

Avrupa içinde Bulgaristan'dan İspanya'ya bilet kaç para bir bakın, sonra İstanbul'dan İspanya'ya ne kadar bir de ona bakın.

1-2 sene önce bunun hesabını yapmıştım. Otobüs ile Bulgaristan'a geçip oradan uçağa binmek yanlış hatırlamıyorsam neredeyse 50% daha ucuzdu.

Şimdiki durum nedir bilmiyorum. Bu farkın nedeni tahmin ettiğiniz üzere vergiler. Yine ne kadar doğru hatırlıyorum şimdi bilemeyeceğim ama bu, bir araba kendine, 1-2 araba devlete al olayı uçak biletlerinde de var.

Biletin kendi fiyatı, ödenen verginin 1/2'si kadardı sanıyorum. Daha önce ücret iadesi almışlığım var. Pegasus mesela vergileri iade etmiyor sadece vergi harici kuru bilet parasını iade ediyor. (1000tl'de 250-300tl gibi bir şey)

Geçen sene korona yüzünden iptal olan uçuşumun ücretini Lufthansa eksiksiz iade etti. (vergilerle beraber)

Bilet fiyatlarındaki vergiyi iyice köklerler kimsenin ruhu duymaz. Bunu da Bulgar'a otobüs ile geçerek bypass ederiz, bizde yol bitmez de bu iş nereye kadar böyle gidecek?
    Yalnız bulgar vizesi de bayağı para istiyormuş:

https://www.eagvs.com/bulgaristan/bu...an-vize-ucreti
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Şimdi vereceğim yaşanmış örnek bazılarına göre konulmasına dahi gerek olmayan tırt bir konu ;

92 yaşındaki babamı aşı yaptırmamıştık ( o zamanlar başka tedavisi sürüyordu ) . Dün telefonuma babamın adına aşısının hazır olduğunu belirten sms geldi. mhrs de - evde aşı hakkı var - yazıyor ama randevu almaya gelince evde seçeneği yok. Aile hekimine gittim ve sordum. Tc, isim , adres vb. sordu... sonra biz evlere gitmiyoruz, siz 182 yi arayın oradan talepte bulunun dedi. Eeee ne var bunda değil mi ..

Güzel kardeşim , ben sana derdimi anlattım. Sen bana tc, isim vb. bir sürü soru soracağına ( işlem yapmıyorsun ki ) direkt 182 desene . Sinir bastı. Oğlan tıp öğrencisi , okul sisteme tanıtmadığından normal 21 yaş sınırından randevu alarak aile hekimine gitti. hemşire form imzalatmış ve sisteme tc. girince '' senin alerjin görünüyor, burada aşı olamazsın. Hastaneye git demiş. Peki mhrs bana neden bu randevuyu veriyor o zaman demiş. Cart- curt , meşgul etme ( sanki sırada insanlar varmış gibi ) . Oğlan kenara çekilip, e- nabıza giriyor ve sistemden alerji şerhini siliyor ve hemşireye '' bir daha bakın sisteme siz yanlış yere bakmışsınız '' diyor. hemşire şaşırıyor ve aşıyı yapıyor. Hikaye çok, her biri ülkem insanın çaresizlikten birbirini eziklemesi üzerine yaşanıyor.

Yegen yks için ozel ders alıyır .devlet lisesinde sozlesmeli ders veren hocanın 4 aydır SGK primleri yatmamıs.Ha bugun ha yarın dıyerek oyalıyırlarmıs.Hocada en sonunda sizi cimere şikayet edecem demiş ve yazmıs cimere.Birkac gun sonra emniyetten ifadye cagırmıslar..Okul sikayette bulunmus bizi cimere şikayetle tehdıt ediyor dıye...emniyet muduru ozur dıleyerek ifadesini almıs....devketin SGK kurumu ise sigortasız kacak çalusanlara buyuk para cezaları keserken devletin diger kurumunun yaptıgına bakın....cok yazık.......

Sayfa 519/1002 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569619 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •