Sayfa 429/1002 İlkİlk ... 329379419427428429430431439479529929 ... SonSon
Arama sonucu : 8009 madde; 3,425 - 3,432 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XII

1.  Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Bu grafikler M2 ya da M3 ile yapılsa nasıl görünür acaba?

M1 dolaşımdaki nakit para ve vadesiz mevduat çünkü. Asıl sisteme gömülen paralar bu yazdıklarım.
    https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL
    https://fred.stlouisfed.org/series/M2V

Biraz daha yumuşak ama benzer.

2.  Alıntı Originally Posted by y.aras Yazıyı Oku
    Şuan enflasyon var ama bu seferde bahane geçici olduğu!!!
    Ortaya gerçekleşmesi zor bir hedef koyuyorlar pandemi salgın gibi sadece filmlerde olan hesaplayamadıkları durum yüzünden planları bozuluyor ve bammm enflasyon...
    Kıvırma mode on , devreye giriyor ve geçici söylemi herkes tarafından dikkate alınıyor çünkü başka türlü ponzi piramidinin altında kalacaklar,şimdiye kadar enflasyonu öyle ya da böyle istatistik bilimi ile gizleyen başta ABD gibi ülkeler pandemi sonrası afaki fiyat artışlarını gizleyemez hale geldiler ,

2016 da 1.800 tl ye aldığım ekran kartı 8000 tl şuan...ve enflasyon yok ve geçici...bence çok komik

Yalanın adı istatistik olmuş bu durumda realite aramak, ne bileyim artık boş...
    Ekran kartı dersen bütün oyuncuları can evinden vurursun dostum..
    O biraz da bizim doların 2016 dan veri 3 katına gitmesi
    Veee son zamanlardaki meşhur chip krizi ile alakalı..
    Vatana gittim geçen..
    AMD ekran kartı hiç yok sıfır..
    NVIDIA tarafında da anca ekrana görüntü aktarma kapasitesine sahip cep telefonu kadar minik bişi vardı..

Dolar bazlı fiyatlarında 10 senede çok bi değişim olmadı..
    299 400 dolar arası orta seviye
    400 600 arası da üst seviye ekran kartı fiyatları işte..

Ama chip krizi yüzünden oralarda da kalmadı ve fiyatları arttı..
    900 1000 euro paralar isteniyor 6700xt ler için falan.Almanyadan getirtmeyi düşünüyorum ama zor gibi..

Diğer yandan ABD de enflasyon yükselecek ve geçici olacak ise 2yr lar neden yerinde sayarken 10yr lar 1.60 lara yükseldi..
    Onu da anlamadım..
    Şimdilerde 10yr lar miletin gözüne pek bi sokuluyor ülkemizde..
    Bir ara DXY sokulur idi..Halbuki TL fiyatlaması açısından hiç bir değeri yoktur..

3. maden suyunu çok severim 2016 da 0.38 kuruşa alıyordum şuan 1 küsür tl birde ötv var üstün de lüks ve özel bir şey ...

Neden çok içiyorum içiyorum ve birden bir aydınlanma geliyor kendimi çok özel hissediyorum:-)

4.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    Dostum tercümesini de alsak?
    Tercümesi, para basılıyor ama para sisteme değil yastık altına ya da daha kötüsü, var olan borçları ödemeye gidiyor.

Millet iphone, led tv falan da alıyor ama büyük resimde onların sayısı o kadar da fazla değil.

Ekonomi 2020 öncesinin hayaleti şeklinde varlığını sürdürüyor.

Paranın el değiştirme hızı (velocity) 2000 yılından itibaren düşüş eğiliminde. 2020 ile iyice gaza bastı.

Ne olacak ben de bilmiyorum sonunda. Sepet yaptım, kümeslerimden hangisi alev alacak diye bekliyorum sadece.

Alıntı Originally Posted by y.aras Yazıyı Oku
    maden suyunu çok severim 2016 da 0.38 kuruşa alıyordum şuan 1 küsür tl birde ötv var üstün de lüks ve özel bir şey ...

Neden çok içiyorum içiyorum ve birden bir aydınlanma geliyor kendimi çok özel hissediyorum:-)
    Chivas'taki fiyat artışına bir bak istersen.
    Maden suyu da neymiş...
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Tercümesi, para basılıyor ama para sisteme değil yastık altına ya da daha kötüsü, var olan borçları ödemeye gidiyor.

Millet iphone, led tv falan da alıyor ama büyük resimde onların sayısı o kadar da fazla değil.

Ekonomi 2020 öncesinin hayaleti şeklinde varlığını sürdürüyor.

Paranın el değiştirme hızı (velocity) 2000 yılından itibaren düşüş eğiliminde. 2020 ile iyice gaza bastı.

Ne olacak ben de bilmiyorum sonunda. Sepet yaptım, kümeslerimden hangisi alev alacak diye bekliyorum sadece.
    Çok sağ ol dostum.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

7. https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem...tladi-6396550/

Ortalama 10 kutu kullanılıyor yılda bi kişi düzenli alsa..desekk
    6 milyon kişi düzenli antidepresan kullanıyor demektir..

Düzensiz kullanılıyor desek
    6-10 milyon kişi 2020 de ciddi oranda (en az 6 ay ) antidepresan kullanmış demektir..

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Estağfurullah Sn Talayman,

Anlamaya çalışıyoruz sadece. Bunlar kurdukları ekonomik ve finansal sistemle, asla patlamama üzerine açılımlar yapıyorlar, kumarhane asla iflas etmez.

Enflasyon yaratmaya çalışıyorlar, bekledikleri gibi olmayacağını anlayınca da, aradaki farkı açıyorlar, amaç yaratabildikleri kadar değerleri erozyona uğratmak..

Avrupanın sosyal devlet modeli ile ABD nin devlet modelini karşılaştırmışlar pandemi üzerinden, bir ara buraya taşımıştım; özetle demişler ki, Avrupa'da işsizlik ve sağlık konularında daha çok düzenleme ve haklar olduğundan, pandemide zaten sistem büyük oranda devreye giriyor, o yüzden doğrudan desteklere daha az ihtiyaç oluyor. Tersine ABD' de işsiz kalmak demek her şeyden mahrum kalmak demek olduğundan, daha büyük hızlı doğrudan desteklere ihtiyaç var. Avrupa'da düşüş ve çıkış yumuşak olurken, ABD' de tersine keskin oluyor, sert düşüyor ama sert de yükseliyor. Tam da bunu yapıyor ABD, oluk oluk akıtıyor.

Bu kıyas üzerinden gidersek, oluk oluk para dağıtabilene ve isterse bütün vatandaşlarını maaşa bağlayabilecek derecede zengin sosyal devlet olana bir şey olmuyor, olmayacak. Dünyanın geri kalanı ise bir gün bunların patlaması umuduyla kendi kaderini yaşayacak...Sadece benim takip edebildiğim, 20 yıldır patlamalarını bekliyoruz, normal şartlarda her an patlamaları gerektiğine inanıyoruz. Simülasyonda avatarlar ölür, sanal devletler batar çıkar, simülasyonu oynayana bir şey olur mu, sıkışırsa oyunu upgrade eder, hile kodlarını devreye sokar, bu kumarhanenin sahibi onlar. Ekonomik ve finansal sistem değişmediği sürece patlamazlar, asla patlamayalım diye zaten bunu kurdular.

Trilyon trilyon dağıtıyor, alın harcayın diyor, sonra bakıyor ne almışlar, ev eşyası, araba, ev, hesap ediyor, ne güzel biriktirmiyorlar harcıyorlar diyor, hadi tekrar trilyon dağıtalım diyorlar kongrede....Kumarhanede üst düzey misafirlere bedava fiş verirler, alın oynayın diye, onun gibi. Nasıl olsa dönüp dolaşıp kumarhane kasasına girecek para.

Kısaca...bilmiyorum Sn Talayman...sadece imkansızı eliyorum, bunlar asla patlamayacağına göre, piyasaların çökmesine müsaade etmeyeceğine göre;....

Saygılar
    Sayın Achiles hocam Teşekkür ederim

Sayfa 429/1002 İlkİlk ... 329379419427428429430431439479529929 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •